Արծվիկ Սարգսյան. Բա Շուշիում զոհված եղբայրս Փաշինյանի  երազին չի՞ գնա, դրան խեղդի
Արտաշատում ժամանակավորապես բնակություն հաստատած Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանն այս պահին ընտանիքի անդամների հետ պատրաստվում է գնալ Եռաբլուր զինվորական պանթեոն՝ շնորհավորելու այնտեղ հարազատ ու չնաշխարհիկ հայրենի քաղաքի պաշտպանության մարտերում ընկած եղբոր՝ Անդրանիկ Սարգսյանի ծնունդը։
Չգիտի՝ ի՞նչ պատմի եղբորը։ ԱԺ-ում իր քաղաքի մասին երեկ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունները վրդովեցրել են յոթ տարի Շուշին ղեկավարած գործչին։
«Եղբայրս զոհվեց նոյեմբերի 4-ին Շուշիում։ Այսօր պետք է դառնար 55 տարեկան։ Ինչի՞ համար է զոհվել, որ այսօր Նիկոլ Փաշինյանը նման հայտարարություն անի՞։ Բա եղբայրս իր երազին չի՞ գնա, դրան խեղդի, ասի՝ ինչի՞ ես նման զրույցներ անում։ Ո՞վ չի իմանում, որ ադրբեջանցիները շատ են եղել Շուշիում, որովհետև բռնի տեղահանել են հայերին»,-Panorama.am-ին ասում  է Արծվիկ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, երեկ ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանի հարցին պատասխանելիս Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց. «Շուշին հակամարտությունից և ազատագրումից առաջ ունեցել է 90 և ավելի տոկոս ադրբեջանական բնակչություն։ Այսինքն, դուք ուզում եք ասել, որ 90 և ավելի տոկոս ադրբեջանական բնակչություն ունեցող Շուշին հայկակա՞ն է իր այդ կարգավիճակով»։
Փաշինյանի՝ այս ու սրան նախորդող  հայտարարությունները Շուշիի մասին քաղաքապետին եզրակացություններ անելու հիմքեր են տալիս։
«Ես ամեն օր գալիս եմ այն համոզման, որ Շուշիի հանձնումը կազմակերպված է եղել։ Ուղղակի մեզ նման միամիտները  չեն իմացել այդքանը։ Երբ Փաշինյանի կինը ասել էր, եղել են զոհեր հանուն ոչնչի, հիմա եմ հասկանում, որ Շուշին ծախած է եղել, մեր տղաներն անիմաստ գնացել են կռվի։ Փաշինյանն իրեն պաշտողներին, իրեն հավատացողների շրջանում այդ հայտարարություններով տարածում է, որ իբր ըտենց էլ պետք է լիներ։ Չէէէ։ Երբ որ էդ մարդիկ Շուշիում ոսկոր ջարդած լինեին, Շուշիում ծնված լինեին, Շուշիի օդը շնչած լինեին, Շուշիում կռված լինեին... նման բան չէին ասի։ Հազար ու մի արկ է պայթել գլխիս վերևում, երբ իրենց հարազատը, որդին, եղբայրը Շուշիում զոհված լինեին, նման հայտարարություն չէին անի»,-ցավով նշում է Սարգսյանը։
Ի գիտություն թշնամու ու Շուշիի պատմությանն անտեղյակ հայաստանցու՝ Արծվիկ Սարգսյանը  ընդգծում է,  Շուշին բուն հայկական քաղաք է, որի մասին վկայում են հայկական 11 եկեղեցիները,  մշակութային կենտրոնները։
«Թող վերցնեն պատմություն կարդան։ «Գաղտնիք Ղարաբաղի» գիրք կա, թող վերցնեն կարդան, վերջերս է վերահրատարակվել։ Շատ հոյակապե գիրք է, գրած է ամեն ինչ, պատմական փաստեր են»,-նշում է Panorama.am-ի զրուցակիցը՝ ընդգծելով, որ ազգն ընկճված է, ղեկավարի  ելույթներն էլ պետք է լինեն դուխով, որ ձեռքներս բռունցք դարձրած պահենք Ալիևի գլխին։
