«Արա Հարությունյան. Կոմիտասից Կոմիտաս»
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում այսօրվանից մեկնարկում է «Արա Հարությունյան. Կոմիտասից Կոմիտաս» ցուցադրությունը: Քանդակագործ-մոնումենտալիստ, գծանկարիչ, ՀՀ ժողովրդական նկարիչ, ԽՍՀՄ և Ռուսաստանի Դաշնության Գեղարվեստի ակադեմիաների թղթակից անդամ, պրոֆեսոր Արա Հարությունյանը մոնումենտալ արվեստում իր ճանապարհն սկսել և ավարտել է Կոմիտասով:
Թանգարանից տեղեկացնում են, որ ներկայացված աշխատանքների մեծ մասն անծանոթ է արվեստասերներին, դրանք ստեղծվել են տասնամյակների ընթացքում և տարիներ շարունակ կողք-կողքի «ապրել» քանդակագործի արվեստանոցում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են հեղինակի ոչ միայն ավարտուն աշխատանքները, այլև էսքիզները, կոմիտասյան թեմաներով գծանկարները, քանդակների տարբերակները, որոնք տեսանելի են դարձնում կերպարի ստեղծման դժվարին, երբեմն անգամ տառապալից ընթացքը՝ ուրվանկարից և գիպսե էսքիզից մինչև բրոնզե ձուլվածք՝ հնարավորություն տալով այցելուին թափանցել արվեստագետի «սրբության սրբոցը»՝ աշխատանքային լաբորատորիան:
Ցուցադրության նպատակն է առաջին անգամ մեկ հարթակում ներկայացնել Արա Հարությունյանի ողջ «կոմիտասապատումը»:
Կոմիտասին նվիրված առաջին մոնումենտալ քանդակը, որն Արա Հարությունյանի դիպլոմային աշխատանքն էր, տեղադրվել է Պանթեոնում 1954 թ., Կոմիտասի շիրիմին: Արվեստագետի՝ Կոմիտասին նվիրված վերջին մոնումենտալ աշխատանքը տեղադրվել է 1988 թ. Երևանում՝ Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պուրակում։

«Ара Арутюнян: От Комитаса до Комитаса»
Музей-институт Комитаса с сегодняшнего дня открывает выставку «Ара Арутюнян: от Комитаса до Комитаса».
Скульптор-монументалист, график, народный художник Республики Армения, член-корреспондент Академии художеств СССР и Российской Федерации, профессор Ара Арутюнян начал и завершил свою путь в монументальном искусстве с Комитасом.
Из музея сообщают, что большинство представленных работ неизвестны любителям искусства, они создавались десятилетиями, годами «живя» бок о бок в мастерской скульптора.
На выставке представлены не только завершенные работы автора, но и эскизы, графические рисунки на темы Комитаса, вариации скульптур, которые делают видимым непростой, а порой даже мучительный процесс создания образа, от силуэта и гипсового эскиза до бронзового литья, позволяя посетителю проникнуть вглубь в «святая святых» художника-его рабочую лабораторию.
Цель выставки - впервые представить на одной площадке все о Комитасе Ара Арутюняна.
Первая монументальная скульптура, посвященная Комитасу - дипломная работа Ара Арутюняна, была установлена в Пантеоне в 1954 году на могиле Комитаса. Последняя монументальная работа художника, посвященная Комитасу, была установлена в 1988 году. в Ереване, в парке Государственной консерватории им. Комитаса.