Արման Ղուկասյան. Հասարակությունն այս տարի կզգա, թե ինչ խոր ճգնաժամի մեջ է Հայաստանը
«Նիկոլ Փաշինյանը վերջերս հայտարարեց, որ 2021 թվականը կլինի Հայաստանի տնտեսական հավակնությունների վերականգնման տարի, բայց հաշվի առնելով պաշտոնական վիճակագրությունը, ես 2021 թվականը կորակեմ տարի, երբ լիովին կգիտակցենք, թե ինչ խորը ճգնաժամի մեջ է հայտնվել Հայաստանը», - այս մասին  «Ի՞նչ է սպասում Հայաստանի տնտեսությանը 2021 թվականին» Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարեց «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության նախագահ, «Ժողովրդի ձայնը» ակումբի փորձագետ Արման Ղուկասյանը:
Ճգնաժամից դուրս գալու համար Հայաստանի կառավարությունն, ըստ նրա, պետք է իրականացնի տնտեսական քաղաքականություն, որը կլինի հստակ, հասկանալի ու կոնկրետ, անհրաժեշտ են ոչ ստանդարտ լուծումներ։
«Այն, ինչ արել է այս կառավարությունն անցած 2.5 տարում, հիմա չի աշխատի, քանի որ Հայաստանի առաջ լուրջ մարտահրավերներ են կանգնած»,- ասաց նա։
Ղուկասյանը նշեց, որ ի սկզբանե, 2020 թ-ին կանխատեսվում էր 4.8% տնտեսական աճ, բայց վերջերս Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարը հայտարարել է, որ կունենանք շուրջ 8.5% անկում (ինչպես արտահանման, այնպես էլ ներմուծման դեպքում):
«Իհարկե, կորոնավիրուսի համաճարակն ու պատերազմը Արցախում շատ մեծ հարված հասցրին երկրի տնտեսությանը, բայց իշխանությունները չկարողացան մշակել ճիշտ հակաճգնաժամային քաղաքականություն, որի արդյունքում 2021-ին մարդիկ նույնպես կշարունակեն զգալ այդ բացասական հետևանքները: Ցավոք, այսօր կառավարությունը ոչ միայն չի ասում, թե ինչպես է լուծում այդ խնդիրները, այնպես էլ չի ներկայացնում, թե ի՞նչ է անելու հետագայում», - ասաց նա:
Ղուկասյանի խոսքով, հայտնի է, որ Հայաստանը պատրաստվում է արտաքին պարտքը հասցնել 8 մլրդ դոլարի, մասնավորապես, նախատեսված է 400 մլն դոլար պարտք վերցնել Արժույթի միջազգային հիմնադրամից։
«Նույն Փաշինյանը հայտարարեց, որ բանակը կարող է զարգանալ միայն զարգացած տնտեսության պարագայում, բայց ակնհայտ է, որ տնտեսության զարգացումը չի կարող իմիտացիոն լինել, ինչպես դա եղել է վերջին 2.5 տարվա ընթացքում: Պետք է ներկայացվեն հատուկ ծրագրեր ու կոնկրետ քայլեր»,- շեշտեց Ղուկասյանը՝ ավելացնելով, դեռ հստակ ներկայացված չէ տարվա ընթացքում Հայաստանի կրած կորուստների ողջ ծավալը։
Փորձագետը համոզված է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը կարող է մեծ դեր ունենալ ՀՀ տնտեսության վերականգնման գործում, բայց ամեն դեպքում, տնտեսության վերականգնումն անհնար է առանց հատուկ գործիքակազմի ու մեթոդաբանության, որոնք պետք է հստակ ձևակերպվեն կառավարության կողմից:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման օրակարգին, Ղուկասյանը հորդորեց մեր երկրի փորձագիտական համայնքին վերլուծել ու ներկայացնել, թե ինչ ռիսկեր կարող է կրել այս գործընթացն իր մեջ, ինչպես կարող է Հայաստանը նվազագույնի հասցնել այդ ռիսկերը և ինչպես հնարավորինս արդյունավետ օգտագործել այդ հնարավորությունը Հայաստանի զարգացման համար։
«Սրանք այն հարցերն են, որոնց պատասխանները պետք է ունենան մեր քաղաքացիները: Կառավարությունը պետք է ազնվորեն ներկայացնի իրավիճակի իր տեսլականը և Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների լուծումները», - ամփոփեց նա:
Իր հերթին, տեսակամուրջին Մոսկվայից միացած Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի տնտեսագիտության ինստիտուտի հետխորհրդային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, ՌԴ կառավարությանն առընթեր ֆինանսական համալսարանի դոցենտ Արտեմ Պիլինը համաձայնեց, որ Հայաստանը դեռ պետք է գնահատի կորուստները և միայն դրանից հետո ճշգրտումներ կատարի տնտեսական քաղաքականության մեջ։
Ըստ նրա՝ լավագույն դեպքում Հայաստանի տնտեսությունը կարող է հասնել 2019 թվականի 4-րդ եռամսյակի մակարդակին, այսինքն նախաճգնաժամային իրավիճակին ոչ շուտ, քան 2022 թվականին: Սա այն դեպքում, եթե իրավիճակը չվատթարանա:
«Հետևաբար, պետք է մտածել, թե ինչ հնարավորություններ են բացվում Հայաստանի համար, այդ թվում` տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման արդյունքում։ Սա շատ կարևոր թեմա է, քանի որ երկար տարիներ շրջափակման մեջ գտնվող Հայաստանը ստանում է հնարավորություն ցամաքային սահման ունենալ Ռուսաստանի հետ՝ Ադրբեջանի տարածքով:
Հայտնի է, որ ստեղծվում է աշխատանքային խումբ, և Հայաստանը պետք է շահագրգռված լինի իր արտադրանքը ռուսական շուկա տեղափոխելու լրացուցիչ հնարավորություն ստանալու հարցում, քանի որ Ռուսաստան ներկայիս արտահանման հնարավորություններն այլևս չեն համապատասխանում հայկական արտադրանքի ավելացված ծավալներին», - նշեց ռուս փորձագետը՝ այս հարցում կարևորելով միջազգային կառույցներից այստեղ գումարների ներգրավումն ու փոխշահավետ համագործակցությունը։

