Հայկական ԶԼՄ-ներում Միլոնովի հայտարարությունների պատճառով Ադրբեջանում ՌԴ դիվանագետը կանչվել է ԱԳՆ
Բաքվում Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է Ադրբեջանի արտգործնախարարություն՝ կապված Պետդումայի պատգամավոր Վիտալի Միլոնովի հայտարարությունների հետ: Այս մասին գրում է Tass-ը։
Հաղորդվել է, թե Պետական դումայի անդամ, իշխող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցությունից Վիտալի Միլոնովը հայկական լրատվամիջոցների հետ հարցազրույցում «անընդունելի հայտարարություններ է արել ադրբեջանական պետության ու ժողովրդի հասցեին»։
Նշվում է, թե պատգամավորի կարծիքը չի արտացոլում Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշումը, և «այդպիսի քայլերը նպատակ ունեն վնասել երկու երկրների հարաբերությունները և կանխել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը (Ղարաբաղի վերաբերյալ)»:
Նշենք, որ Միլոնովը հանդես է գալիս Ադրբեջանի քննադատությամբ։ Անցյալ տարվա հոկտեմբերին Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը Վիտալի Միլոնովին ընդգրկել է սև ցուցակում՝ Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցի պատճառով:

Представителя посольства РФ вызвали в МИД Азербайджана из-за высказываний Милонова
Временный поверенный в делах России в Баку был вызван в азербайджанский МИД в связи с высказываниями депутата Госдумы Виталия Милонова в адрес Азербайджана. Об этом сообщила во вторник пресс-служба азербайджанского внешнеполитического ведомства, передает ТАСС.
"На встрече перед временным поверенным был поднят вопрос об использовании членом Госдумы РФ от правящей партии "Единая Россия" Виталием Милоновым в интервью армянским СМИ неприемлемых выражений в адрес азербайджанского государства и народа, решительно осуждено такое поведение члена Госдумы", - говорится в сообщении.
В октябре прошлого года МИД Азербайджана включил Виталия Милонова в список персон нон-грата из-за несогласованного с Баку посещения Нагорного Карабаха.