Ալիևի արտահայտությունները դարձել էին այս պատերազմում հայերի նկատմամբ դաժանությունները ոգեշնչող կարգախոսներ. ՄԻՊ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտան Արման Թաթոյանը գրում է.
«Ադրբեջանի նախագահը [և իշխանության մյուս մարմինները] ողջ հայ ժողովրդի ու Հայաստանի բնակչության մասին խոսում են էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության բացահայտ սպառնալիքներով:
Նրանք բացահայտ վիրավորում են հայ ժողովրդի արժանապատվությունը, հրահրում են թշնամանք և դա անում են աշխարհում յուրաքանչյուր հայի, Հայաստանում ապրող յուրաքանչյուր մարդու անձնական արժանապատվությունը նվաստացնելու նպատակով:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի մշտադիտարկումը հաստատում է, որ խոսքը հայերի նկատմամբ պետական բարձր մակարդակով խորքային ատելության ու թշնամանքի քաղաքականության մասին է: Այն կրում է ինստիտուցիոնալ բնույթ ու հիմքում ունի էթնիկ, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաև կրոնական պատկանելիությունը:
Միշտ պետք է հաշվի առնել նաև Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նախագահների կողմից Արցախում 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի համեմատությունները Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության, Բաքվում հայերի զանգվածային ջարդերի հետ՝ օրինակ 2020թ. դեկտեմբերի 10-ի ելույթներով դրանց կազմակերպիչներին ու կատարողներին, այդ թվում՝ Կովկասյան իսլամական բանակի անդամներին գովերգելը:
Սկզբունքային հարց է, որ այս պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի զինվորականներին ու քաղաքացիական անձանց խոշտանգելիս, կենդանի վիճակում գլխատելիս, զոհվածների մարմիններն անարգելիս ու այլ վայրագություններ կատարելիս ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողներն օգտագործում են հենց այն նույն բառերն ու արտահայտությունները, ինչ Ադրբեջանի նախագահը:
Ավելին, Ադրբեջանի նախագահի ու այլ հանրային գործիչների արտահայտությունները դարձել էին այս պատերազմում հայերի նկատմամբ դաժանությունները ոգեշնչող կարգախոսներ (օրինակ՝ «ադրբեջանական զինվորները քշում են նրանց ինչպես շներին», «Հայաստանն արժեք չունեցող երկիր է...այն ադրբեջանական հինավուրց հողերի վրա ստեղծված արհեստական պետություն է», «Ադրբեջանը գալիս է վերջ տալու հայկական հարսանիքներին» և այլն):
Այսինքն՝ ակնհայտ է, թե որոնք են պատերազմական այդ հանցագործությունների իրական պատճառները:
Ավելին, այդ ադրբեջանական զինվորականները հպարտանում են վայրագություններով՝ ակնհայտ իմանալով, որ դրա համար իրենց երկրում միայն խրախուսվելու են ու արժանանալու են գովասանքի:
Ստորև հրապարակում ենք մի քանի ապացույց, իսկ մնացած մասն արտացոլված է Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների 2020թ. համատեղ արտահերթ զեկույցում»:

Омбудсмен Армении: Высказывания Алиева стали лозунгами, вдохновляющими на зверства против армян в этой войне
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Президент Азербайджана и другие органы власти говорят обо всем армянском народе и населении Армении с открытыми угрозами этнической чистки и геноцида.
Они открыто оскорбляют достоинство армянского народа, разжигают вражду, они делают это для унижения личного достоинства каждого армянина в мире, каждого человека, живущего в Армении.
Мониторинг аппарата Защитника прав человека Армении подтверждает, что это политика глубокой ненависти и вражды по отношению к армянам на высоком государственном уровне.
Она носит институциональный характер и базируется на этнической, а в некоторых случаях - на религиозной принадлежности.
Всегда нужно учитывать также, сравнение сентябрьско-ноябрьской войны в Арцахе в 2020 году президентами Азербайджана и Турции с геноцидом армян в Османской империи и массовыми погромами армян в Баку, к примеру, восхваление в выступлениях 10 декабря в 2020 года их организаторов и исполнителей, в том числе членов Кавказской исламской армии.
Принципиально то, что во время этой войны вооруженные силы Азербайджана, когда пытали армянских солдат и мирных жителей, обезглавливали их заживо, глумились над телами погибших и совершали другие злодеяния использовали те же слова и выражения, что и президент Азербайджана.
Более того, высказывания президента Азербайджана и других общественных деятелей стали лозунгами, вдохновляющими на зверства против армян в этой войне (например, «азербайджанские солдаты гонят их, как собак», «Армения – не имеющая ценности страна ... это искусственное государство, созданное на древних землях Азербайджана», «Азербайджан идет, чтобы положить конец армянским свадьбам» и т. д.).
То есть, очевидно, каковы истинные причины этих военных преступлений. Более того, азербайджанские военные гордятся зверствами, прекрасно понимая, что их будут только поощрять и хвалить за это в их собственной стране. Несколько доказательств я публикую ниже, а остальное отражено в экстренном совместном докладе омбудсменов Армении и Арцаха за 2020 год».