Դատարանը վեցերորդ անգամ չի կարողացել Խաչատուրյան քույրերի գործով երդվյալներ ընտրել
Մոսկվայի քաղաքային դատարանն այսօր կրկին չի կարողացել երդվյալների կոլեգիա ընտրել քննելու իրենց հոր սպանության մեջ մեղադրվող Խաչատուրյան ավագ քույրերի գործը: ՏԱՍՍ-ին հայտնել է աղջիկներից մեկի փաստաբան Ալեքսեյ Պարշինը:
Նա տեղեկացրել է, որ դատական նիստը հետաձգվել է և նշանակել փետրվարի 1-ին, որպեսզի հրապարակվի պաշտպանական կողմի և տուժողների միջնորդությունների մասին որոշումը` քրեական գործը դատախազին վերադարձնելու մասին:
Ըստ փաստաբանի, պաշտպանական կողմի միջնորդությունը վերաբերում է մեղադրական եզրակացությունում հակասությանը, «երբ դրդապատճառը և մեղմացուցիչ հանգամանքները համընկել են»:
«Դրդապատճառը Միխայիլ Խաչատուրյանի հանցավոր գործողություններն են, որոնք սպառնում էին աղջիկների կյանքին, և դրանք մեղմացնող հանգամանքներ են», - բացատրել է նա:
Աղջիկների մեկ այլ փաստաբան Ալեքսեյ Լիպցերի խոսքով, տուժողները դատարանից խնդրում են գործը վերադարձնել դատախազին՝ պարզելու մեղադրանքները «կապված Միխայիլի դեմ (քրեական գործ հարուցելու մասին) որոշումը անօրինական ճանաչելու հետ»:
Սա երդվյալներ ընտրելու վերցերորդ փորձն էր։ Նախկինում ընտրությունը տեղի չէր ունեցել կորոնավիրուսով վարակվելու պատճառով տուժած կողմի չներկայանալու, ինչպես նաև երդվյալների անբավարար քանակի պատճառով:
Մոսկվայում 2018 թ. հուլիսի 27-ին Քրիստինան, Անգելինան և Մարիան սպանել են իրենց հոր՝  57-ամյա Միխայիլ Խաչատուրյանին՝  դանակով հարվածելով պարանոցին և կրծքավանդակին։ Աղջիկները խոստովանել են իրենց կատարած հանցանքը և բացատրել,  որ նա երկար ժամանակ իրենց բարոյական տառապանքներ է պատճառել։ 2018 թ. սեպտեմբերի 27-ին դատարանը փոխել էր Խաչատուրյան երեք քույրերի խափանման միջոց կալանքը և ընտրել  որոշակի գործողություններ կատարելու արգելքի տեսքով խափանման միջոց։ Ավելի ուշ քույրերն ազատվել էին նաև էլեկտրոնայիան շղթայից:

Московский городской суд в пятницу снова не смог отобрать коллегию присяжных заседателей для рассмотрения с их участием уголовного дела в отношении двух старших сестер Хачатурян, обвиняемых в убийстве отца. Как уточнил ТАСС адвокат одной из девушек Алексей Паршин.
Он сообщил, что судебное заседание отложили на 1 февраля 15:00 мск для оглашения решения по ходатайствам защиты и потерпевших о возврате уголовного дела прокурору.
По словам адвоката, защита в ходатайстве ссылается на противоречие при составлении обвинительного заключения, «когда совпали мотив и смягчающие обстоятельства».
«Мотив - преступные действия Михаила Хачатуряна, угрожающие жизни девочек, и это же смягчающие обстоятельства», - пояснил он.
По словам другого адвоката девушек Алексея Липцера, потерпевшие просят суд вернуть дело прокурору для уточнения обвинения «в связи с признанием постановления [о возбуждении уголовного дела] в отношении Михаила незаконным».
Это была шестая попытка отбора присяжных. Ранее он не состоялся из-за неявки потерпевших из-за подозрения заражения коронавирусной инфекцией одной из сестер, а также из-за недостаточного количества присяжных.
27 июля в 2018 года в Москве года Кристина, Ангелина и Мария убили своего отца, 57-летнего Михаила Хачатуряна, нанеся ему удары ножом в шею и грудь. Девушки признались в совершенном преступлении, объяснив это тем, что он долгое время причинял им моральные страдания.
27 сентября 2018 г. суд изменил меру пресечения трех сестер Хачатурян в виде заключения под стражу и заменил ее на меру пресечения в виде запрета на определенные виды деятельности. Позже сестер освободили также от электронных браслетов.