«Այսօր մեր ազգին դուխ պետք է տրվի, ոչ թե գլխարկի վրա գրեն դուխով, այլ իսկականից դրա կարիքը կա։ Ես երբ ելույթ էի ունենում Շուշիում, միշտ պատասխանում  էի Ալիևի ելույթներին։ Էսօր էլ եմ ասում, պետք  է հզորանանք, որ վերցնենք Շուշին, Քարին Տակը, Ավետարանոցը, Սղնախը, որտեղ ընդհանրապես ադրբեջանցու ոտք չի եղել։ Բայց էսօր կարող է հայտարարեն, ասեն, Քարին Տակն էլ էր ադրբեջանական, բա հո չի՞ ասելու, որ հունվարի 26-ին Քարին տակում հերոսամարտ է եղել, 12 ժամ մարտ է եղել, ոչ մի թիզ չեն զիջել։ Հեսա հունվարի 26-ին այդ հերոսամարտի տարեդարձն է, որտե՞ղ պետք է հավաքվենք, ո՞նց հիշենք։ Չնայած ես նպատակ ունեմ Եռաբլուրում հավաքվենք, մեր միջոցառումն անենք, որ մեր ապագա սերունդը չմոռանա հերոսամարտի մասին»,-նշում է Սարգսյանը։
Նա Փաշինյանի ու նրա կնոջ հայտարարությունների պատճառը համարում է հայրենաճանաչության ու հայրենասիրության պակասի հետևանք։
Շուշեցիների հետ քաղաքապետն այսօր էլ կապն ամուր է պահում, իրենց հասանելիք օգնության մասին տեղյակ պահում, նրանց փաստաթղթերի կամ այլ խնդիրների հետ կապված հարցերում փորձում աջակցել։ Ամիսը մի քանի անգամ այդ հարցերով մեկնում է Ստեփանակերտ ու վերադառնում Արարատ։ Հայրենի քաղաքի մոտակայքում ադրբեջանցիների ներկայությունից ամեն անգամ վատանում է։ Առավել ծանր էին թշնամի երկրի ղեկավարի ու նրա ընտանիք անդամների այցելությունը Շուշի։
«Ավելի լավ էր մահանայի, քան էդ ամենը տեսնեի։ Ամեն անգամ Ստեփանակերտ գնալիս, հիմա էլ որ հիշում եմ եմ, մարմինս փշաքաղվում է, հենց հասնում եմ Քարին Տակի խաչմերուկ, ճնշումս բարձրանում է ու մի քանի օր չի իջնում։ Այ որ Փաշինյանը նման ապրումներ ունենար, նման հայտարարություն չէր անի։ Յոթ տարի ղեկավարել եմ Շուշին, 2000-2005 թվականներին պատգամավոր եմ եղել, հնարավորություն է եղել Ստեփանակերտում ապրել, ես հրաժարվել եմ, որովհետև Շուշին... Շուշին ուրիշ Շուշի է, ամառը՝ հով, ձմեռը՝ ձյուն, ախր ուրիշ է։ Իրենք էս ապրումները չեն ունենում, որովհետև իր կինը եկել էր Շուշի, պատմական գորգերը փռել, սելֆիներ արել... Դրանք էդպես գիտեն Շուշին։ Ես էդպես չգիտեմ Շուշին»,-ասում է Սարգսյանը։
Շուշին Ֆրանսիայի երեք քաղաքների հետ քույր է։ Շուշիի քաղաքապետը նկատում է՝ մինչ Հայաստանի ղեկավարը ադրբեջանցիների ջրաղացին ջուր է  լցնում իր հայտարարություններով, ֆրանսիացի կին քաղաքապետն իր համայնքում համառ պայքար է տանում ադրբեջանցիների դեմ, դիմադրում ու նաև հաղթանակներ արձանագրում։
«Բուրգ լե Վալանսը մի հոյակապ քաղաքապետուհի ունի։ Էն որ ասում են՝ իսկական դուխով, նա վարչապետից ավելի դուխով է, քանի որ ադրբեջանցիների հետ կռվում է, որ մեր դրոշը մնա, ադրբեջանցիները չհանեն։ Ադրբեջանցիները դատի են տվել՝ հայերի հետ բարեկամական կապեր հաստատելու համար, ինքն էլ նրանց դեմ է հայց ներկայացրել ու դատը շահել։  Հիմա 40 տոննա բեռ է ուղարկել, 40 տոննա էլ  դեկտեմբերին էր ուղարկել։ Ասում է՝ ես դեռ կգամ Շուշի»,-ներկայացնում է քաղաքապետը։
Նա հեռակա կարգով Փաշինյանին մի քանի հարցեր է հասցեագրում՝ բա ինչի՞ չի ասում, որ Գետաշենը, Շահումյանը հայաբնակ են եղել, բա ինչի՞ չի ասում, որ հայկական հուշակոթողները վնասել են, ավերել են։
