Տնտեսվարողներն անընդհատ փորձում են այլ հնարքների դիմել.  ՊԵԿ ներկայացուցիչ
2020 թվականին ՊԵԿ Հետբացթողումային հսկողույթան վարչության կողմից իրականացվել է 93 մաքսային ստուգում, արձանագրվել 558 միլիոն դրամի խախտումներ: Ասուլիսում թվային տվյալները հայտնեց ՊԵԿ-ի Հետբացթողումային հսկողության վարչության պետ Արմեն Սաֆարյանը՝ համեմատության համար նշելով, որ  2019 թվականին 76 մաքսային ստուգում էր իրականացվել, արձանագրվել էր 304 միլիոն դրամի խախտում:
Նա ստուգումների ու արձանագրված խախտումների աճը կապում է բարեփոխումների, վերլուծական կարողությունների ավելացման հետ:
Արմեն Սաֆարյանն ասաց, որ հիմնական խնդիրները երեք ուղղության են բաժանում: Առաջին՝ ապրանքների սխալ դասակարգում, երբ մեկ խմբից մեկ այլ խմբում է դասակարգվում, մեկ թվի փոփոխությունը ապրանքը կարող է մեկ ապրանքային խմբից տեղափոխի այլ խումբ, որտեղ, օրինակ,  մաքսատուրքերն ավելի ցածր են, քան այն խմբում, որտեղ պետք է լիներ:
Երկրորդ՝ հաշիվ ապրանքագրերում ներմուծվող ապրանքների սխալ տեղեկություններ ներկայացնելն ու արժեքների նվազեցումը: Կան դեպքեր, երբ հակառակն է՝ եղածից ավելի են ներկայացում, դա էլ այլ ուղղվածություն է:
Երրորդ՝ մաքսային հայտարարագրում ապրանքների ոչ ամբողջական նկարագրումը, որը նույնպես իր հետևանքներն ունի:
«Տնտեսվարողները, երբ փորձում են խեղաթյուրել տվյալները, ինքնանպատակ չէ, հետագայում իր ամբողջ շղթայում, նաև հարկային դաշտում, պետք է փորձեն հասցնեն իրենց տրամաբանական ավարտին»,- նշեց ՊԵԿ  ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով, ռիսկային խմբերում ներգրավված տնտեսավարողների մոտ հայտնաբերում են պարբերաբար կրկնող խախտումներ, ինչը խոսում է միտումի մասին:
Հարցին՝ երբ որևէ ուղղությամբ վարչարարությունը խստացվում է, տնտեսվարողները փորձո՞ւմ են այլ մեթոդների դիմել, Ա. Սաֆարյանը պատասխանեց, որ դա դեմ անվերջ պաքար են տանում. «Մենք անընդհատ հզորացնում ենք մեր կարողությունները, տնտեսվարողները փորձում են այլ հնարքների դիմել, փորձում ենք այդ ռիսկերը չեզոքացնել: Այս պայքարն անընդհատ շարունակվում է»:

Представитель КГД Армении: Хозяйствующие субъекты постоянно пытаются прибегать к другим уловкам
В 2020 году Управлением предтаможенного контроля Комитета государственных доходов (КГД) Армении проведено 93 таможенных проверки и зафиксированы нарушения на сумму 558 млн драмов. Эти цифры представил на пресс-конференции начальник Управления предтаможенного контроля Комитета государственных доходов РА Армен Сафарян, отметив для сравнения, что в 2019 году было проведено 76 таможенных проверок, зафиксировано нарушений на 304 млн драмов.
Он объясняет увеличение количества проверок и нарушений реформами и ростом аналитического потенциала.
Армен Сафарян сказал, что основные проблемы делятся на три направления. Первое - неправильная классификация товаров, когда они классифицируются из одной группы в другую, изменение одного числа может переместить товары из одной товарной группы в другую, где, например, таможенные пошлины ниже, чем в группе, в которой они должны находиться.
Второе -предоставление неверной информации об импортируемых товарах в счетах-фактурах и уменьшение стоимости. Бывают случаи, когда обратное- представляют больше, чем то, что есть, а это уже другое направление.
Третье - неполное описание товаров в таможенной декларации, что также имеет свои последствия.
«Когда хозяйствующие субъекты пытаются исказить данные, это не самоцель, в будущем, во всей ее цепочке, а также и в налоговой сфере, они должны довести это до своего логического конца», - сказал представитель КГД.
По его словам, у хозяйствующих субъектов, входящих в группы риска, выявляются повторяющиеся нарушения, что говорит о тенденции.
На вопрос, когда по какому-либо направлению администрация ужесточается, пытаются ли хозяйствующие субъекты прибегать к другим методам, А.Сафарян ответил, что с этим ведется постоянная борьба.
«Мы постоянно укрепляем свои возможности, хозяйствующие субъекты пытаются прибегать к другим уловкам, мы пытаемся нейтрализовать эти риски. Эта борьба постоянно продолжается».