Арман Гукасян: Общество в 2021 году полностью осознает, в каком глубоком кризисе Армения находится
Никол Пашинян недавно заявил, что 2021 год будет годом восстановления экономических амбиций Армении, но, учитывая официальную статистику, я бы назвал 2021-й – годом, когда мы полностью сможем осознать, в каком глубоком кризисе Армения находится. Об этом в ходе телемоста Москва-Бишкек-Ереван-Минск-Нур-Султан заявил лидер партии «Во имя социальной справедливости», эксперт клуба «Глас народа» Арман Гукасян.
Для выхода из кризиса правительство Армении, по его словам, должно проводить экономическую политику, которая будет четкой, понятной и конкретной, необходимы нестандартные решения.
«То, что делало правительство Армении на протяжении минувших 2,5 лет, сейчас работать не будет, поскольку перед Арменией стоят серьезные вызовы», – сказал он.
«Изначально на 2020 год планировался экономический рост в размере 4,8%, но недавно министр экономики Армении заявил, что у нас будет спад в районе 8,5% (спад как по экспорту, так и по импорту). Конечно, пандемия и война в Арцахе нанесли очень большой удар по экономике страны, но власти не смогли выработать правильную и антикризисную политики, в результате чего в 2021 году также люди продолжат чувствовать эти негативные последствия. И, к сожалению, не только сегодня правительство не дает ответов, как решает эти вопросы, так и не представляет общественности, что будет делать дальше», – отметил он.
По словам Гукасяна, при этом известно, что Армения в наступившем году собирается увеличить государственный долг до 8 млрд долларов ($400 млн возьмем у Международного валютного фонда).
«Тот же Пашинян заявлял, что армию развивать можем лишь при развитой экономике, но очевидно, что развитие экономики не может быть имитационным, как это было последние 2,5 года: должны быть представлены конкретные программы и конкретные шаги», – подчеркнул он. Гукасян также добавил, что нам пока еще предстоит узнать все масштабы потерь, которые Армения понесла в течение прошлого года.
Большую роль в оздоровлении армянской экономики, уверен эксперт, может сыграть Евразийский экономический союз, но в любом случае восстановление экономики невозможно без конкретных инструментов и методологии, которая должна быть четко сформулирована правительством Армении.
Что касается вопроса разблокирования транспортных инфраструктур в регионе, Гукасян призвал экспертное сообщество нашей страны проанализировать и представить, какие риски этот процесс может нести в себе, как Армения может минимизировать эти риски и как можно максимально эффективно использовать эту возможность.
«Это – те вопросы, ответы на которые нужны нашим гражданам. Правительство должно честно представить свое видение ситуации и решения по тем вызовам, которые стоят перед Арменией, так как то, что было в последние 2,5 года, это больше работать не будет», – резюмировал он.
В свою очередь гость в московской студии, к.э.н., завсектором Центра постсоветских исследований Института экономики РАН, доцент финансового университета при правительстве РФ Артем Пылин отметил, что согласен, что Армении пока еще предстоит оценить масштабы потерь и только после этого скорректировать четкую экономическую политику. Но очевидно, что рост экономики, которую МВФ спрогнозировал для Армении в районе 1-3%, нельзя назвать полноценным восстановлением.
По его словам, в лучшем случае экономика Армении может достичь уровня 4-го квартала 2019 года, то есть до кризисных объемов, не раньше 2022 года. И это в том случае, если, подчеркнул он, ситуация не ухудшится.
«Поэтому надо думать над тем, какие возможности открываются перед Арменией в том числе и в связи с разблокировкой транспортных коммуникаций в регионе. Это очень важная тема, поскольку Армения, которая долгие годы находилась в блокаде, получает реальную возможность иметь сухопутную границу с Россией через территорию Азербайджана. Создается рабочая группа, и Армения должна быть заинтересована в том, чтобы получить дополнительную возможность транспортировки своих товаров на российский рынок, так как текущие возможности поставок уже не отвечают возросшим объемам армянского экспорта в Россию», – отметил российский эксперт.