Լավրով. Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցով պետք է զբաղվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, որոնք վերսկսել են իրենց շփումները
14:27 18/01/2021
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն արդյունավետորեն իրականացվում է, լուծվում է խաղաղապահների մանդատի հարցը, գաղտնի դրույթներ չկան։ Այս մասին ասաց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօրվա տարեկան մամուլի ասուլիսում։
«Լեռնային Ղարաբաղի ստատուսը հիշատակված չէ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում, այն գիտակցված է արված։ Տարածքները, որոնցում գործունեություն են իրականացնում ռուս խաղաղապահները, հանդիսանում են ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի։ Մենք սրանից ենք ելնում՝ Երևանի ու Բաքվի հետ մեր կոնտակտներում»,- ասաց Լավրովը։
ՌԴ ԱԳ նախարարի խոսքով, այժմ մշակվում են մանրամասներ՝ կապված տրանսպորտային հաղորդակցության, հումանիտար աջակցության հետ։ Լավրովը նշեց, որ Հայաստանից արդեն Ղարաբաղ է վերադարձել մոտ 50 հազար մարդ։
«Մենք ուզում ենք, որ միջազգային կազմակերպությունները ևս հնարավորություն ունենան այնտեղ աշխատել, բացի Կարմիր Խաչից, որը այնտեղ վաղուց է աշխատում, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակը, որոնք այժմ համաձայնեցնում են իրենց գնահատողական առաքելության ձևաչափը՝ Բաքվի ու Երևանի հետ»,- ասաց Լավրովը, նշելով, որ այստեղ էլ կան տարաձայնություններ ստատուսի հետ կապված։
Կարգավիճակի խնդիրը, ըստնրա, հանդիսանում է հակասական, հաշվի առնելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի դիրքորոշումները, և երեք ղեկավարների կողմից որոշվել է շրջանցել այս հարցը ու այն թողնել հետագային։
«Այս հարցով, այդ թվում, պետք է զբաղվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, որոնք այժմ վերսկսել են իրենց շփումները կողմերի հետ, պատրաստվում են ևս մեկ անգամ այցելել տարածաշրջան»,- ասաց Լավրովը հավելելով, որ կարգավիճակի հարցերը կլուծվեն ավելի հեշտ, որքան արագ տեղում կիրականացվեն Երևանի ու Բաքվի հավաստիացումները, որ այժմ կարևորը ամենօրյա կյանքի հարթումն է բոլոր համայնքների միջև, որ ապրել են Ղարաբաղում։
Լեռնային Ղարաբաղը Ռուսաստանի կազմում ընդգրկելու էկզոտիկ առաջարկի հետ կապված, Լավրովն ասաց, որ ԼՂ անկախությունը ոչ մեկի կողմից ճանաչված չէ, այդ թվում Հայաստանի կողմից։
«Մենք նույնիսկ նման միտք չունենք։ Մենք ելնում են նրանից, որ այս տարածաշրջանի բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն այստեղ գտնվող երկրների կողմից ու առաջին հերթին Հայաստանի ու Ադրբեջանի։ Մենք պատրաստ ենք օգնել այնպիսի լուծում գտնելուն, որը կապահովի խաղաղություն, կայունություն, անվտանգություն այս տարածաշրջանում, և ամենակարևորը այստեղ ապրած մարդկանց անվտանգությունը»,- ասաց Լավրովը։

Лавров: Статус Нагорного Карабаха не упомянут в договоренностях от 9 ноября сознательно
Статус Нагорного Карабаха не упомянут в договоренностях от 9 ноября, это сделано сознательно, заявил сегодня на пресс-конференции глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Территория, на которой развернуты российские миротворцы, является зоной ответственности российского миротворческого контингента. Мы исходим именно из этого в наших контактах с Ереваном и Баку. Сейчас отрабатываются нюансы, детали, связанные с организацией транспортного сообщения, снабжения, оказания гуманитарного содействия людям, которые туда вернулись. Уже 50 тыс. армян вернулись из Армении», – отметил он.
«Ну, и, конечно, мы хотим, чтобы имели возможность международные организации, кроме Красного креста, который там давно работает и продолжает это делать, координируя с нашими миротворцами… Другие организации, включая ЮНЕСКО, Управление по беженцам ООН, Управление по гуманитарным вопросам…
Они сейчас согласовывают формат своей оценочной миссии с Баку и Ереваном. Там есть тоже вопросы, связанные, прежде всего, с противоречиями вокруг статуса.  Ровно потому, что статус Нагорного Карабаха, проблема статуса является такой противоречивой, если брать позиции Еревана и Баку. И было решено тремя лидерами обойти этот вопрос стороной. И оставить его на потом, на будущее. Этим, в том числе, должны заниматься и сопредседатели МГ ОБСЕ. Они сейчас возобновили свои контакты со сторонами, собираются еще раз ехать в регион.
Но вопросы статуса будут решаться тем легче, чем быстрее на земле будут выполнены заверения, которые прозвучали из Баку, из Еревана: о том, что главное сейчас – это наладить повседневную жизнь всех общин – этнических и религиозных, которые в Карабахе сосуществовали и должны восстановить свое мирное, добрососедское сосуществование», – подчеркнул Лавров.