Խորհրդարանն ընդունեց Հակակոռուպցիոն մարմին ստեղծելու մասին և մի շարք այլ օրենքներ
Մեկնարկել է ԱԺ հերթական նիստը։ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, պետք է քվեարկության դրվեն երեկ քննարկված նախագծերը։
Այսպես, Կառավարության կողմից ներկայացված «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի» մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց։ Կողմ էր քվեարկել 84, դեմ՝ 16 և ձեռնպահ՝ 4 պատգամավոր։
Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց նաև «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։ Կողմ էր քվեարկել 84, դեմ՝ 24 և ձեռնպահ՝ 2 պատգամավոր։
Կառավարության կողմից ներկայացված մեկ այլ՝ «Հարկային օրենսգրքում» փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ևս առաջին ընթերցմաքմբ ընդունվեց։ Կողմ էր 101, դեմ՝ 1 և ձեռնպահ՝ 1 պատգամավոր։
Օրենսդիրն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նաև «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։ Կողմ էր 101 և ձեռնպահ՝ 2 պատգամավոր։
«Զենքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ևս առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց։ Կողմ էր 84 և ձեռնպահ՝ 3 պատգամավոր։
88 կողմ ձայներով ընդունվեց նաև «Ռադիոակտիվ աղբյուրների տեղափոխման հարցերով ԱՊՀ պետությունների տեղեկատվական փոխգործակցության մասին» համաձայնագիրը։

The Armenian National Assembly adopted on Tuesday in the first reading the legislation on making addenda and amendments to the RA Law on Corruption Prevention Commission and the package of the enclosed presented draft laws.  The package of legislation, authored by deputies from ruling "My Step" faction  Nazeli Baghdasaryan and Heriknaz Tigranyan, were adopted with 84 votes for, 16 against and 1 abstention. According to the new legislation, a special law-enforcement agency will be established to investigate corruption-related crimes.
Through amendments into the enclosed laws, several investigative departments will merge and form three investigative authorities by 2021: the Investigative Committee, the Special Investigative Service, and the Anticorruption Committee. The latter will be the main specialized body to investigate corruption-related crimes
The committee is set up  within the framework of Armenia’s new anticorruption strategy and a three-year action plan adopted in October 2019. Thelegislation is expected to create effective mechanisms against corruption.