ԱՄՆ-ը փոխգործակցում է Ռուսաստանի հետ Արցախի հարցում. Ջոն Սալիվանը
ԱՄՆ-ը փոխգործակցում է Ռուսաստանի հետ Արցախի, Ուկրաինայի, Լիբիայի և Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման հարցերում և ցանկանում է շարունակել երկխոսությունը: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտարարել է Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Սալիվանը:
Նրա խոսքով ՝ ոչ վաղ անցյալում ինքը և իր ֆրանսիացի գործընկերը ներկա են գտնվել ՌԴ ԱԳՆ-ի ճեպազրույցին:
«ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը՝ Մինսկի խմբի համանախագահներ են: Ճեպազրույցում տեղեկացանք Արցախի իրադարձությունների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության ավարտի մասին: Սա ևս մեկ օրինակ է, մի ոլորտ որտեղ Միացյալ Նահանգները համագործակցում են Ռուսաստանի կառավարության, և այս դեպքում ՝ Ֆրանսիայի կառավարության հետ, որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներ, և մենք ցանկանում ենք շարունակել մեր փոխգործակցությունը այդ հարցերի շուրջ »,- ասել է Սալիվանը «Դոժդ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը և Ռուսաստանը փոխգործակցում են նաև Լիբիայի հարցում: «Այսպիսով, իմ կոլեգան՝ Լիբիայում ԱՄՆ դեսպանը, եթե չեմ սխալվում, Մոսկվա եկավ նոյեմբերին՝ հանդիպելու արտգործնախարարության փորձագետների հետ, որի ընթացքում քննարկվեց Լիբիայի հարցը, ինչպես նաև լուրջ խնդիրների լուծմանն ուղղված առաջընթացն ու դրական տեղաշարժեր եղան՝ այս երկրում շարունակելով քաղաքական երկխոսությունը», - նշել է Սալիվանը:
Նա խոստովանել է, որ կան բազմաթիվ աշխարհաքաղաքական խնդիրներ, որոնց շուրջ իրենք (ԱՄՆ և Ռուսաստանի Դաշնություն) տարաձայնություններ ունեն, օրինակ՝ Ուկրաինայի շուրջ:
«Բայց միանշանակ անհրաժեշտ է շարունակել երկխոսությունը: Չորս տարվա ընթացքում, երբ ես որպես պետքարտուղարի տեղակալ և Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպան մասնակցում էի այդ հարցերի շուրջ աշխատանքներին, մենք չկարողացանք հասնել որոշակի առաջընթացի, բայց մենք շարունակում ենք քննարկել այս բոլոր հարցերը Ռուսաստանի կառավարության ներկայացուցիչների հետ՝ այդ թվում նաև  Հյուսիսային Կորեայի և Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման շուրջ»,- եզրափակել է ամերիկացի դիվանագետը:

США взаимодействуют с Россией по Нагорному Карабаху, Украине, Ливии и денуклеаризации Корейского полуострова, хотят продолжать диалог. Об этом, как передает РИА НОВОСТИ, сообщил американский посол в Москве Джон Салливан.
По его словам, не так давно он вместе со своим французским коллегой был на брифинге в МИД РФ.
«США, Франция и Россия являются сопредседателями так называемой Минской группы, на брифинге нас проинформировали о событиях в Нагорном Карабахе и о прекращенном конфликте между Азербайджаном и Арменией. Это еще один пример той сферы, где Соединенные Штаты взаимодействуют с правительством России, и в данном случае с правительством Франции, в качестве сопредседателей Минской группы, и мы хотим продолжить наше взаимодействие по этим вопросам», - сказал Салливан в интервью телеканалу "Дождь".
Он отметил, что у США и России "есть взаимодействие и по Ливии".
«Так, мой коллега, посол США в Ливии, приезжал в Москву, если я не ошибаюсь, в ноябре для встреч с экспертами МИД, на которых обсуждалась Ливия, а также прогресс и положительные сдвиги, направленные на урегулирование серьезных проблем в этой стране путем продолжающегося политического диалога», - уточнил Салливан.
Он признал, что «есть много геополитических вопросов, по которым у нас (США и РФ) имеются разногласия, - по Украине, например». «Но продолжать диалог совершенно необходимо. За те четыре года, что я принимал участие в работе над этими вопросами в качестве заместителя госсекретаря и посла США в России, по некоторым из них нам не удалось достичь явного прогресса, но мы продолжаем обсуждать все эти вопросы с представителями российского правительства, включая - и на этом я остановлюсь - Северную Корею и денуклеаризацию Корейского полуострова», - заключил американский дипломат.