«Մի անգամ որ հայտարարեց՝ Շուշին դժբախտ ու դժգույն քաղաք էր, իրեն պաշտողները Հայաստանում ինձ հարցնում էին՝ մեզ պե՞տք էր Շուշին։ Ես նրանց հարցնում էի՝ եղե՞լ եք Շուշիում։ Պատասխանում էին՝ չէ։  Ես էլ ասում էի՝ դե դրա համար եք նման բան ասում։ Նման հայտարարություններով երևի ուզում է մարդկանց տրամադրել՝ Շուշին հանձնել ենք, ոչինչ, Սյունիքն էլ կհանձնենք՝ էլի ոչինչ։ Բայց հիշեք, Շուշիում Լեոն  է ծնվել, Լեոնն է աշխատել, Մուրացանն է եղել, մեծեր կան, որ շուշեցի են»,-ընդգծում է Panorama.am-ի զրուցակիցը։

Мэр оккупированного Азербайджаном арцахского Шуши: После таких слов Пашиняна разве мой павший в городе-крепости брат не явится к нему во сне?
19:27 21/01/2021
Мэр оккупированной Азербайджаном в ходе осенней 44-дневной войны культурной столицы Арцаха (НКР) – города Шуши – Арцвик Саркисян, временно перебравшийся в город Арташат Араратской области Армении, сегодня вместе с членами семьи собирается отправиться в воинский пантеон «Ераблур» в Ереване, чтобы поздравить с днем рождения покоящегося там брата – Андраника Саркисяна, павшего в боях за защиту родного и бесподобного города.
Он не знает, что рассказать брату. Заявления о его городе, озвученные Николом Пашиняном накануне, 20 января, с трибуны Национального Собрания, возмутили деятеля, который руководил Шуши на протяжении 7 лет.
«Мой брат погиб 4 ноября в Шуши. Сегодня ему должно было исполниться 55 лет. Ради чего он погиб? Ради того, чтобы сегодня Никол Пашинян делал подобные заявления? Как бы я хотел, чтобы мой брат пришел к нему во сне и задушил его, сказал ему: почему ты ведешь такие разговоры? Кто не знает, что в Шуши было много азербайджанцев, потому что они насильственно переселили армян?» – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Арцвик Саркисян.
Отметим, накануне, отвечая на вопрос оппозиционного депутата Наиры Зограбян, Пашинян заявил: «Азербайджанское население Шуши до начала конфликта и его освобождения (занятия города армянскими силами в 1992 году – ред.) составляло 90% и более. То есть, вы хотите сказать, что город Шуши, имеющий 90% и более азербайджанского населения, в этом статусе армянский?»
Данное заявление Пашиняна о Шуши и сделанные им ранее высказывания о культурной столице Арцаха дают мэру города основания для ряда выводов.
«Каждый день я прихожу к убеждению, что сдача Шуши носила организованный характер. Просто наивные люди вроде нас не знали об этом. Жена Пашиняна сказала же, что жертвы были во имя ничего, только теперь я понимаю, что Шуши был продан, наши ребята зря пошли в бой. Пашинян среди поклоняющихся и верящих ему своими заявлениями сеет мысль, что так и должно было быть. Нееет. Если бы эти люди бились в Шуши, родились в Шуши, подышали воздухом Шуши, сражались в Шуши ... они бы такого не говорили. Над моей головой разорвались тысячи снарядов. Если бы в Шуши погиб их родственник, сын, брат, они бы не делали таких заявлений», – с болью отмечает Саркисян.
К сведению врага и не знающего историю Шуши жителя Армении Арцвик Саркисян подчеркивает: Шуши – исконно армянский город, о чем свидетельствуют находящиеся там 11 армянских церквей, культурные центры.
