Վտանգված են Գեղարքունիքի մի շարք գյուղերի բնակիչների սեփականության, տնտեսական գործունեության ու այլ իրավունքներ. ՄԻՊ
09:00 27/01/2021
«ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ իմ վերջին այցի ժամանակ սահմանային դարձած գյուղերի բնակիչները մտահոգություններ են հայտնել, որ սահմաննների որոշման գործընթացի արդյունքում կարևոր նշանակություն ունեցող արոտավայրերի, խոտհարքների ու ջրային պաշարների օգտագործումն իրենց համար անհնարին է դարձել:
Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի Սոթք, Նորաբակ, Կութ և այլ գյուղեր մեր այցերը, համայնքային մարմինների ու բնակիչների հետ քննարկումները հաստատում են, որ այս տարածաշրջանի գյուղերի բնակիչները տարիներ ի վեր զբաղվել են գյուղատնտեսությամբ ու մասնավորապես՝ հիմնականում անասնապահությամբ: Այդ կերպ հոգացել են ընտանիքի կարիքերը, իսկ հիմա վտանգված են բնակիչների սեփականության, տնտեսական գործունեության ու մի շարք այլ իրավունքներ:
Ըստ գյուղացիների՝ դժվարություններ են առաջ գալու հատկապես գարնանից սկսած: Վտանգները նրանում են, որ տարիների սովորության պատճառով մեծ է հնարավորությունը, որ եղջերավոր կենդանիները կանցնեն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող կողմ ու վերադարձնելու հնարավորություն չեն ունենա: Գյուղացիները տեղեկացրել են, որ արդեն իսկ արձանագրվել է դեպք, երբ 34 ձի անցել է ադրբեջանական տարածքներ, որոնք այլևս իրենց չեն վերադարձվել: Նրանք բարձրացրել են նաև կյանքի իրավունքի և անվտանգության ապահովման հարցեր:
Այս հատվածում պատմականորեն մշտապես մեծ է եղել Մեծ և Փոքր Ալ լճերի կամ Ալլագյոլերի (գտնվում են Վարդենիսի լեռնաշղթայի հարավային լանջերին՝ Սյունիքի բարձրավանդակի հյուսիս-արևմուտքում), ինչպես նաև դեպի այդ լճեր ընկած արոտավայրերի նշանակությունը:
Մասնավորապես, գարնանից սկսած խոշոր եղջերավոր կենդանիներին գյուղացիները տարիներ շարունակ արածացրել են այդ թվում Վարդենիսից ու այդ գյուղերից դեպի Ալ լճեր ընկած արոտավայրերում: Դրանից բացի, այդ տարածքների խոտհարքներն ապահովել են Վարդենիսի ու Մարտունու տարածաշրջանների գյուղերի անասնապահության համար նախատեսված խոտի զգալի մասը:
Ալ լճերի պատկանելիության, օգտագործման հարցերը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանային վեճերը քննող հանձնաժողովի կողմից քննվել են Անդրկովկասյան դաշնության կազմավորումից հետո՝ 1923թ. սկսած, այդ թվում` 1925 ու 1927 թվականներին:
Արխիվային փաստաթղթերը վկայում են, որ այդ տարածքների, այդ թվում՝ արոտավայրերի հարցը Ադրբեջանական իր օգտին հիմնավորում էր Քրդստանի գավառի քոչվորների` այդ տարածքներից օգտվելու անհրաժեշտությամբ:
Անդրդաշնության ԿԳԿ-ի նախագահության 1929 թ. փետրվարի 18-ի նիստում, Դաշնության կազմի մեջ մտնող հանրապետությունների սահմանային խնդիրներին առնչվող հարցերի թվում քննարկվեց նաև արոտավայրի հարցը, ուր որոշվեց ամբողջ վիճելի տարածքը հանձնել Քրդստանի գավառին:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ձեռք բերած արխիվային փաստաթղթերից մեկը [որը հրապարակում եմ] վկայում է, որ դրանից հետո 1930 թ. նոյեմբերի 12-ին ՀՍԽՀ ԿԳԿ-ին ուղղված գրությունում հանրապետության Հողժողկոմատը բողոք է ուղարկում այն մասին, որ նշված տարածքը «յուր դիրքով, ջրային պայմաններով և այլն միանգամայն կտրված է Խ. Ադրբեջանի սահմանակից բոլոր շրջաններից (Քրդստան) և Բասարգեչարի շրջանի շարունակությունն ու անբաժան մասն է կազմում: Նրա ռացիոնալ օգտագործումը (խոտհարքներ ու ջրեր) կապված է Բասարգեչարի շրջանի գյուղերի հետ»: Ուստի, առաջարկվում էր Անդրկենգործկոմին միջնորդել հարցը լրացուցիչ քննել:
Ընդ որում, հետաքրքիր է, որ 1920-ական թվականների սկզբների քարտեզներում Ալ լճերը Խորհրդային Հայաստայի անբաժան մասն են կազմում (առանձնացնում եմ նշումով): Օրինակ՝ այս հաղորդմամբ հրապարակում եմ 1924 և 1926 թվականներ, որտեղ պարզ երևում է լճերի ՀՍԽՀ  մաս կազմելը (1926թ. քարտեզը հրապարակվել է Մեծ խորհրդային հանրագիտարանում):
Այս տարածքների օգտագործման հարցերը մշտապես կապված են եղել Խորհրդային Հայաստանի այդ տարածաշրջանների բնակիչների իրավունքների ու առաջին հերթին տնտեսական, սեփականության, ընտանիքի ապրուստը հոգալու, ֆիզիկական անվտանգության ու կենսական կարևորության այլ իրավունքների հետ:
Գեղարքունիքի մարզի նշված գյուղեր Մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած պատվիրակության այցերի ընթացքում գյուղացիները նշել են, որ իրենց նույն իրավունքների հետ կախված խնդիրները առաջ են եկել նաև հիմա:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Հայաստանի պետական սահմանների որոշման գործընթացն ուղղակիորեն կապված են բնակիչների իրավունքների հետ ու լուծումները պետք է հիմնված լինել մասնագիտական մոտեցումների, տեղում ուսումնասիրությունների, հանձնաժողովային աշխատանքների վրա: Միայն այդ կերպ հնարավոր կլինի նպաստել մարդկանց իրավունքների երաշխավորմանը»:

