Սեպտեմբերի 27-ից հունվարի 28-ն արձանագրվել է Ադրբեջանի կողմից 72 քաղաքացիական անձանց սպանության դեպք. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը թարմացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերի վերաբերյալ հրապարակված միջանկյալ զեկույցը, որում ներառվել են նաև 2020թ. դեկտեմբերի 22-ից հետո որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերված քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերը:
Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ զեկույցում ամփոփված են 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ռազմական ագրեսիայի ընթացքում թիրախային հարվածների հետևանքով և Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված (գերեվարված) քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերը՝ վերաբերելի հակիրճ տեղեկությունների ներկայացմամբ:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021թ. հունվարի 28-ն ընկած ժամանակահատվածում արձանագրվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից 72 քաղաքացիական անձանց սպանության դեպք, որից 41-ը՝ թիրախային հարվածների հետևանքով, 31-ը՝ գերեվարման մեջ: Արձանագրվել են խոշտանգման և դիակների խեղման, անխուսափելիորեն քաղաքացիական մահերի հանգեցնող թիրախային հարվածների մի շարք դեպքեր: Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է նաև 163 քաղաքացիական անձի վիրավորման դեպք, որոնց զգալի մասը տեղի է ունեցել այլ անձանց մահվան հանգեցրած հարվածների հետևանքով:
Զեկույցում ներկայացվել են միայն անառարկելի հիմքերով ապացուցված դեպքերը, սակայն ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է ստանալ նաև այլ ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ ուսումնասիրություն պահանջող տեղեկություններ, որոնց հետազոտության արդյունքները կներառվեն Զեկույցի հետագա թարմացումներում:
Զեկույցի թարմացման պահի դրությամբ՝ Պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է տիրապետել անհետ կորած քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տվյալների, որոնց մի մասը հավանաբար գտնվում է ադրբեջանական գերության մեջ, իսկ մյուս մասը ենթադրաբար սպանվել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից: Այդ մասին են վկայում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած արցախյան բնակավայրերում քաղաքացիական անձանց դիակների հայտնաբերման պարբերական դեպքերը:
Որոշ զոհերի մարմիններ գտնվել են մահից տևական ժամանակ անց, ինչը պահանջում է խորը մասնագիտական հետազոտություն կոնկրետ դեպքերում մահվան հանգամանքները մանրամասն արձանագրելու և կատարված հանցագործությունների հետքերը բացահայտելու համար, այդուհանդերձ որոշ դեպքերով ներկայացվել են նաև դատաբժիշկ-փորձագետի նախնական եզրակացությունները:

Ombudsman records killings of 72 Artsakh civilians by Azerbaijani forces in nearly four months
The staff of Artsakh's Human Rights Ombudsman has updated the interim report on the cases of killing of Artsakh civilians by the Azerbaijani armed forces including also the cases found after December 22, 2020, as a result of search operations.
The report summarizes the cases of civilian casualties, caused as a result of the military aggression unleashed by Azerbaijan and Turkey against the Artsakh Republic since September 27, 2020, as well as killings of civilians who were imprisoned in the areas fallen under the control of the Azerbaijani military. The cases are introduced with relevant brief information.
From September 27, 2020, to January 28, 2021, the killings of 72 civilians by the Azerbaijani armed forces have been recorded: 41 – from targeted strikes, 31 – in captivity. A number of cases of torture and mutilation of corpses, inevitably targeted civilian deaths were recorded. The ombudsman also recorded the cases of 163 civilian injuries, most of which resulted from strikes that resulted in the deaths of others, his office said in a statement on Friday.
The report presents only the cases on irrefutable grounds, at the same time the Office of the Human Rights Ombudsman still receives information on the alleged cases of civilian deaths, that require investigation, the results of which will be included in further updates of the report.
At the time of updating the report, the ombudsman's staff still has information on missing civilians some of whom most probably are in captivity, and others are allegedly killed by the Azerbaijani armed forces. This is proved by the regular cases of finding the bodies of civilians in the communities of Artsakh under the control of Azerbaijan, the statement said.
Bodies of some of the victims have been found a long time later of the death, hence, it requires an in-depth professional examination to detail the circumstances of the death in specific cases and to reveal traces of the crimes committed. However, in some cases, preliminary conclusions of the forensic examination were also presented.