Կա՛մ ազատ արձակեք հայ ռազմագերիներին, կա՛մ առերեսվելու եք ահաբեկչական երկիր լինելու վտանգներին․Մարուքյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
13:00 26/01/2021
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանում խոսել է հայ ռազմագերիների վերադարձի մասին։
«Այստեղ մենք շատ կարևոր հարցեր ենք քննարկում, սակայն սույն հարցն իր կարևորությամբ չի զիջում այլ հարցի, մինչդեռ այն անտեսվել է Բյուրոյի կողմից»,-ասաց Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Բյուրոյի որոշմանը՝ հայ ռազմագերիների հարցը չընդգրկել օրակարգի ընթացիկ հարցերի քննարկման մեջ։
Մարուքյանի խոսքերով, դրանից հետո Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավարն այստեղ ելույթ է ունենում՝ խոսելով վստահության մթնոլորտի ձևավորման ու խաղաղության մասին, ինչը հնարավոր չէ, քանի որ հրադադարից հետո Ադրբեջանն իր բանտերում շարունակում է պահել հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց, խոշտանգել նրանց։
«ՄԻԵԴ-ն ընդունել է միջանկյալ միջոցներ Ադրբեջանի դեմ այս հարցով, սակայն նրանք անտեսում են որոշումները, ավելին, դրանից հետո սպանել են ռազմագերիներին։ Ադրբեջանը մեծարում է իր զինվորներին, որոնք գլխատում են հայ ռազմագերիներին և կտրում Շուշիի խաղաղ տարեց բնակչի գլուխը։ Այսքանից հետո նրանց խոսում են վստահության ու խաղաղության մասին»,-ասաց Մարուքյանը, հավելելով, որ ռազմագերիներին պահելը ահաբեկչական երկրի գործելաոճ է։
«Միայն ահաբեկիչներն են պատանդ պահելում ու նախապայմաններ առաջ քաշում՝ ռազմագերիների ազատման համար։ Ահաբեկչի նման իրեն պահող երկիրն ինչպես կարող է լինել ԵԽ անդամ։ Կա՛մ ազատ արձակեք հայ ռազմագերիներին, կա՛մ առերեսվելու եք ահաբեկչական երկիր լինելու վտանգներին»,-ասաց Մարուքյանը միջազգային կազմակերպություններին կոչ անելով ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց ազատելու համար։

Марукян с трибуны ПАСЕ – Баку: Освободите армянских пленных, иначе столкнетесь с угрозами для террористической страны
13:23 26/01/2021
Член делегации Национального Собрания Армении в ПАСЕ, глава фракции НС «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян на зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) поднял вопрос возвращения на Родину удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных.
«Мы обсуждаем здесь очень важные вопросы, но данный вопрос по своей важности не уступает другим вопросам, в то время как он был проигнорирован Бюро ПАСЕ», – сказал Марукян, имея в виду решение Бюро не включать вопрос об армянских военнопленных в повестку дня вопросов, подлежащих обсуждению.
По словам Марукяна, после этого глава делегации Азербайджана говорит здесь о построении атмосферы доверия и мира, что невозможно, так как после прекращения огня Азербайджан продолжает удерживать в своих тюрьмах армянских военнопленных и гражданских лиц, пытать их.
«ЕСПЧ принял обеспечительные меры в отношении Азербайджана по этому вопросу, но в Баку игнорируют решения Евросуда, более того, после данных решений они убили армянских военнопленных. Азербайджан возвеличивает своих военных, которые обезглавливают армянских военнопленных и обезглавливают мирного пожилого жителя Шуши. И после всего этого они говорят о доверии и мире», – сказал Марукян, добавив, что удерживание военнопленных является стилем террористической страны.
«Только террористы удерживают заложников и выдвигают предварительные условия для освобождения военнопленных. Как может страна, ведущая себя как террористическая, быть членом Совета Европы? Либо освободите армянских военнопленных, либо столкнетесь с угрозами, существующими для террористической страны», – сказал Марукян, призвав международные организации оказать давление на Баку – с целью освобождения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц.