Հարութ Սասունյան. Հայաստանի պարտված ղեկավարն անկարող է լուծել կորցրած պատերազմից առաջացած խնդիրները
Առաջին պատճառն այն է, որ Հայաստանը, որպես պատերազմում պարտված կողմ, շատ քիչ լծակներ ունի «2020 թ. նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ռուսաստանի նախագահի կողմից ստորագրված «Հայտարարության» կամ համաձայնագրի իրագործման մեջ:
Երկրորդ պատճառը պայմանավորված է նրանով, որ «Հայտարարության» տեքստը հստակ չէր, հիմնական մանրամասները դուրս են մնացել՝ առաջացնելով անորոշություն:
Երրորդ խնդիրն այն է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որպես պարտված կողմի բարոյալքված ղեկավար, անկարող է լուծել կամ նվազագույնի հասցնել պատերազմի պատճառած վնասը: Նրա անարդյունավետության պատճառներն են՝ պատերազմի ընթացքում ունեցած անհաջողությունները և վարչապետի պաշտոնավարման ողջ ընթացքում նրա վատ կառավարումն ու անփորձությունը:
Հայաստանի համար միակ ճիշտ ուղին այն է, որ Փաշինյանը իր կամքով հրաժարական տա՝ առանց որևէ ճնշման, ցույցերի և վտանգավոր առճակատումների: Չնայած սարսափելի է, որ պատերազմի ընթացքում Հայաստանը պարտվել է արտաքին հզոր թշնամիներին, սակայն շատ ավելի վատ է, երբ հայերն են թշնամաբար վերաբերվում իրար նկատմամբ։ Նրանք, ովքեր ասում են, որ ոչ ոք չի կարող փոխարինել Փաշինյանին, վիրավորում են հայ ժողովրդին: Ոչ մեկն անփոխարինելի չէ:
Թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում կան շատ գրագետ և խելացի հայեր, որոնք կարող են լիիրավ կառավարել Հայաստանը: Նոր ղեկավարը չպետք է լինի ոչ ներկայիս իշխանության մաս, ոչ էլ անցյալի։ Հայ ժողովուրդը կընտրի Փաշինյանի իրավահաջորդին ժողովրդավարական ընտրությունների միջոցով: Հայաստանին թարմ ուժ է անհրաժեշտ․․․
Վերադառնալով 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրին՝ տարօրինակ է, որ դրա մի շարք դրույթների համար սահմանվել էին հստակ ժամկետներ, ինչպիսիք են՝ հայկական զորքերի դուրսբերումը Արցախի հարակից տարբեր տարածքներից, բայց համաձայնագրի 8-րդ կետի՝ «ռազմագերիների պատանդների և այլ պահվող անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակման» վերաբերյալ, որոշակի վերջնաժամկետ չկար: Փաշինյանը նախքան համաձայնագիրը ստորագրելը պետք է պնդեր վերջնաժամկետի մասով: Հազարավոր հայ ընտանիքներ հայտնվել են ծայրահեղ ողբերգական իրավիճակում՝ չիմանալով՝ իրենց սիրելիները ողջ են, թե մեռած:
Միևնույն ժամանակ, հայ ռազմագերիներից շատերը խոշտանգվում են ադրբեջանցի պաշտոնյաների կողմից՝ ի խախտումն Ժնևի կոնվենցիայի: Ադրբեջանցի զինվորներն անամոթաբար տեսագրել են գերեվարված հայ զինվորների ու խաղաղ բնակիչների գլխատումը կամ ականջների կտրումը և ոտքերի ու ձեռքերի անդամահատումը։ Սա շարունակական ռազմական հանցագործություն է, որը պետք է ներկայացվի միջազգային դատարաններին:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը պատերազմից անմիջապես հետո փոխանակեցին փոքրաթիվ գերիների: Մնացած գերեվարված հայ զինվորների թվաքանակն ու ճակատագրերը մնում են անհայտ:
Երկարատև ու հիասթափեցնող սպասումից հետո Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարները վերջապես հանդիպեցին Մոսկվայում 2021 թ․ հունվարի 11-ին՝ որոշումներ կայացնելու երկու հիմնական կետերի վերաբերյալ. 1) ռազմագերիների և պատանդների փոխանակում. 2) Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշում՝ ըստ հանդիպումից առաջ ՀՀ վարչապետի գրասենյակի արած հայտարարության:
Ապշեցուցիչ է, որ մոսկովյան հանդիպումից հետո երեք ղեկավարները նոր համաձայնագիր ստորագրեցին, որում նշված էր միայն 2020-ի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի 9-րդ կետը՝ «Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակումը»: Սա նշանակում է, որ Հայաստանը կկարողանա օգտագործել երկաթգիծը, որն սկսվում է Հայաստանի հյուսիսից, անցնում է Նախիջևանը և դուրս գալիս Հայաստանի հարավում՝ դեպի Իրան։
