Հայաստանի ղեկավարներից ով ինչքանով է ավելացրել պետական պարտքը
ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու Սուրեն Պարսյանն այս անգամ վերլուծել է, թե Հայաստանի ղեկավարներից ով ինչքանով է ավելացրել պետական պարտքը։
Ռ․Քոչարյանի օրոք պետական պարտքը ավելացել է մոտ 700 մլն դոլարով, Ս․Սարգսյանի օրոք՝ մոտ 5 մլրդ դոլարով, Ն․Փաշինյանի օրոք՝ դեռ 1,2 մլրդ դոլարով։
Լ.Պետրոսյանի ժամանակաշրջանի պետական պարտքի վերաբերյալ պաշտոնական և վստահելի տվյալներ առկա չեն:
Դեռևս հայտնի չէ վերջին Արցախյան պատերազմի ժամանակ ձևակերպված զենքի վարկի մեծությունը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության կողմից բանկերին շուրջ 1 մլրդ դոլար տրված երաշխավորության համար վճարվելիք չափը։

Кто из руководителей Армении на сколько увеличил госдолг?
На этот раз кандидат экономических наук, руководитель Центра экономических исследований Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Сурен Парсян проанализировал, кто из руководителей Армении насколько увеличил госдолг.
При Роберте Кочаряне госдолг увеличился примерно на 700 миллионов долларов, при Серже Саргсяне - примерно на 5 миллиардов долларов, при Николе Пашяне - пока на 1,2 миллиарда долларов.
Официальных и достоверных данных о госдолге периода Левона Петросяна нет.
Пока неизвестен размер кредита на покупку оружия, выданного во время недавней Арцахской войны, а также сумма, которую правительство Республики Армения должно выплатить банкам под гарантию, выданную на сумму около 1 миллиарда долларов.