Շուռնուխում խուճապ չկա, բայց բնակիչների շրջանում անհանգստություն ու մտավախություն կա. համայնքապետ
Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղում, որի մի հատվածը սահմանազատումներով պայմանավորված անցել է թշնամու հսկողության տակ, այսօր խուճապ չկա, չնայած բնակչության շրջանում մտավախություն ու մտահոգություններ կան: Շուռնուխի համայնքապետ Հակոբ Արշակյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ գյուղի բնակչությունը՝ շուրջ 150 հոգի, մնացել են, ուղղակի այս պահին 2-3 ընտանիք գտնվում է Գորիսում, Կապանում, սպասում են, մինչև նոր տները կառուցվեն ու հետ գան:
«Բնակչության շրջանում մտահոգություն, մտավախություն կա: Մեկն անասուն ունի, անհանգստանում է, որ հանկարծ այն կողմ չանցնի, մյուսը երեխա ունի, երեխայի համար է անհանգստանում»,- նշեց նա:
Հ. Արշակյանի խոսքով, անվտանգության առումով էլ խնդիր կա. «Եթե գիտես, որ քեզանից 50-100 մետր հեռու թուրքն է, որն ամեն ինչի ընդունակ է, ընդհուպ քնած մարդու կացնահարել: Հույսը սահմանապահներն են, մեր գյուղի տղերքն էլ պակաս սահմանապահ չեն: Բայց որ ժողովուրդը գիտի սահմանապահներ կան կանգնած, հանգիստ է ավելի»:
Համայնքապետի խոսքով, այժմ փորձում եմ լուծել գյուղում առկա խնդիրները: Մարդիկ, որոնք տեղափոխվել են գյուղի վերևի հատված, ջրի խնդիր են ունեցել: Հ.Արշակյանն ասաց, որ երեկ այդ հարցը վերջնականապես լուծվել է, այնպես է արվել, որ ոչ մի տուն անջուր չմնա:
Նա ասաց՝ անասունները, որպեսզի չանցեն թշնամու հսկողության տակ մնացած հողեր, էլեկտրական լարեր են անցկացրել մի հատվածում, մնացած հատվածում էլ առաջիկայում կանցկացնեն: Երբ անասունը կպնի այդ լարերին, թեթև կհոսանքահարվի ու հետ կքաշվի:
Ճանապարհի մյուս կողմի արոտավայրերից գյուղի բնակիչներն ընդհնարապես չեն կարող օգտվել: Անասուններին արածացնելու համար պետք է անցնեն մոտ 10 կիլոմետր՝ մյուս արոտավայրերը հասնելու համար:
«Դժվար է լինելու, բայց պետք է մի բան անենք»,- նշեց Հակոբ Արշակյանը:
Նա հայտնեց, որ գյուղն ունի մոտ 20 աշակերտ: Նորմալ դասապրոցես է ընթանում: Մանկավարժներ ունեն նաև Գորիսից:

The situation in Shurnukh village, part of which came under Azerbaijani control as part of the demarcation process, remains calm. There is no panic in the village, however, the residents are concerned with certain security and infrastructure issues, Hakob Arshakyan, the head of the community told Panorama.am.
In Arshakyan's words, some 150 residents of the village have remained in their houses, only two-three families moved temporarily to Goris towns. They would return home once the construction of their new houses is complete. To remind, according to demarcation, 12 houses of the village, located in Armenia's south Syunik province, were ceded to Azerbaijan.
Arshakyan noted that the major concern of the villagers is related to security. "When you know that Turks are some 50-100 meters away and ready to do anything, up to axing a person while asleep. The border guards are our hope, and the villagers themselves. The residents are calm when they know border guards are there," said Arshakyan.
In the words of the head of the community, among the common issues the resident face are infrastructure ones. Some families face water supply shortage, as they moved to the upper area of the village. The matter is currently is being resolved. Arshakyan added that others have electrified fences to keep the herd out of the surrounding farmland under Azeri control. Some are not able to cultivate land in the area adjacent to the Azerbaijani-controlled territory.