«Пусть читают историю. Есть книга «Тайна Карабаха», пусть возьмут и прочитают, ее недавно переиздали. Это очень замечательная книга, в ней все написано, приведены исторические факты», – говорит собеседник Panorama.am, подчеркивая, что нация подавлена, и выступления руководителя должны быть воодушевляющими, чтобы сжать руки в кулак и держать их такими над головой Алиева.
«Сегодня нашему народу нужно воодушевление, а не надпись «духов» (бесстрашный-прим. ред.) на кепке, вот в чем есть реальная необходимость. Когда я выступал в Шуши, я всегда отвечал на заявления Алиева. Я и сегодня говорю, что мы должны стать сильнее, чтобы взять Шуши, Карин Так, Аветараноц, Сгнах, куда вообще не ступала нога азербайджанца. Но сегодня они могут заявить, что, мол, Карин Так тоже азербайджанский. Не говорить же Пашиняну, что 26 января в Карин Таке была героическая битва, 12 часов длился бой, мы не уступили ни пяди земли. Скоро 26 января, годовщина той героической битвы, где нам собраться, как нам вспоминать? Хотя я решил, что соберемся в ״Ераблуреˮ и проведем наше мероприятие, чтобы наше будущее поколение не забыло о героической битве», – отмечает Саркисян.
Причиной подобных заявлений Пашиняна и его жены он считает отсутствие знаний о Родине и нехватку патриотизма.
И сегодня мэр поддерживает постоянную связь с жителями Шуши, информирует их о причитающейся им помощи, пытается помочь им в вопросах, связанных с документами, или с другими вопросами. По этим вопросам он несколько раз в месяц отправляет в столицу Арцаха Степанакерт, затем возвращается в Арарат. Каждый раз от присутствия азербайджанцев в родном городе и при въезде в Шуши ему становится плохо. Еще более тяжелым для него стало посещение Шуши главой вражеской страны и членами его семьи.
«Лучше было бы умереть, чем все это видеть. Каждый раз, когда езжу в Степанакерт, даже сейчас, когда вспоминаю, у меня мурашки по телу, как только я доезжаю до перекрестка Карин Така, у меня повышается давление и не приходит в норму несколько дней. Вот если бы у Пашиняна были такие переживания, он бы не сделал такого заявления. Семь лет я руководил Шуши, в 2000-2005 годах был депутатом, у меня была возможность жить в Степанакерте, я отказался, потому что Шуши ... Шуши – это совсем другое, летом – прохладно, зимой – снег, он совсем другой. У Пашинянов нет этих переживаний, потому что его жена приехала в Шуши, расстелила исторические ковры, делала селфи ... Они таким знают Шуши. Я знаю Шуши не таким», – говорит Саркисян.
Шуши – побратим трех городов Франции. Мэр Шуши отмечает: в то время, как лидер Армении своими заявлениями льет воду на азербайджанскую мельницу, во Франции женщина-мэр ведет упорную борьбу против азербайджанцев в своей общине, сопротивляется и фиксирует победы.
«У города Бург-Ле-Валанс – замечательный мэр. У нее по-настоящему есть сила духа – больше, чем у премьера Армении, потому что она сражается с азербайджанцами, чтобы наш флаг остался и азербайджанцы его не сняли. Азербайджанцы подали в суд за установление дружеских связей с армянами, а она подала в суд иск против них и выиграла суд. Сейчас она отправила 40 тонн груза, и в декабре отправила 40 тонн. Она говорит, что еще приедет в Шуши», – рассказал мэр.
Мэр Шуши заочно адресовал Пашиняну несколько вопросов: почему же он не говорит, что Геташен и Шаумян были заселены армянами, почему же он не говорит, что армянские памятники были осквернены и разрушены азербайджанцами?
«Когда он однажды сказал, что Шуши был несчастным и унылым городом, поклоняющиеся ему в Армении спрашивали меня: а был ли нужен нам Шуши? Я в ответ спрашивал их: а были ли вы в Шуши? Они отвечали отрицательно. Тогда я им говорил: вот поэтому-то вы и говорите подобные вещи. Своими заявлениями он, наверное, хочет настроить людей: сдали Шуши, ну и ладно, сдадим и Сюник, тоже ничего. Но помните: в Шуши родился Лео, работал Лео, в Шуши был Мурацан, из Шуши вышли великие люди», – подчеркивает собеседник Panorama.am.