Թղթյա կրիչով գիրքը շարունակում է մնալ առաջատար. Խաչիկ Վարդանյան
«Բուկինիստ» գրախանութների ցանցը նախորդ տարին թեև լավ արդյունքներով էր սկսել, սակայն արդեն մարտից, կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներով, ընկերության տնօրեն Խաչիկ Վարդանյանի խոսքով, ամեն ինչ քարուքանդ եղավ:
«2020 թվականը սկսեցինք շատ լավ, ավելի լավ, քան 2019 թվականը: Սակայն մարտի կեսերից մինչև մայիսի 4-ը մենք չաշխատեցինք, մասնաճյուղներն ավելի երկար փակ մնացին: Ամեն ինչ քարուքանդ եղավ: Այնուհետև պատերազմը:
Մեզ  համար անսպասելի, դեկտեմբերին ունեցանք ավելի լավ ցուցանիշներ, քան 2019 թվականի նույն ամսին էինք գրանցել: Դա պայմանավորում եմ մեր կազմակերպած լարված աշխատանքով՝ կորցրածը հետ բերելու համար, բայց ավելի կարևոր՝ դեպի գիրքը ժողովրդի ծարավով: Այս ամսվա ցուցանիշները նույնպես հուսադրող են»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Խաչիկ Վարդանյանը:
Նա հույս ունի, որ առաջիկայում էլ լավ կլինի, չնայած մոտ ապագայում կանխատեսում է դաժան օրեր. «Տնտեսվարողներս գիտենք, 2008 թվականի տնտեսական ճգնաժամն ապրել ենք, մոտ ապագայում մեզ դաժան օրեր են սպասվում, այդ ալիքը դեռ մեզ չի հասել: Ավերող ալիք է լինում: Այդ վիճակից դուրս գալու, հաղթահարելու համար պետք է շատ աշխատել, միայն այդպես կարող ենք արդյունքի հասնել: Հույսներս դնենք միայն մեզ վրա՝ աշխատել, ստեղծել, ավելացնել ու բազմապատկել»:
Խ. Վարդանյանն ասաց, որ գրքերը թանկանում են այն ժամանակ, երբ էներգակիրներն են թանկանում, ինչպես մնացած բոլոր արանքները, իսկ հիմնականում էժանանում են այն գրքերը, որոնք քիչ են վաճառվում, պահանջարկը քիչ է:
«Համամասնություններով, գնահատման մեր մեխանիզմներով չենք թանկացնում գրքերը: Շատ լավ հասկանում ենք, որ թանկացումով մենք չենք շահի, ավելի լավ է շատ վաճառենք օպտիմալ, նորմալ գներով»,- նշեց «Բուկինիստ» ընկերության տնօրենը:
Նրա ներկայացմամբ, առավել շատ վաճառվում է մանկական գրականություն՝ նախադպրոցական, կրտսեր դպրոցական տարիքի համար, այնուհետև գեղարվեստական գրականություն՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն: Բիզնես հոգեբանության վերաբերյալ գրականությունն էլ պահանջարկ ունի:
«Այստեղ բացը կար հայ գրահրատարակչական դաշտում, բայց հիմա մեր հրատարակիչները մեկը մեկի հետևից տպում են լավ բաներ ու վաճառվում է»,- ասաց Խ. Վարդանյանը:
Նա նշեց, որ էլեկտրոնային գիրքն ազդեցություն չի ունեցել տպագիր գրքի վաճառքի վրա:
«Էլեկտրոնային գիրքն այդպես էլ աներևույթ մնաց, չտեսա էլեկտրոնային գրքի խանգարելը թղթյա կրիչով գրքին:
Իհարկե, կան բնագավառներ, որտեղ էլեկտրոնային գիրքն առաջատար է՝ քարտեզներ, ատլասներ, տուրիստական ուղեցույցներ, բառարաններ, նաև նեղ մասնագիտական գրականություն, որը ձեռնտու չէ թարգմանել, քանի որ թանկ է, քիչ է պետք: Հիմնականում թղթյա կրիչով գիրքն ինչպես առաջատար էր, այնպես էլ շարունակում է  մնալ առաջատար»,- ասաց «Բուկինիստ» ընկերության տնօրեն Խաչիկ Վարդանյանը:

Хачик Варданян: В Армении бумажная книга продолжает оставаться лидером
Сеть книжных магазинов «Букинист» хоть и начала 2020 год хорошими результатами, но уже с марта, при ограничениях из-за коронавируса, по словам директора компании Хачика Варданяна, все пошло в пух и прах.
«2020 год мы начали очень хорошо, лучше, чем 2019 год. Однако с середины марта до 4 мая мы не работали, филиалы оставались закрытыми еще дольше. Все пошло в пух и прах. Потом война.
Неожиданно для нас, в декабре у нас оказались гораздо лучшие показатели, чем в том же месяце 2019 года. Я обуславливаю это организованной нами напряженной работой – чтобы вернуть то, что мы потеряли, но что более важно – жажду людей к книге. Показатели этого месяца также обнадеживают», – рассказал в интервью Panorama.am Хачик Варданян.
Он надеется, что в дальнейшем также все будет хорошо, хотя и прогнозирует жестокие дни в ближайшем будущем: «Мы, хозяйствующие субъекты, знаем, пережили экономический кризис 2008 года, нас ждут жестокие дни в ближайшем будущем, эта волна до нас еще не дошла. Грядет разрушительная волна. Нужно много работать, чтобы выйти из этой ситуации, преодолеть ее, только тогда мы сможем добиться результатов. Давайте будем полагаться только на себя: работать, созидать, увеличивать и умножать».
Х. Варданян указал, что книги, как и все другие товары, дорожают тогда, когда цены на энергоносители растут – а в основном снижается стоимость книг, которые продаются меньше, из-за низкого спроса.
«Пропорциями, нашими механизмами оценки мы не увеличиваем цены на книги. Мы прекрасно понимаем, что мы не выиграем от роста цен, лучше продать много по оптимальным, нормальным ценам», – сказал директор компании «Букинист».
По его словам, больше продается детская литература – для дошкольного и младшего школьного возраста, затем идет художественная литература на армянском, русском и английском языках.
Также востребована литература по психологии в бизнесе.
«Здесь был пробел в армянском издательском поле, но теперь наши издатели печатают одно за другим хорошие книги, и они продаются», – сказал Х. Варданян.
Он отметил при этом, что электронная книга не повлияла на продажи печатных книг.
«Электронная книга не стала явлением, я не увидел, чтобы электронная книга мешала бумажной книге.
Конечно, есть сферы, где электронная книга лидирует: карты, атласы, туристические путеводители, словари, узкопрофессиональная литература, которую переводить невыгодно, потому что она дорогая, пользуется меньшим спросом. Бумажная книга как была лидером, так  и продолжает оставаться лидером», - сказал директор компании «Букинист» Хачик Варданян.