Mediaport. Ջալալ Հարությունյանի դեմ մահափորձի փաստի առթիվ քրգործ է հարուցվել
Թելեգրամի Mediaport ալիքը գրում է, որ  Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանն օրերս հարցաքննվել է ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում՝ իր դեմ մահափարձի փաստի առիթով։
Mediaport-ի տեղեկություններով՝ ՊԲ նախկին հրամանատարը հրաժարվել է պատասխանել հարցին, թե ում է կասկածում՝ ասելով զարմացած է, որ մինչև հիմա չեն կարողանում գտնել։
«Նա պնդել է, որ իր տեղաշարժի կոորդինատները, թե ինքն ուր ու ինչ մեքենայով է տեղաշարժում,  ադրբեջանցիներն ինքնուրույն չէին կարող իմանալ։
Mediaport-ն ավելի վաղ գրել էր, որ Ջալալ Հարությունյանի ավտոմեքենայի պայթյունին նախորդել է Դավիթ Տոնոյանի հետ նրա ունցած սուր վեճը, որը պայմանավորված է եղել Հորդանանից ներկրված ՀՕՊ համակարգերի հետ կապված անսարքություններով, որոնք չեն կրակել:
Կա վարկած, որ եղել է բաց կապով Ջալալ Հարությունյանի տեղաշարժի ուղղության արտահոսք, ինչի արդյունքում Ադրբեջանի զինված ուժերը հեշտությամբ տեղորոշել են ՊԲ հրամանատարի գտնվելու վայրը»,-գրում է աղբյուրը։

Медиапорт: По факту покушения против Джалала Арутюняна возбуждено уголовное дело
Телеграм канал Медиапорт пишет, что бывший командующий Армией обороны Арцаха Джалал Арутюнян недавно был допрошен в Главном военном следственном управлении СК по факту покушения на него.
По имеющейся у Mediaport информации, бывший командующий Армией обороны отказался отвечать на вопрос, кого он подозревает, сказав, что удивлен тем, что они до сих пор не могут его найти.
«Он настоял на том, что координаты его передвижения, где он и на какой машине передвигается, азербайджанцы не могли узнать самостоятельно.
Ранее Mediaport писал, что взрыву автомобиля Джалала Арутюняна предшествовал его жаркий спор с Давидом Тонояном из-за неисправности завезенных из Иордании систем ПВО, которые не сработали.
Есть версия, что через открытый канал связи произошла утечка информации о направлении передвижения Джалала Арутюняна, в результате чего азербайджанские вооруженные силы без труда установили местонахождение командующего Армией обороны», - пишет источник.
Корреспондент Panorama.am попросил Следственный комитет прокомментировать опубликованную информацию.