Խորհրդարանն ընդունեց Հակակոռուպցիոն մարմին ստեղծելու մասին և մի շարք այլ օրենքներ
Մեկնարկել է ԱԺ հերթական նիստը։ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, պետք է քվեարկության դրվեն երեկ քննարկված նախագծերը։
Այսպես, Կառավարության կողմից ներկայացված «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի» մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց։ Կողմ էր քվեարկել 84, դեմ՝ 16 և ձեռնպահ՝ 4 պատգամավոր։
Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց նաև «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։ Կողմ էր քվեարկել 84, դեմ՝ 24 և ձեռնպահ՝ 2 պատգամավոր։
Կառավարության կողմից ներկայացված մեկ այլ՝ «Հարկային օրենսգրքում» փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ևս առաջին ընթերցմաքմբ ընդունվեց։ Կողմ էր 101, դեմ՝ 1 և ձեռնպահ՝ 1 պատգամավոր։
Օրենսդիրն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նաև «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։ Կողմ էր 101 և ձեռնպահ՝ 2 պատգամավոր։
«Զենքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ևս առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց։ Կողմ էր 84 և ձեռնպահ՝ 3 պատգամավոր։
88 կողմ ձայներով ընդունվեց նաև «Ռադիոակտիվ աղբյուրների տեղափոխման հարցերով ԱՊՀ պետությունների տեղեկատվական փոխգործակցության մասին» համաձայնագիրը։

Депутаты НС Армении приняли в первом чтении закон о создании антикоррупционного органа
19 января продолжается работа шестой сессии Национального Собрания Армении седьмого созыва. Спикер НС Арарат Мирзоян, прежде чем приступить к обсуждению вопросов повестки дня сегодняшнего заседания, вынес на голосование обсуждавшиеся накануне проекты.
Так, предложенный правительством проект «О Комиссии по предотвращению коррупции» был принят в первом чтении соотношением голосов 84 «за», 16 «против» и 4 воздержавшихся.
Во втором чтении и полностью был принят и проект поправок в Кодекс РА об административных правонарушениях. Поправки поддержали 84 депутата, «против» проголосовали 24, еще 2 воздержались.
Представленный правительством проект поправок в Налоговый кодекс РА был также принят в первом чтении. «За» проголосовал 101 депутат, «против» – 1, еще один депутат воздержался.
Парламент в первом чтении принял также проект о внесении изменений и дополнений в закон РА «Об оружии».