Աշխարհը մտել է դարի վատագույն տնտեսական ճգնաժամի մեջ. Գուտերեշ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն ասել է, որ կորոնավիրուսային համաճարակի արդյունքում աշխարհը մտել է դարի վատագույն տնտեսական ճգնաժամի մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ըստ նրա, այսօրվա աշխարհը կարելի է բնութագրել մեկ բառով`«փխրուն»։
«Ավելի քան երկու միլիոն մարդ է մահացել համաճարակի պատճառով ։ Եվ մենք գտնվում ենք վերջին հարյուր տարվա վատագույն տնտեսական ճգնաժամի մեջ»,- ասել է Գուտերեշը:
Դիվանագետը կարծում է, որ համաճարակը մերկացրել է համաշխարհային այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են մարդկանց և երկրների անհավասարությունը, կլիմայի և կենսաբազմազանության ճգնաժամերի անկայունությունը: Նրա խոսքով, բնության հետ պատերազմ վարելը բերում է նրան, որ այն պատասխան հարված է հասցնում:
Գուտերեշը աշխարհին երկխոսության և համագործակցության կոչ է արել:
«Կառավարությունները, միջազգային կազմակերպությունները, մասնավոր հատվածը և քաղաքացիական հասարակությունը, քաղաքները պետք է միասին աշխատեն», - նշել է նա:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը շեշտել է, որ 2021 թ.-ին աշխարհը բացառիկ հնարավորություն ունի օգտագործել համաճարակի վերականգնումը`« փխրունությունից դեպի կայունություն անցնելու» համար:

Генсек ООН: В результате пандемии коронавируса мир вступил в тяжелейший экономический кризис
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш заявил, что в результате пандемии коронавируса мир вступил в тяжелейший экономический кризис за последнее столетие. Его выступление на мероприятии "Давосская повестка дня" опубликовано на официальном сайте организации.
Глава ООН отметил, что сегодняшний мир можно описать одним словом — "хрупкость".
"Более двух миллионов человек погибли (из-за пандемии. — Прим. ред.), и мы находимся в худшем экономическом кризисе за последние сто лет", — заявил Гутерреш.
Дипломат считает, что пандемия обнажила такие мировые проблемы, как неравенство между людьми и странами, нестабильность "кризисов климата и биоразнообразия". По его словам, "ведение войны с природой" приводит к тому, что "она наносит ответный удар". Гутерреш призывает мир к диалогу и сотрудничеству.
"Правительства, международные организации, частный сектор и гражданское общество, города должны работать вместе", — высказался он.
Генсек ООН подчеркнул, что в 2021 году у мира есть уникальная возможность, чтобы использовать восстановление от пандемии для "перехода от хрупкости к устойчивости".