Մահացել է քիմիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիր Փոլ Կրուտցենը
87 տարեկան հասակում մահացել է հոլանդացի քիմիկ, Նոբելյան մրցանակակիր Փոլ Կրուտցենը: Այս մասին, «ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Մաքս Պլանկի անվան Գիտական հետազոտությունների կենտրոնը, որի քիմիայի ինստիտուտում աշխատում էր գիտնականը:
«Մենք շատ վշտացած ենք կլիմայի փոփոխության հետազոտության առաջամարտիկի և 1995 թ.-ին Քիմիայի Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Փոլ Կրուտցենի մահվան կապակցությամբ», - ասված է կազմակերպության թվիթերյան էջում հրապարակված հաղորդագրությունում։
Կրուտցենցն ուսումնասիրել է մթնոլորտում օզոնային անցքերը: Նա պարզել է, որ ազոտի օքսիդները ոչնչացնում են ստրատոսֆերային օզոնի շերտը, որը երկիրը պաշտպանում է արևի ուլտրամանուշակագույն ճառագայթումից: 1995-ին, այս հայտնագործության համար նա` Մարիո Մոլինայի (1943-2020) և Ռոուլանդ Շերվուդի (1927-2012) հետ միասին, ստացել է Նոբելյան մրցանակ քիմիայի ոլորտում:

Умер нидерландский химик, лауреат Нобелевской премии Пауль Крутцен
Нидерландский химик, лауреат Нобелевской премии Пауль Крутцен умер в возрасте 87 лет. Об этом в четверг сообщило Общество научных исследований имени Макса Планка, в Институте химии которого работал ученый.
"[Мы] очень огорчены смертью пионера исследований в области климатических изменений и лауреата Нобелевской премии по химии 1995 года Пауля Крутцена, бывшего директора Института химии Макса Планка", - говорится в сообщении организации в Twitter.
Как передает ТАСС, Крутцен исследовал озоновые дыры в атмосфере. Он обнаружил, что оксиды азота разрушают слой стратосферного озона, защищающий Землю от ультрафиолетового излучения Солнца. В 1995 году за это открытие он совместно с Марио Молиной (1943-2020) и Роуландом Шервудом (1927-2012) получил Нобелевскую премию по химии.