Ֆրանսիան փակում է ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրների հետ իր սահմանները
Ֆրանսիայի վարչապետ Ժան Կաստեքսն ուրբաթ երեկոյան հայտարարել է, որ համաճարակաբանական իրավիճակի պատճառով ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից արգելվում է մուտքը Ֆրանսիա: Արգելվում է նաև Ֆրանսիայից ելքը: Այդ մասին հաղորդել է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Բացի պարետային ժամի միջոցառումներից, որոնք իրական, բայց անբավարար ազդեցություն ունեցան, մենք որոշեցինք անհապաղ ներմուծել հետևյալ լրացուցիչ միջոցառումները՝ Եվրամիությունից դուրս գտնվող երկրներից Ֆրանսիայի տարածք ցանկացած մուտքը և ելքը կարգելվի՝ բացառությամբ շատ ծանրակշիռ պատճառների»,- ասել է Ֆրանսիայի կառավարության ղեկավարը:
Նա խոսել է Պաշտպանության խորհրդի նիստից հետո, որը քննարկել է երկրում համաճարակային ճգնաժամի իրավիճակը: Նրա ասուլիսը հեռարձակվել է հեռուստաալիքներով:
Ժան Կաստեքսը հայտարարել է, որ արգելքը ուժի մեջ կմտնի կիրակի 00:00-ից:
«ԵՄ երկրից ցանկացած մուտք Ֆրանսիա ենթակա է PCR թեստի ներկայացման, բացառությամբ անդրսահմանային աշխատողների»,- հավելել է վարչապետը:
Նա բացատրել է, որ չնայած Ֆրանսիայում իրավիճակն ավելի լավ է թվում, քան հարևան մի շարք երկրներում, այնուամենայնիվ, այն տագնապալի է:
«Մոտ 27 հազար մեր հայրենակիցներ հոսպիտալացվել են COVID-19-ի պատճառով: Ավելի քան 3 հազար մարդ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում ... Վիրուսի անգլիական և հարավաֆրիկյան տեսակների տարածումը սպառնում է համաճարակի ուժեղացմամբ»,- հայտարարել է վարչապետը:
«Արդարացիորեն դրված է խիստ մեկուսացման ռեժիմի հարցը, բայց մենք գիտենք դրա ծանր հետևանքները ֆրանսիացիների համար՝ բոլոր տեսանկյուններից: Մենք դեռ կարող ենք ինքներս մեզ հնարավորություն տալ խուսափել դրանից»,- ասել է Ֆրանսիայի վարչապետը:
Միաժամանակ, նա նախազգուշացրել է, որ առաջիկա օրերը որոշիչ կլինեն հնարավոր լրացուցիչ միջոցառումների ընդունման առումով:
Կաստեքսը հայտարարել է, որ ավելի քան 20 հազար քառակուսի մետր մակերեսով ոչ պարենային ապրանքների առևտրի կենտրոնները. որպես սանիտարական պայմանների առումով մարդկանց վտանգավոր ծանրաբեռնվածության վայր, փակ կլինեն կիրակի օրվանից:
Վարչապետը նաև հիշեցրել է, որ կարևոր է պահպանել արդեն գոյություն ունեցող կանխարգելիչ միջոցները` անձնական հիգիենայի, սոցիալական հեռավորության և դիմակներ կրելու կանոնները:

Франция объявила о закрытии границ со странами, не входящими в ЕС
Премьер-министр Франции Жан Кастекс объявил вечером в пятницу, что въезд во Францию из стран, не входящих в ЕС, а также выезд из страны запрещается в связи с эпидемиологической обстановкой.
"В дополнение к мерам комендантского часа, которые произвели реальный, но недостаточный эффект, мы решили немедленно ввести следующие дополнительные меры. Любой въезд во Францию и любой выезд с нашей территории как из страны, так и в страну, не входящую в Европейский союз, будет запрещен за исключением очень настоятельных причин", - заявил глава французского правительства.
Он выступил после заседания Совета обороны, обсуждавшего состояние в стране пандемического кризиса. Его пресс-конференцию транслировали телеканалы.
Объявленный запрет, продолжил Кастекс, вступит в силу с 00:00 воскресенья.
"Любые въезды во Францию из страны ЕС будут обусловлены предъявлением теста ПЦР, за исключением трансграничных работников", - добавил премьер-министр.
Он объяснил, что, хотя во Франции ситуация выглядит лучше, чем в ряде соседних стран, "она тем не менее тревожная". "Около 27 тыс. наших соотечественников госпитализированы по причине COVID-19. Более 3 тыс. человек находятся в реанимации. ... Распространение вариантов, называемых "английским" и "южноафриканским", грозят сильным риском усиления эпидемии", - сообщил Кастекс.
"Справедливо встает вопрос о режиме строгой изоляции, но мы знаем его очень тяжелые последствия для французов со всех точек зрения. Мы можем еще дать себе шанс избежать его", - считает французский премьер.
При этом он предупредил, что "ближайшие дни будут определяющими" в том, что касается принятия возможных дополнительных мер.
Кроме того, Кастекс объявил, что "непродовольственные торговые центры площадью свыше 20 тыс. кв. м закрываются с воскресенья как места опасного в санитарном плане скопления людей".
Премьер также напомнил о важности соблюдения уже действующих превентивных мер - правил личной гигиены, социального дистанцирования и ношения масок.