Աննա Կոստանյան. Շուշիում թշնամու վերահսկողության տակ են անցել պատմության և մշակույթի 197 հուշարձան
«Արցախում, մասնավորապես Շուշիում դեռևս պահպանված թանգարանային ցուցանմուշները փրկելու և տարհանելու համար նոյեմբերի 26-ին պաշտոնական գրությամբ դիմել էի ՀՀ-ում ՌԴ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին՝ խնդրելով օգնել Արցախում խաղաղապահական գործունեություն իրականցնող զորքերի ղեկավար գեներալ-լեյտենանտ Ռուսամ Մուրադովի միջնորդությամբ և ադրբեջանական կողմի համաձայնությամբ՝ փոքրաթիվ օպերատիվ խմբով Շուշի մուտք գործելու թույլատվություն ձեռքբերել, որպեսզի հնարավոր լինի տարհանել կամ գոնե տեղում տեսանկարահանել Շուշիի 4 պետական և 2 մասնավոր թանգարանների ցուցանմուշները (իրավական առումով սա մեզ ապագայում պետք է գալու՝ ապացուցելու Ադրբեջանի կողմից ևս մեկ հնարավոր ռազմական հանցագործության փաստը)։
Ուզում եմ հիշեցնել, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն իր հերթական քննարկումներից մեկի ժամանակ կարևորել էր Արցախում Ադրբեջանի տիրապետության տակ անցած տարածքներում պատմամշակութային հուշարձանների պահպանությունը, ինչպես նաև տեղեկացրել, որ խոսել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Ազուլեի հետ, ով հայտարարել էր, որ մոտ ժամանակներս հատուկ առաքելությամբ խումբ է պատրաստվում ուղարկել Արցախ՝ տեղում գնահատելու բոլոր պատմական վայրերի ու մշակութային արժեքների վնասման ծավալները, դրանց վերականգնման հնարավորությունը և պահպանման հարցը։
Ասել կուզեմ՝ ՌԴ պաշտոնական և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարության մակարդակով արվել են շատ հստակ հայտարարություններ․ ի՞նչ է անում մեր կառավարությունը՝ պատմամշակութային ժառանգությունը ադրբեջանցիների հանցագործ ձեռքերից փրկելու համար։
Հ․Գ․ Շուշիում թշնամու վերահսկողության տակ են անցել պատմության և մշակույթի 197 հուշարձան (158 միավոր), Կերպարվեստի թանգարանի մոտ 800 գեղանկարներ, գրաֆիկական աշխատանքներ, քանդակներ, Շուշիի երկրաբանության թանգարանի 700–ից ավելի նմուշներ, ընդ որում, երկրաբանության թանգարանում ներկայացված էին ինչպես Արցախի տարածքում հայտնաբերված օգտակար հանածոներ, այնպես էլ` երկրաբանական առումով հետաքրքրություն ներկայացնող համաշխարհային նմուշներ»։

Анна Костанян: Под контроль Азербайджана в Шуши перешли 197 памятников истории и культуры
«Чтобы спасти и вывезти музейные экспонаты, все еще сохранившиеся в Арцахе и в частности в Шуши, 26 ноября в официальном письме я обратилась к Чрезвычайному и Полномочному Послу Российской Федерации в Республике Армения Сергею Копиркину с просьбой о помощи при посредничестве начальника миротворческих сил в Арцахе генерал-лейтенанта Рустама Мурадова и с согласия азербайджанской стороны, чтобы небольшой оперативной группе было дано разрешение войти в Шуши для вывоза или хотя бы для проведения на месте видеозаписи экспонатов 4 государственных и 2 частных музеев Шуши (с юридической точки зрения нам это понадобится в будущем для доказательства факта еще одного возможного военного преступления со стороны Азербайджана).
Хочу напомнить, что в ходе одного из своих очередных обсуждений министр иностранных дел России Сергей Лавров подчеркнул важность сохранения историко-культурных памятников Арцаха на перешедших под контроль Азербайджана территориях, а также сообщил, что он беседовал с генеральным директором ЮНЕСКО Одре Азуле, которая заявила, что в ближайшее время намерена направить в Арцах специальную миссию для оценки степени ущерба, нанесенного всем историческим местам и культурным ценностям, возможности их восстановления и сохранения.
Хочу сказать, что на уровне официального руководства РФ и ЮНЕСКО были сделаны очень четкие заявления: что делает наше правительство для спасения историко-культурного наследия от преступных рук азербайджанцев?
P.S. Под контроль врага в Шуши перешли 197 памятников истории и культуры (158 единиц), около 800 картин, графических работ, скульптур Музея изобразительных искусств Шуши, более 700 экспонатов Геологического музея Шуши, в том числе в Геологическом музее были представлены как полезные ископаемые, обнаруженные на территории Арцаха, так и образцы, представляющие мировой интерес с геологической точки зрения».