ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն ասել է, որ կորոնավիրուսային համաճարակի արդյունքում աշխարհը մտել է դարի վատագույն տնտեսական ճգնաժամի մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ըստ նրա, այսօրվա աշխարհը կարելի է բնութագրել մեկ բառով`«փխրուն»։
«Ավելի քան երկու միլիոն մարդ է մահացել համաճարակի պատճառով ։ Եվ մենք գտնվում ենք վերջին հարյուր տարվա վատագույն տնտեսական ճգնաժամի մեջ»,- ասել է Գուտերեշը:
Դիվանագետը կարծում է, որ համաճարակը մերկացրել է համաշխարհային այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են մարդկանց և երկրների անհավասարությունը, կլիմայի և կենսաբազմազանության ճգնաժամերի անկայունությունը: Նրա խոսքով, բնության հետ պատերազմ վարելը բերում է նրան, որ այն պատասխան հարված է հասցնում:
Գուտերեշը աշխարհին երկխոսության և համագործակցության կոչ է արել:
«Կառավարությունները, միջազգային կազմակերպությունները, մասնավոր հատվածը և քաղաքացիական հասարակությունը, քաղաքները պետք է միասին աշխատեն», - նշել է նա:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը շեշտել է, որ 2021 թ.-ին աշխարհը բացառիկ հնարավորություն ունի օգտագործել համաճարակի վերականգնումը`« փխրունությունից դեպի կայունություն անցնելու» համար:

World in the worst economic crisis for a century, UN Secretary-General says
The economic crisis following the coronavirus pandemic has become the worst for almost a century, UN Secretary-General Antonio Guterres says on Monday in his video statement during the Davos Agenda summit, TASS news agency reported.
"More than 2 million people have died, and we are in the worst economic crisis for nearly a century," Guterres noted.
At the same time, the world has an opportunity in 2021 to use the recovery "from the COVID-19 pandemic to move from fragilities to resilience," the UN chief says. "Governments, international organizations, the private sector and civil society need to work together," he noted.
"In 2021 we must address these fragilities and put the world on track," the UN Secretary-General added.