Հայաստանը մնում է պատերազմի թատերաբեմ դառնալու վտանգի տակ. Թուրքագետ
Սխալ է անտեսել Կարսում նախատեսված թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունների սպառնալիքները։ Ասուլիսում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։
«Այդ զորավարժությունները երկակի արձագանքներ են ստանում. մեկն այն է, որ որևէ վտանգ իրենց մեջ չեն պարունակում, կարծում եմ՝ ճիշտ մոտեցում չէ։ Արձագանքներից մյուսը, որի կրողներից մեկը ես եմ, այն է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը ապառնալիք են ոչ միայն Հայաստանին, նաև տարածաշրջանին,  այդ թվում մեր ռազմավարական գործընկերոջը՝ ՌԴ-ին։ Այդ պետությունների քայլերը շարունակում են մնալ սպառնալից մեր պետականության, մեր տարածաշրջանի համար»,- նշեց նա։
Ռուբեն Մելքոնյանի խոսքով, սպառնալիք պետությունների զորավարժությունների, ռազմական գործողությունների նախապատրաստման ու մյուս քայլերը պետք է ընկալվեն որպես պոտենցիալ սպառնալիք:
«Այս տարածաշրջանում շրջում է մեծ պատերազմի ուրվականը, թե այդ պատերազմը երբ կսկսվի, թիրախները ո՞ր մեծ պետությունները կլինեն՝ Իրա՞նը, թե՞ Ռուսաստանը, դեպքերը ցույց կտան: Բայց ամեն զարգացման պարագայում Հայաստանը մնում է թիրախ, Հայաստանը մնում է պատերազմի թատերաբեմ դառնալու վտանգի տակ։ Այս ամենն անտեսելը ճիշտ չէ», - նշեց թուրքագետը:
Նրա խոսքով, թեկուզ հերթական զորավարժություններ են, բայց իրենց մեջ հստակ սպառնալիք են պարունակում, իրականցվում է  այն պետություների կողմից, որոնք շարունակում են վարել ագրեսիվ քաղաքականություն, այս տարածաշրջանում հարցերը լրիվ չեն լուծվել, Արցախի մի հատվածի օկուպացիան դեռևս մեծ պատերազմական պլանի ավարտը չէ։
«Այստեղից կարելի է ենթադրել, որ այս տարածաշրջանում  պատերազմական գործողությունների շարունակման հնարավարություն կա»,- ընդգծեց Ռ.Մելքոնյանը։

Armenia remains at risk of becoming ‘theater of war’ in region, expert says
The threats from the joint Turkish-Azerbaijani military exercises to be held in Kars early next month should not be downplayed, according to Armenian expert on Turkey Ruben Melkonyan.
"The drills have attracted opposing reactions. According to some claims, they don’t pose any threats, but I think it’s not a right approach. Others, including me, believe that Turkey and Azerbaijan are a threat not only to Armenia, but also to the entire region, including our strategic partner Russia. The steps of those states continue to pose threats to our statehood and our region," he told a news conference on Saturday.
In Melkonyan’s words, military exercises, preparation for military operations and other steps of these countries should be perceived as a potential threat.
"The specter of a great war is haunting our region, but it's not yet clear when the war will start and which big countries will become its targets, Iran or Russia, we'll have to see how things unfold. But in case of any scenario, Armenia remains a target. Armenia remains at risk of becoming a theater of war. We should not ignore all this," the expert said.
According to him, even though such military exercises are held regularly, they pose a clear threat, since they are carried out by the countries that continue to pursue aggressive policies. The problems in the region have not been completely resolved, Melkonyan said, adding the occupation of a part of Artsakh by Azerbaijan is not the end of a big war plan.
"Thus, we can assume that there is a possibility of renewed hostilities in the region," Melkonyan noted.