Կարեն Վրթանեսյան. Պատերազմում հնարավոր էր չպարտվել, նույնիսկ հաղթել՝ անկախ վարձկաններից, եթե...
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ, «Ռազմինֆո» մասնագիտացված կայքի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանը գրում է.
«Կապիտուլյացիան ստորագրելուց ի վեր նիկոլաթուրքերը 3 ուղերձ են առաջ տանում՝ փաթեթավորելով դրանք տարբեր քարոզչական թեզերի մեջ.
1. Պատերազմն անխուսափելի էր։
2. Պարտությունն անխուսափելի էր։
3. Եւ ուրեմն մենք մեղավոր չենք։
Այս ուղերձների հիման վրա կառուցած քարոզչական թեզերի մի քանի օրինակ. «Պատերազմն անխուսափելի էր, որովհետև նախկինները բանակցային գործընթացը փակուղի էին մտցրել», «Պարտությունն անխուսափելի էր, որովհետև նախկինները թալանել էին բանակը», «Պարտությունն անխուսափելի էր, որովհետև մեր դեմ կռվում էր Թուրքիան», «Պարտությունն անխուսափելի էր, որովհետև ռուսները մեզ չէին օգնում» (սա ՊՆ-ից են տարածում, «մի բան ասեմ, մարդու չասես» ոճի բամբասանքների տեսքով)։
Իրականությունը հետևյալն է.
1. Պատերազմից հնարավոր էր խուսափել, եթե Հայաստանի իշխանություններն ի ցույց աշխարհի չքանդեին պետական (նամանավանդ՝ պաշտպանական) համակարգերը, եթե չպառակտեին հասարակությունը, եթե միջազգային հարաբերություններում արկածախնդրությունների չդիմեին, եթե կորոնավիրուսի դեմ պայքարը ցուցադրաբար չտապալեին, հասկանալի դարձնելով թշնամու համար, որ ընդամենը պոռոտախոս և ապիկար տգետներ են... Մի խոսքով, եթե իրենց գործը նորմալ անեին, գոնե նախկիններից ոչ վատ անեին իրենց գործը։
2. Պատերազմում հնարավոր էր չպարտվել, նույնիսկ հաղթել՝ անկախ վարձկաններից և նույնիսկ թուրքական անօդաչուներից, եթե ժամանակին ճիշտ հրամանները տրված լինեին, եթե լայվերով հիստերիկաներ անելու և խուճապ տարածելու փոխարեն, թիկունքը քանդելու և էլի նախկիններին մեղադրելու փոխարեն նորմալ աշխատեին։ Իսկ եթե տեսնում էին, որ չեն կարողանում աշխատել, պետք է իշխանությունն անցնցում հանձնեին այն մարդկանց, որոնք ունեին պատերազմ վարելու բազմամյա փորձ։ Բայց իրենց համար կարևորը իշխանությունը պահելն էր, ոչ թե պատերազմում հաղթելը կամ գոնե չպարտվելը։
Նույնիսկ պարտվելու դեպքում կապիտուլյացիան անխուսափելի չէր, տարբեր ձևեր կային մինիմալ կորուստներով դուրս գալու և հազարավոր երիտասարդների չկոտորելու։
3. Եւ ուրեմն հենց դուք եք մեղավոր, որ պատերազմը սկսվեց ու տանուլ տրվեց ամենախայտառակ ձևով, առավելագույն կորուստներով։

Карен Вртанесян: В войне можно было не потерпеть поражения, даже победить – несмотря на наемников, если бы…
18:45 26/01/2021
«С момента подписания капитуляции николотурки продвигают три месседжа, завернув их в различные пропагандистские тезисы:
1. Война была неизбежна.
2. Поражение было неизбежно.
3. И посему мы не виноваты.
Некоторые примеры построенных на этих месседжах пропагандистских тезисов: «Война была неизбежна, потому что прежние власти завели переговорный процесс в тупик», «Поражение было неизбежно, потому что прежние власти разграбили армию», «Поражение было неизбежно, потому что против нас воевала Турция», «Поражение было неизбежно, потому что русские нам не помогали» (это распространяют из Министерства обороны в форме сплетен типа «скажу кое-что, но никому не говори»).
Реальность же такова:
1.Войны можно было бы избежать, если бы власти Армении на глазах у всего мира не разрушили государственную (особенно оборонную) систему, если бы они не раскололи общество, если бы они не пошли на авантюры в международных отношениях, если бы они демонстративно не провалили борьбу с коронавирусом, сделав для врага понятным то, что они – всего лишь пустословы и бездарные невежи. Словом, если бы они выполняли свою работу нормально, по крайней мере, выполняли бы свою работу не хуже, чем прежние.
2. Можно было не потерпеть поражения в войне, даже победить, независимо от наемников и даже турецких беспилотников, если бы вовремя отдавались правильные приказы, если бы вместо истерики по лайвам и распространения паники, разрушения тыла и обвинений в адрес прежних они работали бы нормально. И если они видели, что не могут работать, должны были без потрясений передать власть людям, имеющим многолетний опыт ведения войны. Но для них было важно остаться у власти, а не победить в войне или, по крайней мере, не потерпеть поражения.
Даже в случае поражения капитуляция не была неизбежной, существовали разные способы выйти с минимальными потерями, а не погубить тысячи молодых людей.
3. И посему, именно вы виновны в том, что война началась и закончилась самым позорным поражением, с максимальными потерями.