Հայաստանը մնում է պատերազմի թատերաբեմ դառնալու վտանգի տակ. Թուրքագետ
Սխալ է անտեսել Կարսում նախատեսված թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունների սպառնալիքները։ Ասուլիսում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։
«Այդ զորավարժությունները երկակի արձագանքներ են ստանում. մեկն այն է, որ որևէ վտանգ իրենց մեջ չեն պարունակում, կարծում եմ՝ ճիշտ մոտեցում չէ։ Արձագանքներից մյուսը, որի կրողներից մեկը ես եմ, այն է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը ապառնալիք են ոչ միայն Հայաստանին, նաև տարածաշրջանին, այդ թվում մեր ռազմավարական գործընկերոջը՝ ՌԴ-ին։ Այդ պետությունների քայլերը շարունակում են մնալ սպառնալից մեր պետականության, մեր տարածաշրջանի համար»,- նշեց նա։
Ռուբեն Մելքոնյանի խոսքով, սպառնալիք պետությունների զորավարժությունների, ռազմական գործողությունների նախապատրաստման ու մյուս քայլերը պետք է ընկալվեն որպես պոտենցիալ սպառնալիք:
«Այս տարածաշրջանում շրջում է մեծ պատերազմի ուրվականը, թե այդ պատերազմը երբ կսկսվի, թիրախները ո՞ր մեծ պետությունները կլինեն՝ Իրա՞նը, թե՞ Ռուսաստանը, դեպքերը ցույց կտան: Բայց ամեն զարգացման պարագայում Հայաստանը մնում է թիրախ, Հայաստանը մնում է պատերազմի թատերաբեմ դառնալու վտանգի տակ։ Այս ամենն անտեսելը ճիշտ չէ», - նշեց թուրքագետը:
Նրա խոսքով, թեկուզ հերթական զորավարժություններ են, բայց իրենց մեջ հստակ սպառնալիք են պարունակում, իրականցվում է այն պետություների կողմից, որոնք շարունակում են վարել ագրեսիվ քաղաքականություն, այս տարածաշրջանում հարցերը լրիվ չեն լուծվել, Արցախի մի հատվածի օկուպացիան դեռևս մեծ պատերազմական պլանի ավարտը չէ։
«Այստեղից կարելի է ենթադրել, որ այս տարածաշրջանում պատերազմական գործողությունների շարունակման հնարավարություն կա»,- ընդգծեց Ռ.Մելքոնյանը։

Армения рискует стать театром войны в регионе – тюрколог Рубен Мелконян
Нельзя игнорировать угрозы, исходящие от совместных турецко-азербайджанских военных учений в Карсе. Об этом на пресс-конференции заявил сегодня тюрколог Рубен Мелконян.
«Эти военные учения вызывают двоякую реакцию. Один из подходов состоит в том, что эти учения не содержат никакой опасности. Я считаю, что это неправильный подход. Другой подход, носителем которого я являюсь, заключается в том, что Турция и Азербайджан представляют угрозу не только для Армении, но и для всего региона, включая нашего стратегического партнера – Россию. Действия этих государств по-прежнему представляют угрозу для нашей государственности, для нашего региона», – указал он.
По словам Рубена Мелконяна, военные учения представляющих для нас угрозу государств, подготовка к боевым действиям и другие их шаги следует воспринимать как потенциальную угрозу.
«По нашему региону бродит призрак большой войны. Но когда она начнется, какие страны будут целью – Россия или Иран, пока неясно, посмотрим, как будут развиваться события. Однако в любом случае Армения рискует стать театром боевых действий. Игнорировать все это неправильно», – отметил эксперт.
По его словам, пусть учения в Карсе – и очередные военные учения, но они содержат явную угрозу, они проводятся государствами, продолжающими проводить агрессивную политику, вопросы в этом регионе не решены полностью, оккупация части Арцаха – это не конец большого военного плана.
«Отсюда можно предположить, что есть вероятность продолжения боевых действий в этом регионе», – подчеркнул Р.Мелконян.