Հայության կատարած ներդրումները՝ Ադրբեջանին հանձնված տարածքներում. Հետք
«Դեռևս Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներից հայության ջանքերը նպատակուղղված են եղել հայրենի Արցախը շենացնելուն: 1992թ.-ին այդ նպատակով ստեղծվեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը (ՀՀՀ), որն աշխարհում սփռված հայության հանգանակած գումարներով պետք է շենացներ Արցախը և զարգացման ծրագրեր իրականացներ աղետալի երկրաշարժից մեծապես տուժած Հայաստանում: Խորհրդային շրջանում Ադրբեջանի կազմի մեջ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը գրեթե զուրկ է եղել ենթակառուցվածքներից, իսկ Արցախյան պատերազմից հետո եղածը վերածվել էր ավերակների կույտի:
Հետագայում, հիմնադրամի ամենամյա մարաթոններին աջակցելուց բացի, Արցախում զարգացման ծրագրեր սկսեցին իրագործել հայկական այլ հիմնադրամներ ու անհատ ներդրողներ: Համայն հայության սիրո ու գուրգուրանքի երկիր Արցախն օրեցօր շենանում էր, մեծանում էր նրա նկատմամբ հետաքրքրվածությունը ներդրողների շրջանում: Վերջին տարիներին այն հայրենիք էր դառնում Սիրիայում ու Լիբանանում տները կորցրած հայության համար:
2020թ.-ի սեպտեմբերի 27-ից, Ադրբեջանի կողմից Արցախի հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի օրվանից, համայն հայության հպարտությունը համարվող Արցախի հանրապետությունն այլ ճակատագիր ունեցավ: Պատերազմում պարտված Արցախը հարկադրված եղավ մեծ տարածքներ զիջել Ադրբեջանին: Դեկտեմբերի 9-ին Արցախի տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը հրապարակեց Ադրբեջանի հանրապետության վերահսկողության տակ անցած Արցախի հանրապետության համայնքների և բնակավայրերի ցանկը, 7 շրջանների 118 համայնք: Անցնող 28 տարիներին հայության հավաքական ջանքերով հսկայական ներդրումներ են արվել այդ բնակավայրերում, որի վայելողն այսուհետ թշնամին է լինելու:

Вложенные армянами инвестиции – на сданных Азербайджану территориях. Материал Hetq
«Еще со времен первой Арцахской войны усилия армянства были направлены на развитие родного Арцаха. В 1992 году с этой целью был создан Всеармянский фонд «Айастан» («Армения»), который должен был благоустроить Арцах на собранные рассеянными по всему миру армянами средства, осуществлять программы развития в Армении, которая сильно пострадала от катастрофического землетрясения.
В советское годы входившая в состав Азербайджана Нагорно-Карабахская автономная область была практически лишена инфраструктуры, а то, что было, после Арцахской войны превратилось в руины.
В дальнейшем, помимо поддержки ежегодных марафонов фонда, в Арцахе программы развития начали осуществлять и другие армянские фонды и частные инвесторы.
Арцах – страна любви и привязанности всего армянства – развивался с каждым днем, интерес инвесторов к нему рос. В последние годы он становился родиной и для армян, потерявших свои дома в Сирии и Ливане.
С 27 сентября 2020 года – со дня развязанной Азербайджаном против Республики Арцах войны – считающуюся гордостью всех армян Республику Арцах постигла иная судьба. Потерпевший поражение в войне Арцах был вынужден уступить Азербайджану большие территории.
Министерство территориального управления и развития Арцаха 9 декабря опубликовало список перешедших под контроль Азербайджана населенных пунктов и общин Республики Арцах – 118 общин 7 районов.
За последние 28 лет коллективными усилиями армян в этих населенных пунктах были сделаны огромные инвестиции, пользоваться которыми впредь будет враг».