93 արտասահմանյան ֆիլմ հավականում է արժանանալ «Օսկարի»
«Օսկար» մրցանակաբաշխության «Լավագույն արտասահմանյան գեղարվեստական ֆիլմ» անվանակագրի երկար ցուցակում ընդգրկված է 93 ժապավեն 93 երկրից։ kulturomania.ru-ն գրում է, որ Լեսոտոյից, Սուրինամից ու Սուդանից ներկայացված ֆիլմերն առաջին անգամ են երկար ցուցակում:
Ռուս  Ռեժիսոր Անդրեյ Կոնչալովսկու «Թանկագին ընկերներ» ֆիլմը ներառել են «Օսկար» մրցանակաբաշխության հավակնորդների երկար ցանկում։
Փետրվարի 9-ին հայտնելու են կարճ ցուցակը, որում ընդգրկված է լինելու 15 ֆիլմ: «Օսկարի» եզրափակչի մասնակիցները հայտնի կդառնան մարտի 15-ին: Մրցանակաբաշխությունը կայանալու է ապրիլի 25-ին:

Oscars announced  93 international, record 238 doc features eligible for awards in 2021
The Academy on Thursday published a list of 93 films eligible for international feature film Oscar category. Algeria’s Heliopolis, about the brutal suppression by French colonial authorities of an uprising in 1945, is omitted from the list. Screen understands the national selection committee withdrew the submission.
There were also a record number of documentary submissions – 238 compared to the previous high of 170 – in light of amended eligibility rules this season due to the pandemic, and a reduced field of 27 animation contenders.
The shortlists will be announced on February 9. The 93rd annual Academy Awards are scheduled to take place on April 25.