Հայաստանը կարող է նաև օգտագործել երկաթգիծը, որն անցնում է Ադրբեջանի հիմնական տարածքով՝ հասնելով Բաքու, ապա Մոսկվա: Մյուս կողմից, Ադրբեջանը ունենալու է երթուղի Հայաստանի հարավով՝ Նախիջևանը կապելով Ադրբեջանի հիմնական տարածքին: Տրանսպորտային ուղիներում բարձր մակարդակի հանձնաժողովներ ստեղծելու համար շատ կարճ ժամկետներ սահմանվեցին`առանց նշելու ոչ ռազմագերիների փոխանակման, ոչ էլ Արցախի վերջնական կարգավիճակի մասին:
Զարմանալիորեն, գագաթնաժողովի հանդիպումից անմիջապես հետո Փաշինյանը հայտարարեց. «Այսօր մենք չկարողացանք լուծել ռազմագերիների հարցը, սա ամենազգայուն հարցն է: Մենք պայմանավորվեցինք, որ կշարունակենք [բանակցությունները] այս ուղղությամբ: Հուսով եմ ՝ կկարողանանք հնարավորինս շուտ հասնել կոնկրետ լուծման: Ցավոք, անհնար է բոլոր հարցերը լուծել մեկ հանդիպման ընթացքում»: Մոսկվայի հանդիպումը երկրորդ պարտությունն էր Հայաստանի համար:
Փաշինյանի մեկնաբանությունները պետք է անընդունելի լինեն բոլոր հայերի համար՝ անկախ նրանից՝ սատարում են նրան, թե ոչ: Ինչպե՞ս կարող էր նա չորս ժամ նստել նախագահներ Պուտինի և Ալիևի հետ և չպնդել ռազմագերիների անհապաղ փոխանակման համար: Հրադադարից անցել է երկու ամիս, և ոչ ոք չգիտի, թե երբ Պուտինը, Ալիևը և Փաշինյանը կրկին կհանդիպեն այս կարևոր հարցը լուծելու համար: Այսպես չի կարելի պաշտպանել Հայաստանի շահերը, նույնիսկ հաշվի առնելով պարտված երկրի ծանր վիճակը: Փաշինյանը հանդիպման ժամանակ պետք է հստակացներ, որ թիվ մեկ առաջնահերթությունը գերիների փոխանակումն էր:
Եթե գերիների փոխանակման մասին մի քանի օրվա ընթացքում որոշում չկայացվի, նա կհրաժարվի նրանց հետ ցանկացած այլ հարց քննարկելուց: Ինչպե՞ս կարող են Հայաստանն ու Ադրբեջանը քննարկել երկու երկրների միջև տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման հարցը, քանի դեռ հայ բանտարկյալները տանջվում են Բաքվի բանտերում և ենթարկվում չարչարանքների: Բացի այդ, ոչ նոյեմբերյան համաձայնագրում, ոչ էլ դրան հաջորդած մոսկովյան հայտարարությունում նշված չէր, թե ովքեր են վճարելու Հայաստանի տարածքով Նախիջևանը Ադրբեջանի հիմնական տարածքին կապող ճանապարհի և երկաթուղու կառուցման համար:
Մինչ Հայաստանի վարչապետը բանակցում է թույլ դիրքերից, ադրբեջանական կողմը դառնում է էլ ավելի կոշտ՝ նախազգուշացնելով Հայաստանի ղեկավարներին՝ չայցելել Արցախ, այն բանից հետո, երբ Հայաստանի արտգործնախարարը գնացել էր այնտեղ: Ադրբեջանը պնդել է, որ դա 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի խախտում է, չնայած համաձայնագրում նման արգելք չկա:
Բացի այդ, Ադրբեջանը հայտարարել է, որ հայ ռազմագերիները կդատվեն որպես «ահաբեկիչներ», հետևաբար՝ փոխանակման ենթակա չեն։ Չնայած պատերազմից հետո Հայաստանը գտնվում է շատ ծանր վիճակում, Հայաստանի ղեկավարները պարտավոր են հզոր պայքար մղել երկրի շահերը հնարավորինս պաշտպանելու համար: Հայաստանի ղեկավարները որքան ստրկական լինեն, այնքան ադրբեջանցիներն ու թուրքերն ավելի պահանջկոտ կդառնան:
Ցավոք, կարծես թե Փաշինյանը ինքն իրեն համոզել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակումը կխթանի Հայաստանի տնտեսությունը: Ես լուրջ կասկածներ ունեմ, որ դա այդպես է։ Որևէ հայ կարո՞ղ է իրեն ապահով զգալ Ադրբեջանի տարածքով ճանապարհորդելիս կամ ապրանքներ ուղարկելիս: Ո՞վ է նրանց պաշտպանելու:
