Աննա Կոստանյան. Շուշիում թշնամու վերահսկողության տակ են անցել պատմության և մշակույթի 197 հուշարձան
«Արցախում, մասնավորապես Շուշիում դեռևս պահպանված թանգարանային ցուցանմուշները փրկելու և տարհանելու համար նոյեմբերի 26-ին պաշտոնական գրությամբ դիմել էի ՀՀ-ում ՌԴ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին՝ խնդրելով օգնել Արցախում խաղաղապահական գործունեություն իրականցնող զորքերի ղեկավար գեներալ-լեյտենանտ Ռուսամ Մուրադովի միջնորդությամբ և ադրբեջանական կողմի համաձայնությամբ՝ փոքրաթիվ օպերատիվ խմբով Շուշի մուտք գործելու թույլատվություն ձեռքբերել, որպեսզի հնարավոր լինի տարհանել կամ գոնե տեղում տեսանկարահանել Շուշիի 4 պետական և 2 մասնավոր թանգարանների ցուցանմուշները (իրավական առումով սա մեզ ապագայում պետք է գալու՝ ապացուցելու Ադրբեջանի կողմից ևս մեկ հնարավոր ռազմական հանցագործության փաստը)։
Ուզում եմ հիշեցնել, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն իր հերթական քննարկումներից մեկի ժամանակ կարևորել էր Արցախում Ադրբեջանի տիրապետության տակ անցած տարածքներում պատմամշակութային հուշարձանների պահպանությունը, ինչպես նաև տեղեկացրել, որ խոսել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Ազուլեի հետ, ով հայտարարել էր, որ մոտ ժամանակներս հատուկ առաքելությամբ խումբ է պատրաստվում ուղարկել Արցախ՝ տեղում գնահատելու բոլոր պատմական վայրերի ու մշակութային արժեքների վնասման ծավալները, դրանց վերականգնման հնարավորությունը և պահպանման հարցը։
Ասել կուզեմ՝ ՌԴ պաշտոնական և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարության մակարդակով արվել են շատ հստակ հայտարարություններ․ ի՞նչ է անում մեր կառավարությունը՝ պատմամշակութային ժառանգությունը ադրբեջանցիների հանցագործ ձեռքերից փրկելու համար։
Հ․Գ․ Շուշիում թշնամու վերահսկողության տակ են անցել պատմության և մշակույթի 197 հուշարձան (158 միավոր), Կերպարվեստի թանգարանի մոտ 800 գեղանկարներ, գրաֆիկական աշխատանքներ, քանդակներ, Շուշիի երկրաբանության թանգարանի 700–ից ավելի նմուշներ, ընդ որում, երկրաբանության թանգարանում ներկայացված էին ինչպես Արցախի տարածքում հայտնաբերված օգտակար հանածոներ, այնպես էլ` երկրաբանական առումով հետաքրքրություն ներկայացնող համաշխարհային նմուշներ»։

MP: 197 historical and cultural monuments in Shushi fell under Azerbaijan’s control
A total of 197 historical and cultural monuments, about 800 paintings, graphic works and sculptures of the Museum of Fine Arts in the Artsakh town of Shushi, as well as more than 700 specimens kept at the Shushi Geological Museum came under the control of Azerbaijan after the recent war, MP Anna Kostanyan from the opposition Bright Armenia Party said on Tuesday.
In a post on Facebook, the lawmaker said she addressed a letter to Russia Ambassador to Armenia Sergey Kopirkin on November 26, asking him to help the Armenians to evacuate or at least videotape the collection of 4 state and 2 private museums in Shushi upon the mediation of the commander of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh, Rustam Muradov
“Notably, during one of his regular discussions Russian Foreign Minister Sergey Lavrov highlighted the protection of historical and cultural monuments in the Azerbaijani-held territories of Artsakh and said that he had talked to UNESCO Director-General Audrey Azoulay, who said a group of specialists would be send to Artsakh to assess on the ground the extent of damage to all historical sites and cultural values, the possibility of their restoration and the issue of their preservation.
“Thus, clear statements were made by the Russian official and the UNESCO leadership. What steps are our authorities taking to save the historical and cultural heritage from the criminal intents of the Azerbaijanis?” she wrote.