ՀՀ ԱԳՆ․ ԵԽ-ն կրկին փաստեց՝ ԼՂ հիմնախնդրի հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության իրավունքը
11:51 22/01/2021
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանել է «Արմենպրես»-ի հարցին՝ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգային քաղաքականություն» (CFSP) և «Ընդհանուր անվտանգային ու պաշտպանական քաղաքականություն (CSDP)» տարեկան զեկույց-բանաձևերի վերաբերյալ, որոնցում դրույթներ կան նաև ԼՂ հակամարտության և Թուրքիայի դերի մասին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ն։
«Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված զեկույց-բանաձևերում ամրագրված են բազմաթիվ կարևոր դրույթներ, որոնք վերաբերում են Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիային և դրանում Թուրքիայի ներգրավվածությանը, իրականացված պատերազմական հանցագործություններին, ագրեսիայի հետևանքների վերացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերին, հատկապես՝ հումանիտար հարցերի շուրջ:
Առանձնապես կարևորում ենք, որ Եվրախորհրդարանը ոչ միայն դատապարտեց պատերազմական հանցագործությունները, այդ թվում քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների, պաշտամունքի վայրերի թիրախավորումը,  այլև ընդգծեց, որ այդ հանցագործությունները պետք է անպատիժ չմնան:
Համակարծիք ենք Եվրախորհրդարանի կոչին, որ  Թուրքիան պետք է ձեռնպահ մնա ԼՂ հակամարտությունում որևէ միջամտությունից, այդ թվում՝ Ադրբեջանին ռազմական աջակցություն տրամադրելու միջոցով, և հրաժարվի իր ապակայունացնող գործողություններից: Այդ համատեքստում հատկապես կարևոր է, որ Եվրոպական խորհրդարանը նաև դատապարտել է Թուրքիայի կողմից Սիրիայից և այլ վայրերից ԼՂ հակամարտության գոտի օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներ տեղափոխման փաստը:
Առանձնահատուկ ցանկանում եմ ընդգծել Եվրոպական խորհրդարանի դիրքորոշումը հումանիտար հարցերի, մասնավորապես՝ գերիների անհապաղ հայրենադարձման առնչությամբ: Հարկ է նշել, որ Արցախի ժողովրդի անվտանգության, մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության խնդիրները պատշաճ կերպով արտացոլվել են բանաձևում: Էական է նաև, որ Եվրախորհրդարանը հանդես եկավ առանց որևէ խոչընդոտների Արցախ հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու դիրքերից:
Մենք կարևորում ենք միջազգային հանրության ջանքերը՝ ի դեմս նման բանաձևերի՝ նպաստելու պատերազմի պատճառների և հետևանքների վերացմանը, որը, ըստ բանաձևի, ենթադրում է նաև «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի տևական լուծումը և Արցախի ապագա իրավական կարգավիճակի որոշումը համանախագահների կողմից առաջարկված հիմնարար սկզբունքների հիման վրա»: Ինչպես մեկ անգամ ևս փաստվեց միջազգային այս հեղինակավոր մարմնի կողմից, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության իրավունքը»,-ասել է ԱԳՆ խոսնակը:

European Parliament condemns Azeri war crimes in Artsakh, calls for accountability – Foreign Ministry
12:57 22/01/2021
Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan on Friday reacted to the European Parliament’s annual report-resolutions on the Common Foreign and Security Policy (CFSP) and the Common Security and Defense Policy (CSDP) adopted on Wednesday, which also include provisions on the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict and Turkey's role, the Foreign Ministry reported.
“There are a number of important provisions enshrined in the report-resolutions adopted by the European Parliament, which are related to the Azerbaijani aggression against Artsakh and Turkey's involvement in it, the committed war crimes, as well as the steps to be undertaken to eliminate the consequences of the aggression, especially to address humanitarian issues,” the spokeswoman told Armenpress news agency.
“We particularly emphasize that the European Parliament not only condemned the war crimes, including the targeting of civilian population and infrastructure, places of worship, but also stressed that these crimes should not remain unpunished.
“We agree with the European Parliament's call for Turkey to refrain from any intervention in the Nagorno-Karabakh conflict, including offering military support to Azerbaijan, and to desist from its destabilizing actions. In this context, it is especially important that the European Parliament has also condemned the fact that Turkey transferred foreign terrorist fighters from Syria and elsewhere to the Nagorno-Karabakh conflict zone.
“I would like to especially emphasize the position of the European Parliament on humanitarian issues, particularly regarding the immediate repatriation of prisoners of war. It should be noted that the issues of security of the people of Artsakh, protection of historical, cultural and religious heritage were properly highlighted in the resolution. It is crucial that the European Parliament expressed its position of providing unhindered humanitarian assistance to Artsakh.
“We emphasize the importance of the efforts of international community, in the form of such resolutions, to contribute to the elimination of the causes and consequences of the war, which in accordance to the resolution, supposes the lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairs and the determination of the future legal status of Artsakh on the basis of the Basic Principles proposed by the co-chairs. As it was once again emphasized by this authoritative international body, right of the people of Artsakh to self-determination and security is at the core of the Nagorno-Karabakh conflict,” Naghdalyan said.