Ավելի խնդրահարույց է Հայաստանի համաձայնությունը՝ թույլատրել Ադրբեջանին ճանապարհային և երկաթուղային հաղորդակցություն երկու երկրների միջև՝ թույլ տալով Թուրքիային անցնել Նախիջևան, իսկ Հայաստանի հարավային շրջանով հասնել Ադրբեջանի հիմնական տարածք, այնուհետև դեպի Կենտրոնական Ասիայի թյուրքական հանրապետություններ: Սա Թուրքիայի պանթուրանական դարավոր երազանքն է, որը շուտով կարող է իրականություն դառնալ:
Նման երթուղին կարող է խարխլել Հայաստանի ինքնիշխանությունը և վտանգել նրա գոյությունը: Հայ ժողովուրդը և նրա կառավարությունը պետք է ամեն ինչ անեն՝ խոչընդոտելու այս պանթուրանական կապը: Ադրբեջանին և Թուրքիային Հայաստանի տարածքը հատելու հնարավորություն տալը բացարձակապես կապ չունի Արցախյան պատերազմի հետ, և այդպիսի դրույթը չպետք է ներառվեր 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրում:
Ես վախենում եմ, որ Հայաստանի անկումը կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ երկիրը ղեկավարվում է մի վարչապետի կողմից, որը գլխավոր պատասխանատուն է հայկական հողերի կորստի և հազարավոր զինվորների մահվան համար:

Analysis: Armenia’s defeated leader is unable to resolve problems from the lost war
The first reason is that Armenia, as the defeated side in the war, has very little leverage in the implementation of the “Statement” or agreement signed on Nov. 9, 2020 by the President of Azerbaijan, Prime Minister of Armenia and President of Russia.
The second reason is that since the text of the “Statement” was vague, key details were left out causing uncertainty.
The third problem is that Prime Minister Nikol Pashinyan, as the demoralized head of the defeated side, is in no position to resolve or minimize the damage caused by the war. The reasons for his ineffectiveness are: his failings during the war and his mismanagement and inexperience throughout his tenure as Prime Minister.
The only proper course for Armenia is for Pashinyan to resign on his own free will without any pressures, demonstrations, and ugly confrontations. While it is horrible that Armenia was defeated by powerful outside enemies during the war, it is much worse when Armenians treat each other as enemies. Those who say that no one can replace Pashinyan are insulting the Armenian nation. No one is irreplaceable. There are plenty of competent and intelligent Armenians both in Armenia and the Diaspora who can manage Armenia competently. The new leader should be neither a part of those in power now nor those of the past. The Armenian people will choose Pashinyan’s successor through democratic elections. Armenia needs fresh blood!
Returning to the Nov. 9, 2020 agreement, it is strange that specific deadlines were set for several of its provisions, such as the withdrawal of Armenian troops from the various territories surrounding Artsakh, but point 8 of the agreement, the “exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons, and dead bodies” had no specific deadline. Prime Minister Pashinyan should have insisted on a deadline before signing the agreement. Thousands of Armenian families are in an extremely tragic situation, not knowing if their loved ones are dead or alive. Meanwhile, many of the Armenian prisoners of war are being tortured by Azeri officials in contravention of the Geneva Convention. Azeri soldiers have shamelessly videotaped themselves decapitating or cutting off the ears and limbs of captured Armenian soldiers and civilians. This is a continuing war crime which should be presented to international courts.
