Չինացի բժիշկները սկսել են ՊՇՌ թեստ անել նաև հետանցքից
Չինացի բժիշկները սկսել են կորոնավիրուսի հայտնաբերման համար հետանցքից նմուշառում անել, նրանց կարծիքով, այս մեթոդը ավելի ճշգրիտ է՝ համեմատած մյուսների հետ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, գրում են չինական լրատվամիջոցները:
Պեկինի Յույուան հիվանդանոցի ինֆեկցիոն շնչառական հիվանդությունների բաժանմունքի գլխավոր բժշկի տեղակալ Լի Տոնցենգը չինացի լրագրողներին ասել է, որ կոկորդիրուսի վիրուսային մասսայական զննումների համար մարսողության համակարգից արվող ՊՇՌ թեստը ամենաարագ և ամենահարմար մեթոդն է: Միևնույն ժամանակ, նա հայտնել է, որ կոկորդից շվաբր վերցնելիս թեստի ճշգրտության գործակիցը շատ ավելի բարձր է, բայց ընթացակարգը շատ հաճելի չէ:
Նրա խոսքով, վիրուսի որոշ ասիմպտոմատիկ կրողներ կամ վարակվելուց հետո հիվանդությունը թեթև տարած մարդիկ շատ արագ վերականգնվում են, հնարավոր է, որ 3-5 օր հետո հնարավոր չլինի հայտնաբերել վիրուսը կոկորդի շվաբրով:
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ վիրուսը ավելի երկար է մնում հետանցքում, ուստի ավելացվել է հետանցքային շվաբր ՊՇՌ թեստ՝ հայտնաբերման տեմպերը բարձրացնելու համար», - ասել է Լի Տոնցենգը:
Հաշվի առնելով, որ փորձարկման այս մեթոդը այնքան հարմար չէ, որքան կոկորդի շվաբրը, բժիշկները ասում են, որ այն օգտագործվում է միայն կարանտինի կենտրոնացված կետերում:

Китайские врачи начали проводить ПЦР-тест ректально
Китайские врачи начали брать мазки ректально для тестирования коронавируса, по их мнению, этот метод более точен по сравнению с другими, как передает РИА НОВОСТИ пишут китайские СМИ.
Заместитель главного врача отделения инфекционных респираторных заболеваний пекинской больницы «Ююань» Ли Тунцзэн заявил китайским журналистам, что для массового скрининга на коронавирус проведение ПЦР-теста при помощи мазка из зева наиболее быстрый и удобный метод. При этом коэффициент точности теста при взятии мазка из носоглотки значительно выше, однако процедура не очень приятная.
По его словам, некоторые бессимптомные носители вируса или заболевшие в легкой форме после заражения восстанавливаются очень быстро, возможно через 3-5 дней выявить вирус с помощью мазка из зева не удастся.
«Исследования показали, что у некоторых зараженных вирус сохраняется более длительное время в испражнениях или в прямой кишке, по этой причине добавили ПЦР-тест при помощи мазка ректально для того, чтобы повысить процент обнаружения инфицированных и сократить запоздалые диагнозы», - заявил Ли Тунцзэн.
По словам врачам, с учетом того, что этот метод тестирования не такой удобный, как мазок из зева, его используют только в точках централизованного карантина.