Կյանքից հեռացել է դերասան, բեմադրիչ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Վիգեն Ստեփանյանը: Լուրը հայտնում է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը:
Վիգեն Ստեփանյանը ծնվել էր 1952 թվականին Երևանում: 1969 թվականին ընդունվել է Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի շինարարական ֆակուլտետ։ 1973 թվականին ընդունվել է Երևանի Կ. Ստանիսլավսկու անվան թատրոնին կից դերասանական ստուդիա, որտեղ մինչև 1977 թվականն աշխատել է որպես դերասան։ 1977-1989 թվականներին որպես դերասան աշխատել է Երևանի Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում։ 1988-1992 թվականներին սովորել է Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի ռեժիսորական բաժնում։ 1989 թվականին հիմնել է «Արձագանք» թատրոն-ստուդիան, որը 1991 թվականին հիմք դարձավ «Մետրո» թատրոնի, և մինչև 1994 թվականը եղել է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ու տնօրենը։ 1994-2003 թվականներին աշխատել է Լիբանանում։
2003 թվականին վերադառնալով Հայաստան՝ նորից ստանձնել է «Մետրո» թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնը։ 2007 թվականին որպես հրավիրված դերասան և բեմադրիչ աշխատել է տարբեր թատրոններում։ 2007 թվականից դասավանդում է Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանում, ուր ղեկավարում է ռեժիսորական կուրս։
2014 թվականի հոկտեմբերին Վիգեն Ստեփանյանը նշանակվել է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի ռեժիսոր։
Խաղացել է ավելի քան 100 դեր տարբեր թատրոններում, բեմադրել է 43 ներկայացում տարբեր երկրներում և տարբեր լեզուներով, նկարահանվել է մոտ 50 ֆիլմերում, ԽՍՀՄ տարբեր ստուդիաներում, խաղացել է ավելի քան 60 հեռուստաներկայացումներում։ Գրել և բեմականացրել է ավելի քան 10 պիես։ Իր սցենարով նկարահանվել է երկու կարճամետրաժ և մեկ լիամետրաժ ֆիլմ:

Ушел из жизни актер, заслуженный деятель искусств Республики Армения Виген Степанян
Ушел из жизни актер, постановщик, заслуженный деятель искусств РА Виген Степанян. Весть о кончине артиста передает Союз театральных деятелей Армении.
Виген Степанян родился в 1952 году в Ереване. В 1969 году поступил на строительный факультет Ереванского политехнического института. В 1973 году поступил в актёрскую студию Ереванского государственного русского драматического театра имени Станиславского, где до 1977 года проработал актером. В 1977-1989 годах работал актером Национального академического театра им. Сундукяна города Еревана. В 1988–1992гг. учился на режиссерском факультете Ереванского художественно-театрального института.
В 1989 году основал театр-студию «Ардзаганк», ставшей основой театра «Метро», и до 1994 года был художественным руководителем и директором театра. С 1994 по 2003 год работал в Ливане.
Вернувшись в Армению в 2003 году, он снова занял должность художественного руководителя театра «Метро». В 2007 году работал в качестве приглашенного актера и постановщика в различных театрах.
С 2007 года преподавал в Ереванском педагогическом университете имени Хачатура Абовяна, где вел курс режиссуры.
В октябре 2014 года Виген Степанян был назначен режиссером Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна.
Сыграл более 100 ролей в разных театрах, поставил 43 спектакля в разных странах и на разных языках, снялся примерно в 50 фильмах, на разных студиях СССР, сыграл более чем в 60 телеспектаклях.
Он написал и поставил более 10 пьес. По его сценарию было снято два короткометражных и один полнометражный фильм.