Armenia and Azerbaijan exchanged a small number of prisoners shortly after the war. The fate and the number of the rest of captured Armenian soldiers remain unknown.
After a lengthy and frustrating wait, the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia finally met in Moscow on January 11, 2021, to take decisions on two key points: 1) the exchange of prisoners of war and hostages; and 2) determination of the final status of Artsakh, according to an announcement made before the meeting by the Armenian Prime Minister’s office.
Shockingly, after the Moscow meeting, a new agreement was signed by the three leaders mentioning only point 9 of the Nov. 9, 2020 agreement: “the unblocking of all economic and transportation routes in the region.” This means that Armenia would be able to use the railway that starts in Northern Armenia, crosses Nakhichevan and exits in Armenia’s South on its way to Iran. Armenia would also be able to use the railway that crosses mainland Azerbaijan, reaching Baku and then Moscow. Azerbaijan, on the other hand, would have a route through Southern Armenia linking Nakhichevan to mainland Azerbaijan.
Very short deadlines were set to form high level committees on the transportation routes without mentioning either the exchange of prisoners of war or the final status of Artsakh. Amazingly, Pashinyan announced immediately after the summit meeting: “Today we failed to resolve the issue of prisoners of war, this is the most sensitive issue. We agreed that we will continue [talks] in this direction. I hope we will be able to come to a concrete solution as soon as possible…. Unfortunately, it is impossible to resolve all issues in one meeting.” The Moscow meeting was a second defeat for Armenia.
Pashinyan’s comments should be unacceptable to all Armenians, regardless of whether they support him or not. How could he have sat in a meeting for four hours with Presidents Putin and Aliyev and not insisted on the immediate exchange of the prisoners of war? Two months have passed since the ceasefire․ No one knows when Putin, Aliyev and Pashinyan will meet again to resolve this critical issue. This is no way to defend Armenia’s interests, even considering the dire situation of a defeated country. Pashinyan should have made clear at the meeting that priority number one was the exchange of prisoners.
Unless it was decided that these prisoners would be exchanged within a few days, he would refuse to discuss any other issue with them. How can Armenia and Azerbaijan discuss the unblocking of transportation routes between the two countries while Armenian prisoners are languishing in Baku jails and tortured? Furthermore, neither the November agreement nor the subsequent Moscow announcement indicated who will pay for the construction of the road and railway linking Nakhichevan to mainland Azerbaijan through Armenia.
While Armenia’s Prime Minister continues to negotiate from a position of weakness, the Azeri side is becoming even more strident; warning Armenia’s leaders not to travel to Artsakh after the Armenian Foreign Minister went there. Azerbaijan insisted that this was a violation of the Nov. 9, 2020 agreement, although there is no such prohibition in the agreement. In addition, Azerbaijan announced that the Armenian prisoners of war would be tried as ‘terrorists’; therefore, not subject to an exchange. Even though Armenia is in a very difficult situation after the war, Armenian leaders have to fight hard to protect the country’s interests as much as possible. The more subservient Armenia’s leaders behave, the more demanding Azeris and Turks become.
Regrettably, Pashinyan seems to have convinced himself that unblocking transportation routes between Armenia and Azerbaijan would boost Armenia’s economy. I seriously doubt this is true. Would any Armenian feel safe traveling or sending goods through Azerbaijan? Who will protect them? More problematic is Armenia’s agreement to allow Azerbaijan a road and railway link between the two countries, allowing Turkey to cross Nakhichevan, and then through Armenia’s Southern region reach mainland Azerbaijan and onwards to the Turkic Republics of Central Asia.
This is the century-old Pan-Turanian dream of Turkey which is now about to become a reality. Such a route would undermine Armenia’s sovereignty and endanger its existence. The Armenian people and its government should do everything in their power to block this Pan-Turanian connection. Giving access to Azerbaijan and Turkey to cross Armenia’s territory has absolutely nothing to do with the Artsakh war and such a provision should not have been included in the Nov. 9, 2020 agreement.
I fear that Armenia’s downhill slide will continue as long as the country is ruled by a Prime Minister who is primarily responsible for the loss of Armenian lands and the deaths of thousands of soldiers.