Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար մի քանի տարբերակներ կան. Աշոտ Թավադյան
Հայաստանի համար տնտեսական զարգացման մի քանի տարբերակներ կան և Եվրասիական տնտեսական միությունը կարող է էական դեր խաղալ դրանց իրականացման հարցում: «Ի՞նչ է սպասում Հայաստանի տնտեսությանը 2021 թվականին» թեմայով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջ-համաժողովի ժամանակ հայտարարեց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը։
Նրա խոսքով, Ղազախստանի հայտարարած ԵԱՏՄ տնտեսական առաջնահերթությունների իրականացումը դժվար կլինի, եթե չհամաձայնեցվեն դրամավարկային և էներգակիրների սակագների քաղաքականությունը:
Աշոտ Թավադյանը հույս հայտնեց, որ ԵԱՏՄ-ն ինչ-որ քայլեր կձեռնարկի, որպեսզի հետպատերազմյան Հայաստանի տնտեսության վիճակը հավասարեցվի կազմակերպության անդամ մյուս պետությունների տնտեսություններին:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ առկա հաղորդակցության ուղիների խնդրին՝ տնտեսագիտության դոկտորը նկատեց, որ կասկածամտորեն է դրան վերաբերվում, քանի որ հակառակ կողմի վարքը որևէ լավատեսություն չի ներշնչում:
Նա շեշտեց, որ հայ փախստականները դեռևս չեն կարողանում վերադառնալ իրենց բնակավայրերը, իսկ Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհը փակ է:
Աշոտ Թավադյանը նաև առաջարկեց դրամավարկային քաղաքականության, էներգակիրների միասնական սակագնի խնդիրների լուծման հետ միասին Հայաստանի համար կիրառել նաև երրորդ գործիքը և մշակել Մարշալի միկրոպլանը:

На фоне кризиса 2020 года остро стоит задача разработки некого микроплана «Маршалла» на уровне ЕАЭС с целью уравнять возможности Армении с учетом того, что в этом году приоритетом Союза считается кооперация между странами и выход на третьи рынки. Об этом в ходе видеомоста Ереван-Москва 29 января заявил экономист Ашот Тавадян.
«Перед Арменией сейчас несколько вариантов развития. Считаю, тут большую роль может сыграть ЕАЭС. Надо сказать, что Казахстан является председателем, и он провозгласил некоторые приоритеты: промышленная кооперация, устранение барьеров, трансграничные хабы…
Но все это будет иметь определенные затруднения для выполнения, если не будут решаться вопросы согласования денежно-кредитной и энергетической политики. Эти проблемы остаются.
В то же время мы надеемся, что ЕАЭС не останется сторонним наблюдателем в этой ситуации, и какой-то микроплан Маршалла будет принят, чтобы уравнять ситуацию в Армении», – отметил он.
«Что касается коммуникаций, то имею очень скептическое мнение в этом вопросе, поскольку поведение наших оппонентов никакого оптимизма не внушает. Пленные не возвращаются, дороги, которые должны быть открыты и уже существуют – в первую очередь, дорога Варденис-Мартакерт, перекрыты», – указал он.