Մարուքյանն առաջարկում է ԱԺ-ում ստեղծել արցախյան վերջին պատերազմն ուսումնասիրող փաստահավաք հանձնաժողով
15:19 29/01/2021
Այսօր Գյումրիում «Հետպատերազմյան Հայաստան․ քաղաքական ու անվտանգային ճգնաժամ՝ ելքեր և լուծումներ» խորագրով հանրային քննարկման ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հայտարարեց, որ անհրաժեշտ է ԱԺ-ում ստեղծել արցախյան վերջին պատերազմն ուսումնասիրող փաստահավաք հանձնաժողով և քննարկումները տեղափոխել խորհրդարան, որպեսզի ամեն մեկը հարցազրույց չտա և իրարամերժ հայտարարություններ չանի:
Նրա խոսքով՝ մեր զինվորնեը դիմակայել են դժվարին պատերազմում և ինչպես նախորդ օրը համալսարանում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ իրեն ուսանողներն են առաջարկել, պետք է ֆիլմեր նկարահանվեն մեր հերոս զինվորների մասին:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից մանդատները վայր դնելու միջոցով խորհրդարանը լուծարելու հնարավորության մասին հարցին՝ Մարուքյանը հայտարարեց, որ այն լուծման չի բերի, քանի որ ցուցակների հաջորդ թեկնածուները կվերցնեն մանդատները և այն անընդհատ գործընթացի կվերածվի:
Ըստ Մարուքյանի՝ ԱԺ աշխատանքների բոյկոտելն էլ ճիշտ չէ, քանի որ այն ուժեղացնում է իշխանությանը:
Պատգամավորը հայտարարեց, որ ներկայում Հայաստանը կանգնած է սոցիալական, հումանիտար, տնտեսական ճգնաժամի առաջ և դրանք մեր փոխարեն ուրիշները չեն լուծելու, իսկ լուծումները բարդ չեն և դրանց կարելի է հասնել երկխոսության միջոցով:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը հայտնեց, որ իր կուսակցությունը շրջելու է գյուղերում և քաղաքներում, լսելու է քաղաքացիներին և նրանց հետ քննարկելու է հնարավոր լուծումները, իսկ տեսլականների մասին կխոսեն առաջիկա ընտրությունների ժամանակ:
Մարուքյանը մտավախություն հայտնեց, որ ընտրությունների ժամանակ տեսլականների պայքար չի լինի, այլ լինելու է հայհոյանք և ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերը ժողովրդին ասելու են, որ եկել են իրենց փրկեն:

Марукян предлагает создать в НС комиссию по установлению фактов для изучения недавней арцахской войны
16:13 29/01/2021
Сегодня в Гюмри в ходе публичной дискуссии на тему «Послевоенная Армения: политический кризис и кризис безопасности: выходы и решения» лидер фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян заявил, что в Национальном Собрании необходимо создать комиссию по установлению фактов для изучения недавней арцахской войны и перенести обсуждения в парламент, чтобы каждый, кто хочет не давал интервью и не делал противоречивых заявлений.
По его словам, наши военнослужащие выстояли в тяжелейшей войне, и как накануне на встрече в университете предложили ему студенты, о наших героических бойцах надо снимать фильмы.
Касаясь вопроса о возможности роспуска парламента путем сложения мандатов оппозиционными депутатами, Марукян заявил, что это не приведет к решению вопроса, так как следующие кандидаты по спискам получат мандаты, и это станет непрерывным процессом.
По мнению Марукяна, бойкотировать работу Национального собрания тоже неправильно, так как это делает власть сильнее.
Депутат заявил, что в настоящее время Армения переживает социальный, гуманитарный, экономический кризис, и он не будет решен вместо нас другими, а решения несложны и их можно достичь путем диалога.
Лидер фракции «Просвещенная Армения» сказал, что его партия совершит поездку по селам и городам, выслушает граждан и обсудит с ними возможные решения, а о видении поговорим во время предстоящих выборов.
Марукян выразил озабоченность тем, что во время выборов не будет борьбы видений, а будет ругань, и политические силы, участвующие в выборах, скажут людям, что пришли их спасти.