Էրդողանը քննադատում է ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին՝ Արցախի պատերազմի պատճառով Թուրքիային ԱԹՍ-ների տեսախցիկներ չվաճառելու համար
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է երկրի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին «վատ հարևաններ» լինելու համար` թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի մասեր մատակարարելուց հրաժարվելու համար։ Այս մասին գրում է Ahval News-ը։
Էրդողանը հայտարարել է, որ իրենց տրանսպորտային միջոցներով հիանում են ամբողջ աշխարհում:
«Թուրքական զինված անօդաչու թռչող սարքերը փոխում են պատերազմի մեթոդները և փոխում են պատերազմի տենդենցը Լիբիայում»,- ասել է Էրդողանը՝ թուրքական նոր ֆրեգատի գործարկման ժամանակ:
Անդրադառնալով ՆԱՏՕ-ի Թուրքիայի դաշնակիցներին` որպես «վատ հարևանների», նա ավելացրել է, որ նրանց հրաժարվելը առաքել անօդաչու սարքերի մասներ, մասնավորապես տեսախցիկներ, կլինի պատճառ՝ Թուրքիայում ավելի շատ բաղադրիչներ արտադրելու անհրաժեշտության:
«Օրինակ, տեսախցիկի խնդիրը, ենթադրաբար, մենք միասին ենք ՆԱՏՕ-ում: Մենք ուզում ենք տեսախցիկներ, բայց նրանք չեն տալիս: Մեզ ասում են. «Ինչու՞ եք կռվում Հայաստանում»: Հայաստանը հարձակվում է իմ դաշնակիցների վրա, մենք պետք է բոլոր հնարավոր աջակցությունը ցույց տանք: Մի՞թե մենք միասին չենք ՆԱՏՕ-ում»,- ասել է Էրդողանը։
Նշվում է, որ այն բանից հետո, երբ անցյալ տարվա սեպտեմբերին Թուրքիան հանդես եկավ Ադրբեջանին Հայաստանի դեմ սատարելու գործում, հայ դիվանագետներն ու ակտիվիստները կոչ արեցին արևմտյան ընկերություններին՝ դադարեցնել իրենց հարաբերությունները թուրքական պաշտպանական ընկերությունների հետ:
Միացյալ Թագավորության «Andair» ընկերությունը հայտարարել է, որ այլևս չի մատակարարի մասեր Թուրքիայի Բայրաքթարների համար։
Անցյալ հոկտեմբերին կանադական Bombardier Recreational Products (BRP) ընկերությունը հայտարարեց, որ դադարեցնում է շարժիչների վաճառքը Թուրքիայի անօդաչու թռչող սարքերի համար: Սա հետևեց Կանադայի կառավարության որոշմանը՝ դադարեցնել զենքի արտահանումը Թուրքիա՝ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի պատճառով:

Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan criticised the country’s NATO allies for being “bad neighbours” for refusing to supply parts for Turkish drones, Duvar English reported on Saturday.
“Despite all the smear campaigns of those among us, our air vehicles are admired all over the world. Turkish armed UAVs are changing the war methods and changed the trend of the war in Libya,” Erdogan remarked at the launch of a new Turkish frigate, according to Ahval news outlet.
Referring to Turkey’s NATO allies as “bad neighbours”, he added that it was their refusal to supply parts, specifically the drone cameras, as the reason for Turkey’s need to produce more components domestically.
“For example, the issue of the camera, supposedly, we are together in NATO. We want cameras, but they are not giving them. We are told, 'Why are you fighting in Armenia?' Armenia is attacking my allies, we have to give all the support we can. Aren't we together in NATO?” Erdoğan asked.
It is reminded that Turkey’s drones were an instrumental part of its interventions in Syria, Libya and Nagorno-Karabakh where they were widely filmed defeating Russian-made air defence systems. Erdogan made it a point to call attention to the the increased reputation of the drones, such as the TB-2 drone developed by Baykar.
Andair, a U.K company, announced it would no longer supply parts for Turkey’s Baykar following a request from the Armenian Embassy in the U.K. Last October, Canadian company Bombardier Recreational Products (BRP) announced that it would stop selling engines for Turkey’s drones. This followed the Canadian government’s decision to suspend arms exports to Turkey over the war in Nagorno-Karabakh.