Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը և բնակիչների վերադարձը Արցախ․ ՌԴ ՊՆ
10:57 19/01/2021
«Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հանրային ճանապարհների երկարությունը մեծանում է, որոնց երկայնքով երթևեկությունն անվտանգ է: Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինվորներն ապահովում են փախստականների վերադարձն իրենց տները»,- այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն։
Նշվում է, որ նախօրեին ավտոբուսներով Երևանից Ստեփանակերտ է տեղափոխվել 175 փախստական: Ընդհանուր առմամբ 50 002 փախստականներ արդեն վերադարձել են Լեռնային Ղարաբաղ՝ իրենց մշտական բնակության վայրեր:
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձն իրենց մշտական բնակության վայրեր, տրամադրում են մարդասիրական օգնություն և վերականգնում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
Իրականացվում է իրավիճակի շուրջօրյա մոնիտորինգ և 27 դիտակետերում հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերահսկողություն:

Peacekeepers ensure the safety of transport links and the return of residents to their homes in Nagorno-Karabakh - Russian MoD
14:19 19/01/2021
Russian peacekeepers accompany convoys with local residents and refugees to Nagorno Karabakh, Russian Defense Ministry reported.
According to the source, on the territory of Nagorno-Karabakh, the length of public roads is increasing, the movement of which is safe. Military personnel of the Russian peacekeeping contingent ensure the return of refugees to their homes. 175 refugees were delivered on Monday by buses from Yerevan to Stepanakert.
A total of 50,002 refugees have already returned to their places of permanent residence in Nagorno-Karabakh.
Military personnel of the Russian peacekeeping contingent ensure the safe return of citizens to their places of permanent residence, provide humanitarian assistance, and restore civilian infrastructure.
Round-the-clock monitoring of the situation and monitoring of compliance with the ceasefire regime at 27 observation posts are being conducted, said the source.