Վաշինգտոնը կգնի 200 միլիոն դոզա COVID-19-ի պատվաստանյութ
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտնել է, որ 2021 թվականի ամռանը երկրի իշխանությունները «Pfizer»-ից, «BioNTech»-ից, ինչպես նաև «Moderna»- ից գնելու են պատվաստանյութերի ևս 200 միլիոն չափաբաժին: Այսպիսով, Միացյալ Նահանգներին կտրամադրվի ընդհանուր առմամբ 600 միլիոն դոզա: Այս մասին գրում է news.ru-ն։
Նշվում է, որ դեղերը կբավարարեն 300 միլիոն մարդու։
«Սա բավական կլինի 300 միլիոն ամերիկացու պատվաստելու և համաճարակը հաղթահարելու համար»,- ասել է Բայդենը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Իռլանդական դեղերի արտադրության և բաշխման գործակալությունը (HPRA) տեղեկատվություն է ստացել «Pfizer», «BioNTech», ինչպես նաև «Moderna» պատվաստանյութերի հետևանքով առաջացած կողմնակի բարդությունների 81 դեպքի մասին: Ամենատարածված կողմնակի ազդեցություններից են սրտխառնոցը, հոդացավերը և հոգնածությունը:

Джо Байден: Вашингтон закупит ещё 200 млн доз вакцин от COVID-19
Президент США Джо Байден заявил, что летом 2021 года власти страны приобретут ещё 200 млн доз вакцин компаний Pfizer и BioNTech, а также Moderna. Таким образом, США будут обеспечены общим числом доз в 600 млн.
Поскольку обезопасить человека от коронавируса можно двумя дозами вакцин, то препаратов хватит на 300 млн человек при населении США в почти 325 млн.
Этого будет достаточно, чтобы вакцинировать 300 млн американцев и победить пандемию,— цитирует Байдена NBC.
Ранее NEWS.ru сообщал, что ирландское агентство — регулятор производства и распространения медицинских препаратов (HPRA) получило сведения о 81 случае возникновения побочных эффектов у пациентов, которым вводились вакцины Pfizer и BioNTech, а также Moderna. Среди наиболее частых побочных эффектов — тошнота, ломота в суставах, повышенная утомляемость.