ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի պաշտոնում առաջադրվեց երկու թեկնածու
«Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի պաշտոնում առաջադրվեցին երկու թեկնածուներ՝ Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի տնօրեն Հայկազ Նավասարդյանը և Երևանի պետական համալսարանի կառավարման և գործարարության ամբիոնի վարիչ Կառլեն Խաչատրյանը: Հայկազ Նավասարդյանի թեկնածությունն առաջադրեց ԵՊՀ ՀԽ նիստը նախագահող, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Անահիտ Չուբարյանը, իսկ Կառլեն Խաչատրյանի՝ ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը:
Հայկազ Նավասարդյանն ասաց, որ երեկ օրվա վերջում է Ա. Չուբարյանը հայտնել իրեն իր թեկնածության առաջադրման մասին, դրա համար այս պահին չի կարող ներկայացնել ռազմավարություն, զարգացման ծրագիր, բնականաբար, միասին պետք է հաստատեն: Նա նշեց, որ ֆիզմաթ դպրոցն այսօր գտնվում է լավագույն ռեյսերի վրա, իր դպրոցի՝ տնօրեն աշխատելու ժամկետի պայմանագիրը լրանում է դեկտեմբեր ամսին, դրանից հետո չի պատրաստվում կրկին առաջադրվի, քանի որ կա նաև 65 տարեկանի սահմանափակում: Նա նշեց, որ հոգաբարձուների խորհրդի նիստը տարեկան մի քանի անգամ է գումարվում, պետք է աշխատի հասցնել նիստերին մասնակցել՝ չվնասելով, բնականաբար, դպրոցը:
Հարցին՝ լինելով ֆիզմաթ դպրոցի տնօրեն, ինչպե՞ս եք գնահատում ԵՊՀ ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի ֆակուլտետների զարգացման ծրագիրը, դրանց գործունեությունը, Հայկազ Նավասարդյանն ասաց, որ ֆիզիկայից ունեն միջազգային մրցույթների մեդալակիրներ, հիմա աշխատում են որպես ծրագրավորողներ:
«Ցավոք սրտի, այսօր մեր երկրում ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի տեսակետից տեսաբան աշխատողների վիճակն այդքան էլ բարվոք չէ, նկատի ունեմ սոցիալական վիճակ, աշխատավարձ, որի պատչառով շատերը ծրագրավորման ուղղությամբ են գնում՝ ավարտելով ֆիզիկայի կամ մաթեմատիկայի ֆակուլտետներ:
Ընդհանրապես, գտնում են, որ ինժեներությունը մեզ մոտ շատ թույլ է, նկատի ունեմ նաև հիմնված ֆիզիկայի, ռադիոֆիզիկայի, ծրագրավորման, մաթեմատիկայի համատեղ առաջացրած ինժեներությունը, ինչին ականատես եղանք նաև պատերազմի ժամանակ:
Մշտապես բանակցությունների մեջ ենք եկել ֆակուլտետների դեկանների հետ նոր մասնագիտություններ ստեղծելու համար: Ֆիզիկայի ֆակուլտետում կստեղծվեն նոր մասնագտություններ»,- ասաց Հ. Նավասարդյանը:
Կառլեն Խաչատրյանն ասաց, որ կենսագրության վերջին 20 տարին կապված է ԵՊՀ-ի հետ: Նա նշեց, որ հոգաբարձուների խորհուրդը լինելով համալսարանի կառավարման բարձրագույն մարմինը, առաջնային պետք է ուշադրություն դարձնի համալսարանում կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը:
«Համատեղ ջանքերով պետք է փորձենք համալսարանի կառուցվածքի օպտիմալության գնահատական տալ, փորձենք վերլուծություններ կատարել ու հասկանալ՝ արդյոք ԵՊՀ առկա կառուցվածքն օպտիմալ է, այն մարտահրավերներն ու խնդիրները, որոնք ծառացած են համալսարանի առջև, հնարավո՞ր է լուծել նման կառուցվածք ունենալով»,- ասաց Կ. Խաչատրյանը:
Նա նշեց, որ 2020 թվականին ավարտվել է համալսարանի զարգացման ռազմավարական ծրագրի գործողության ժամկետը, ըստ էության ԵՊՀ-ն ռազմավարական ուղենիշներ, հեռանկար, տեսլական չունի, շատ է կարևորում այդ փաստաթղթի ձևավորումը:
Կ. Խաչատրյանի կարծիքով, անելիք ունեն, որպեսզի բիզնեսը մտնի կրթական տարածք ու կադրեր պատվիրի: Շատ է կարևոր նաև համալսարանի միջազգայնացման խնդիրները, արտասահմանցի ուսանողների քանակի ավելացումը:

Айказ Навасардян vs Карлен Хачатрян: известны кандидаты на должность председателя Попечительского совета ЕГУ
На пост председателя Попечительского совета Фонда «Ереванский государственный университет» выдвинуты кандидатуры 2 человек: директора физико-математической школы имени Арташеса Шагиняна Айказа Навасардяна и заведующего кафедрой управления и предпринимательства факультета экономики и управления ЕГУ Карлена Хачатряна.
Кандидатуру Айказа Навасардяна выдвинула председательствующая на заседании Попечительского совета ЕГУ доктор физико-математических наук, профессор Анаит Чубарян, а Карлена Хачатряна – заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения ЕГУ Вардан Восканян.
Айказ Навасардян указал, что А. Чубарян проинформировала его о выдвижении его кандидатуры вчера в конце дня, поэтому он пока не может представить стратегию, программу развития, конечно, они должны согласовывать это вместе.
Он отметил, что физико-математическая школа сегодня поставлена на рельсы, контракт с его школой истекает в декабре, после чего он больше не собирается выдвигаться вновь на эту должность, так как существует возрастное ограничение (до 65 лет). Он отметил, что заседание Попечительского совета созывается несколько раз в год, он должен постараться успеть участвовать в заседаниях, не нанося, конечно, ущерба работе в школе.
Карлен Хачатрян в свою очередь отметил, что последние 20 лет его биографии связаны с ЕГУ. Он отметил, что Попечительский совет, являясь высшим руководящим органом университета, должен уделять приоритетное внимание повышению эффективности управления в университете.
«Мы должны совместными усилиями попытаться оценить оптимальность структуры университета, попытаться провести анализ и понять, оптимальна ли нынешняя структура ЕГУ, какие вызовы и проблемы, стоящие перед университетом, можно решить, имея такую структуру», – сказал К. Хачатрян.
Он отметил, что в 2020 году истек срок действия стратегической программы развития ЕГУ, по сути, вуз не имеет сейчас стратегических ориентиров, перспектив, видения. Он придал большую важность формированию этого документа.
По мнению Карлена Хачатряна, предстоит большая работа, чтобы бизнес мог войти в образовательную сферу, заказать кадры. Также очень важны проблемы интернационализации университета, увеличения числа иностранных студентов.