Զարիֆ. Տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղին անցնում է տարածաշրջանային պայմանավորվածությունների միջով
ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մուհամմադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղին անցնում է տարածաշրջանային պայմանավորվածությունների միջով: Այս մասին գրում է Pars Today-ը։
Զարիֆը թվիթերում գրել է. «Բաքվում ավարտեցի տարածաշրջանային համագործակցության և երկկողմ հարաբերությունների շուրջ արդյունավետ բանակցությունները՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի, փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի և ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ»:
Զարիֆը հավելել է, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղին անցնում է տարածաշրջանային պայմանավորվածությունների միջով, ներառյալ՝ տրանսպորտային միջանցքները, որոնցից շահելու են բոլորը:
Տարածաշրջանային այցերի շրջանակում, երկուշաբթի օրը, ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մուհամմադ Ջավադ Զարիֆն այցելել էր Բաքու: Ադրբեջանից Զարիֆը կմեկնի Ռուսաստան, Հայաստան, Վրաստան և Թուրքիա:

Зариф: Путь к прочному миру пролегает через всеобъемлющие региональные соглашения
Глава МИД Ирана заявил: "Путь к достижению прочного мира пролегает через всеобъемлющие региональные соглашения". Информацию передает parstoday.
"В Баку я провел подробные и очень плодотворные переговоры о двусторонних отношениях и региональном сотрудничестве с президентом Ильхамом Алиевым, вице-премьером Шахином Мустафаевым и министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым", - написал Мохаммад Джавад Зариф в понедельник в Twitter.
"Путь к прочному миру лежит через всеобъемлющие региональные соглашения, включая транспортные коридоры, которые выгодны всем", - добавил он.
Глава МИД Ирана в начале своего регионального турне по пяти странам в воскресенье прибыл в столицу Азербайджана, Баку. Сегодня пройдет встреча с главой МИД РФ Сергеем Лавровым.