ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը այսօր պաշտոնական նամակով դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին Ադրբեջանից գերիների վերադարձի ու նրանց իրավունքների պաշտպանության հարցով.
«Նամակում այլ հարցերի թվում արձանագրված է, որ գերիների վերադարձը կամ ազատ արձակումը պետք է դիտարկվի բացառապես մարդու իրավունքների կամ մարդասիրական գործընթացի շրջանակում: Նամակը վերաբերում է ինչպես զինծառայողներին, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց:
Գերիների վերադարձը պետք է ապահովվի ռազմական գործողությունների դադարից անմիջապես հետո: Սա ավտոմատ կիրառման ենթակա միջազգային գործողության համընդհանուր պահանջ է: Հակառակն անելը ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ Ժնևի 1949թ. երրորդ կոնվենցիան:
Ուստի, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետն ունի ինքնավար նշանակություն ու պետք է գործի բացառապես ինքնավար մեկնաբանությամբ: Այն որևէ պարագայում չի կարելի դիտարկել հայտարարության մյուս կետերի հետ կապի կամ կախվածության մեջ:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը պետք է կիրառվի ինչպես դրանից առաջ, այնպես էլ հետո առաջ եկած բոլոր իրավիճակների նկատմամբ. այնքան ժամանակ, քանի դեռ առկա է պատերազմական գործողություններով պայմանավորված՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության ու մարդասիրական գործընթացի օբյեկտիվ անհրաժեշտություն:
Սկզբունքային կարևորության հարց է այն, որ 64 հայ զինծառայող գերիների վերադարձը ձգձգվում է՝ իրավական գործընթացների չարաշահմամբ, նրանց արհեստականորեն տալով կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ, ներկայացնելով՝ իբրև ահաբեկիչներ ու կալանքի ձևով անազատության մեջ պահելը օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու բողոքների քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ Ադրբեջանում արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ու այլ կերպ ազատությունից զրկվածների ազատ արձակումը, չեն հայտնում գերիների իրական թիվը: Սա նույնպես մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջներին հակասում է, այն ոտնահարում է առաջին հերթին նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքները:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ նրանց թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 44 գերիների վերադարձին:
Այս ամենը գերիների ընտանիքներին պատճառում է հոգեկան տառապանքներ, առաջացնում է լարվածություն հայ հասարակությունում:
Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության համատեքստում, որը խրախուսում են երկրի իշխանություններն ու նույնիսկ մշակութային գործիչները (ուղարկվել է նաև այս հարցին նվիրված ու ապացույցների հիման վրա կազմված արտահերթ զեկույց)։
Ուստի, հաշվի առնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մարդասիրական մանդատները և դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում ու այն, որ մեր հայրենակիցները գերեվարվել են Ացրախում (Լեռնային Ղարաբաղում)՝ համանախագահների ուշադրությունը նամակով հրավիրվել է նշված ու մյուս բոլոր խնդիրների վրա՝ բարձրացնելով գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու, խնդրի քաղաքականացումը բացառելու հրատապ անհրաժեշտության հարց։
Տեղյակ եմ, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը նույնպես այս հարցն անընդհատ բարձրացնում է, այդ թվում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին, այդուհանդերձ, նկատի ունենալով հարցի հրատապությունն ու սկզբունքային կարևորությունը, առաջնորդվելով բացառապես մարդու իրավունքների պաշտպանության հրամայականով՝ ինքս նույնպես որոշեցի դիմել՝ ներկայացնելով ինքնուրույն դիտարկումների ու բողոքների քննության այն արդյունքները, որ արձանագրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ որպես Հայաստանի կառավարությունից անկախ գործող պաշտոնատար անձ, ով օժտված է մարդու իրավունքների պաշտպանության սահմանադրական մանդատով»:

Armenian ombudsman applies to Minsk Group co-chairs over return of POWs from Azerbaijan
Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan on Monday addressed an official letter to the OSCE Minsk Group co-chairs and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, on the return of Armenian prisoners of war (POWs) from Azerbaijan and the protection of their rights.
The letter states, among other things, that the release and return of prisoners should be considered solely in the context of human rights and the humanitarian process. The letter applies to both servicemen and civilians, Tatoyan said in a statement.
“The return of prisoners must be ensured immediately after the cessation of hostilities. This is a universal requirement of international practice which is to be automatically applied. Doing the opposite violates international human rights requirements - international humanitarian law, including the 1949 UN Convention on Human Rights (the third convention).
“Therefore, since paragraph 8 of the tripartite declaration of November 9, 2020 has an autonomous meaning, it should be acted upon exclusively with an autonomous interpretation. In any case, it should not be considered in connection with or dependence on other points of the announcement.
“The tripartite statement of November 9 must be applied both before and after all the situations that have arisen, as long as there is an objective need for the protection of human rights and the humanitarian process due to hostilities.
“It is a matter of fundamental importance that the return of 64 Armenian servicemen captives is delayed by abusing legal proceedings, artificially giving them the status of suspects or accused, positing them as terrorists, and using detention as a punishment.
“Studies by the Ombudsman of Armenia and the results of the investigation of the complaints continuously confirm that the release of the Armenian captives and other detainees in Azerbaijan is being artificially delayed, and the real number of captives is not being reported. This also contradicts international human rights requirements, violating the rights of their families in the first instance.
“Moreover, the evidence gathered by the Human Rights Defender's Office confirms that their number is higher than the Azerbaijani authorities have confirmed. This, despite taking into account the return of 44 prisoners.
“All of this causes mental suffering to the families of the captives, and causes tension in Armenian society.
“The absolute urgency of the issue of the release of prisoners should be considered in the context of Armenophobia in Azerbaijan, which is encouraged by the country's authorities and even cultural figures (an extraordinary report on this issue was sent based on evidence).
“Therefore, taking into account the humanitarian mandates of the OSCE Minsk Group and the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, the role of human rights defenders, and the fact that our compatriots were taken prisoner in Atsrakh (Nagorno-Karabakh), the Co-Chairs called attention to this and all other issues. This is a matter of an urgency which necessitates the taking of decisive measures to exclude the politicization of the issue while bringing about a swift and just resolution,” the statement said.
Tatoyan noted that the foreign minister of Armenia is also consistently raising this matter, including with the OSCE Minsk Group and Andrzej Kasprzyk. “Nevertheless, the Human Rights Defender also presented with the results of the independent observations and the examination of the complaints registered taking into account the Human Rights Defender’s capacity as an official acting independently of the Government of Armenia, who is endowed with a constitutional mandate for the protection of human rights,” he added.