Омбудсмен Армении: Имущество, хозяйственная деятельность и другие права жителей ряда сел Гегаркуника находятся под угрозой
«Во время моего последнего визита в Гегаркуникскую область Республики Армения жители ставшими приграничными сел выразили обеспокоенность тем, что в результате процесса демаркации границы использование важных пастбищ, лугов и водных ресурсов стало для них невозможным.
Наши визиты в Сотк, Норабак, Кут и другие села общины Гегамасар Гегаркуникской области Армении, наши обсуждения с общинными органами и местными жителями подтверждают, что жители сел этого региона годами занимались сельским хозяйством и, в частности, главным образом животноводством. Таким образом они заботились о нуждах семьи, а теперь под угрозой находятся собственность, экономическая деятельность и ряд других прав жителей.
По словам сельчан, трудности возникнут особенно с весны. Угрозы состоят в том, что высока вероятность того, что в силу многолетней привычки скот перейдет на сторону, уже подконтрольную Азербайджану, и не сможет вернуться. Жители сел сообщили, что уже зарегистрирован такой случай, когда 34 лошади перешли на азербайджанские территории, животных им не вернули. Они также подняли вопрос об обеспечении права на жизнь и безопасность.
На этом участке исторически всегда было важным значение пастбищ озер Мец и Покр Ал или Алягелера (расположены на южных склонах Варденисского хребта, к северо-западу от плато Сюника), а также пастбищ, расположенных на пути к этим озерам.
В частности, с весны сельские жители годами пасли крупный рогатый скот в том числе на пастбищах от Вардениса и этих сел до озер Ал. Кроме того, луга этих территорий обеспечивали значительную часть травы для животноводства в селах Варденисского и Мартунинского районов.
Вопросы принадлежности и использования озер Ал были рассматривались Комиссией по расследованию пограничных споров между Арменией и Азербайджаном после образования Закавказской федерации – с 1923 года, в том числе в 1925 и 1927 гг.
Архивные документы свидетельствуют, что вопрос этих территорий, в том числе пастбищ, в свою пользу Азербайджан обосновывал кочевниками провинции Курдистан – необходимостью использования этих территорий.
На заседании Президиума Закавказского Центрального Исполнительного Комитета 18 февраля 1929 года в числе вопросов, связанных с пограничными проблемами входящих в состав Федерации республик был обсужден и вопрос пастбищ, было решено всю спорную территорию передать провинции Курдистан.
Об этом свидетельствует один из архивных документов, полученных Защитником прав человека Армении [который я публикую]. Он свидетельствует, что после этого, 12 ноября 1930 года в письме в ЦК Армянской ССР земнаркомат республики пожаловался на то, что указанная территория «своим положением, водными условиями и пр. полностью отрезана от всех приграничных районов С. Азербайджана (Курдистан), это продолжение и неотъемлемая часть района Басаргечар. Ее рациональное использование (пастбища и вода) связано с селами Басаргечарского района». Поэтому было предложено выступить посредником в дальнейшем рассмотрении этого вопроса.
Кстати, интересно, что на картах начала 20-х годов прошлого века озера Ал являются неотъемлемой частью Советской Армении (выделены отдельно). Например, в этом сообщении публикую 1924–1926 годы, где ясно видно, что озера были частью Армянской ССР (карта 1926 года опубликована в Большой советской энциклопедии).
Использование этих территорий всегда было связано с правами жителей этих регионов Советской Армении, и прежде всего с экономическими, имущественными, семейными, физическими правами и другими жизненно важными правами.
Во время визитов делегации во главе с Защитником прав человека в упомянутые села Гегаркуникской области сельчане отметили, что проблемы, связанные теми же их правами, возникают и сейчас.
Все это еще раз подтверждает, что процесс определения государственных границ Армении напрямую связан с правами жителей и решения должны основываться на профессиональных подходах, исследованиях на местах и работах комиссий. Только так можно будет способствовать гарантированию прав человека».