Ռոբերտ Քոչարյան. Այս իշխանությունը ռազմավարական դաշնակցի կարգավիճակից մեզ դարձրել է  Ռուսաստանի պրոտեկտորատը
00:23 28/01/2021
Ռոբերտ Քոչարյան. Այս իշխանությունը ռազմավարական դաշնակցի կարգավիճակից մեզ դարձրել է Ռուսաստանի պրոտեկտորատը
«Հիմա մենք այնքան ենք թուլացել, որ յուրաքաչյուր հարևան երկիր կարող է մեզ գրավել, մենք մեր սահմանները չենք կարող պաշտպանել կամ չենք ուզում»,- երեք լրատվամիջոցի տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա հիշեցրեց, երբ երկիրը չի կարողանում  պաշտպանել իրեն անվանում են պրոտեկտորատ։
«Մենք Սյունիքը չենք կորցրել մի պատճառով՝ Ռուսական ռազմական բազայի և Ռուսաստանի հետ պայմանգրի շնորհիվ։ Այսօր փաստացի մենք Ռուսաստանի պրոտեկտորատն ենք Հարավային Կովկասում, որովհետև մեր անվտանգությունն ապահովում է  Ռուսաստանը։ Բարեբախտաբար գոնե դա կա։ Այս իշխանությունը ռազմավարական դաշնակցի իրավիճակից մեզ դարձրել է  այդ երկրի պրոտեկտորատը»,-ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Նա ընդգծեց՝ ճակատագրի հեգնանք է, որ դա արել են մարդիկ, որոնք ՌԴ դեսպանատան դիմաց ցույցեր էին անում ռուսական բազան Հայաստանից հանելու համար։
«Այդ մարդիկ մեզ ռազմավարական դաշնակցից  դարձրել են պրոտեկտորարտ։ Սա փաստ է։ Եվ մենք պետք է ամեն ինչ անենք, վերադառնալու ռազամավարական դաշնակցի կարգավիճակի։ Ինչքան էլ դաժան լինի, պետք է մենք ճշմարության հետ առերսվենք»,-ասաց նա։

Роберт Кочарян: Из статуса стратегического союзника это правительство превратило нас в протекторат России
10:13 28/01/2021
«Сейчас мы настолько ослаблены, что каждая соседняя страна может нас захватить, мы не можем защищать наши границы или не хотим», - сказал второй президент Армении Роберт Кочарян в интервью трем СМИ.
Он напомнил, что, когда страна не может защитить себя, ее называют протекторатом.
«Мы не потеряли Сюник по одной причине - благодаря российской военной базе и договору с Россией. Сегодня, по сути, мы являемся протекторатом России на Южном Кавказе, потому что нашу безопасность обеспечивает Россия. К счастью, по крайней мере, это есть. Из статуса стратегического союзника это правительство превратило нас в протекторат России», - сказал второй президент РА.
Он подчеркнул, что по иронии судьбы это сделали люди, протестовавшие перед посольством РФ с требованием вывести российскую базу из Армении.
«Эти люди превратили нас из стратегического союзника в протекторат. Это факт. И мы должны сделать все, чтобы вернуться к статусу стратегического союзника.
Как бы жестоко это ни было, мы должны смотреть правде в глаза», - сказал Роберт Кочарян.