Շուռնուխում խուճապ չկա, բայց բնակիչների շրջանում անհանգստություն ու մտավախություն կա. համայնքապետ
Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղում, որի մի հատվածը սահմանազատումներով պայմանավորված անցել է թշնամու հսկողության տակ, այսօր խուճապ չկա, չնայած բնակչության շրջանում մտավախություն ու մտահոգություններ կան: Շուռնուխի համայնքապետ Հակոբ Արշակյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ գյուղի բնակչությունը՝ շուրջ 150 հոգի, մնացել են, ուղղակի այս պահին 2-3 ընտանիք գտնվում է Գորիսում, Կապանում, սպասում են, մինչև նոր տները կառուցվեն ու հետ գան:
«Բնակչության շրջանում մտահոգություն, մտավախություն կա: Մեկն անասուն ունի, անհանգստանում է, որ հանկարծ այն կողմ չանցնի, մյուսը երեխա ունի, երեխայի համար է անհանգստանում»,- նշեց նա:
Հ. Արշակյանի խոսքով, անվտանգության առումով էլ խնդիր կա. «Եթե գիտես, որ քեզանից 50-100 մետր հեռու թուրքն է, որն ամեն ինչի ընդունակ է, ընդհուպ քնած մարդու կացնահարել: Հույսը սահմանապահներն են, մեր գյուղի տղերքն էլ պակաս սահմանապահ չեն: Բայց որ ժողովուրդը գիտի սահմանապահներ կան կանգնած, հանգիստ է ավելի»:
Համայնքապետի խոսքով, այժմ փորձում եմ լուծել գյուղում առկա խնդիրները: Մարդիկ, որոնք տեղափոխվել են գյուղի վերևի հատված, ջրի խնդիր են ունեցել: Հ.Արշակյանն ասաց, որ երեկ այդ հարցը վերջնականապես լուծվել է, այնպես է արվել, որ ոչ մի տուն անջուր չմնա:
Նա ասաց՝ անասունները, որպեսզի չանցեն թշնամու հսկողության տակ մնացած հողեր, էլեկտրական լարեր են անցկացրել մի հատվածում, մնացած հատվածում էլ առաջիկայում կանցկացնեն: Երբ անասունը կպնի այդ լարերին, թեթև կհոսանքահարվի ու հետ կքաշվի:
Ճանապարհի մյուս կողմի արոտավայրերից գյուղի բնակիչներն ընդհնարապես չեն կարող օգտվել: Անասուններին արածացնելու համար պետք է անցնեն մոտ 10 կիլոմետր՝ մյուս արոտավայրերը հասնելու համար:
«Դժվար է լինելու, բայց պետք է մի բան անենք»,- նշեց Հակոբ Արշակյանը:
Նա հայտնեց, որ գյուղն ունի մոտ 20 աշակերտ: Նորմալ դասապրոցես է ընթանում: Մանկավարժներ ունեն նաև Գորիսից:

В Шурнухе нет паники, но у жителей есть тревоги и опасения – глава общины
В селе Шурнух Сюникской области Армении, часть которого из-за демаркации границы перешла под контроль Азербайджана, сегодня паники нет – хотя среди населения есть опасения и тревоги.
Глава Шурнуха Акоп Аршакян сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am, что население села – около 150 человек – осталось, просто в настоящий момент 2-3 семьи находятся в Горисе, Капане, ждут, пока будут построены новые дома и они смогут вернуться.
«Среди населения есть беспокойство, тревоги. У одного есть скот, он беспокоится, чтобы животные случайно не перешли в ту сторону, у другого есть ребенок, он переживает за ребенка», – рассказал он.
По словам А.Аршакяна, есть проблема и в плане безопасности: «Если знаешь, что в 50-100 метрах от тебя – турок, который способен на все, вплоть до того, чтобы зарубить топором спящего. Вся надежда на пограничников, ребята из нашего села тоже ничем пограничникам не уступают. Но когда народ знает, что стоят пограничники, более спокойно», – отметил он.
По словам главы общины, сейчас пытаются решить проблемы в селе. У людей, перебравшихся в верхнюю часть села, были проблемы с водой. А. Аршакян указал, что вчера этот вопрос был окончательно решен, было сделано все, чтобы ни один дом не остался без воды.
Он сообщил, что на определенном участке проведены электрические провода – для того, чтобы скот не переходил на территорию, перешедшую под контроль врага, остальные участки будут обведены проводами в ближайшее время. Когда животное коснется проводов, его ударит слегка током, оно повернет обратно.
Жители села при этом вообще не смогут пользоваться пастбищами на другой стороне дороги. Чтобы пасти животных, им нужно преодолеть около 10 километров, чтобы добраться до других пастбищ.
«Будет сложно, но мы должны что-то делать», – сказал Акоп Аршакян.
По его словам, в селе обучается около 20 школьников. Идет нормальный учебный процесс. У них есть учителя и из Гориса.