Մեկ «Բայրաքթար»-ի համար ծախսվում է այնքան, ինչքան մեր գիտությանը հատկացվել է 10 տարում. Ռադիկ Մարտիրոսյան
«Մեկ «Բայրաքթար»-ի ստեղծման համար ընդհանուր առմամբ ծախսվել է 270 մլն դոլար, որը մեր գիտությանը հատկացված միջոցներն են 10 տարվա ընթացքում»,- «Գիտությունը` որպես անվտանգության և զարգացման հենարան» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարեց ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Նա նկատեց, որ նախկինում էլ են հնչեցվել մտքեր գիտության զարգացման համար, բայց գիտության վերաբերյալ հիմնական բնութագծերը մնացել են նույնը:
Նկատելով, որ բոլորը գիտեն ոլորտի հիմնական խնդիրները՝ ԳԱԱ նախագահը շեշտեց, որ ցանկանում է հիշեցնել դրանք, որպեսզի չմոռանան:
«21-րդ դարում, հաշվի առնելով նախորդ տարվա աղետալի երևույթները, պետք է փոխել մեր կյանքի ընթացքը, ապրել նորովի, որը հնարավոր է միայն գիտության զարգացման միջոցով»,- հայտնեց Ռադիկ Մարտիրոսյանը և հավելեց, որ ապագա գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու պայմանը զարգացած գիտություն ունենալն է:
Նրա խոսքով՝ 44 օրյա պատերազմի զոհերի և կորուստների 90 տոկոսը պայամանավորված էր թշնամու տեխնոլոգիական առավելությամբ:
Զարգացած գիտություն ունենալու համար, ըստ գիտնականի, անհրաժեշտ է լուծել ֆինանսավորման, կադրային ներուժի, բարձր մակարդակի միջազգային համագործակցության և գիտական բարձր մակարդակին համապատասխանող պետական պատվերի հարցերը:
ԳԱԱ նախագահը տեղեկացրեց, որ Թուրքիայում գիտությանը հատկացվում է ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը, իսկ Հայաստանում՝ 0.25 տոկոսը:
Նկատելով, որ Հայաստանում 1995 թվականից մինչ հիմա գիտությանը հատկացվել է այդ փոքր տոկոսը՝ Ռադիկ Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ այն գիտության ֆինանսավորում չէ, այլ գումար է տրամադրվել այն գիտական կազմակերպությունների պահպանման համար, որոնք խորհրդային տարիներին զբաղվում էին գիտությամբ:
Անդրադառնալով հնչած այն փաստարկներին, թե հարևանների ՀՆԱ-ում գիտությանը հատկացված տոկոսն էլ է քիչ՝ բանախոսը շեշտեց, որ հարևանների ՀՆԱ-ն Հայաստանինից 6-7 անգամ մեծ է:
Ռադիկ Մարտիրոսյանի տեղեկացմամբ՝ Հայաստանում գիտաշխատողների միջին աշխատավարձը 100 հազար դրամ է, որը հանրապետական միջին աշխատավարձի կեսն է, իսկ ԳԱԱ-ի աշխատողների 2/3-ը ստանում են նվազագույն աշխատավարձ:
«Այն երկրներում, որտեղ կարևորություն են տալիս գիտության զարգացմանը՝ ֆինանսավորումը կազմում է ՀՆԱ-ի 2-3 տոկոսը, իսկ այն երկրներում, որտեղ նաև տեխնոլոգիական հետազոտություններ են իրականացվում, այդ թիվը հասնում է 4 տոկոսի՝ ինչպիսին է Իսրայելը, Հարվային Կորեան, Շվեյցարիան, Շվեդիա»,- հայտնեց Ռադիկ Մարտիրոսյանը

Радик Мартиросян: На один Байрактар тратится столько, сколько было выделено нашей науке за 10 лет
«На создание одного «Байрактара» было потрачено 270 миллионов долларов, то есть средства, выделенные нашей науке в течение 10 лет», - сказал президент НАН Радик Мартиросян во время парламентских слушаний на тему «Наука как опора безопасности и развития».
Он отметил, что и в прошлом озвучивались идеи развития науки, но основные характеристики науки остались прежними.
Отметив, что всем известно об основных проблемах сферы, президент Национальной академии наук подчеркнул, что хочет напомнить о них, чтобы не забывали.
«В 21 веке, с учетом катастрофических событий прошлого года, мы должны изменить ход нашей жизни, жить по-новому, что возможно только посредством развития науки», - сказал Радик Мартиросян и добавил, «чтобы противостоять будущим глобальным вызовам необходимо наличие развитой науки».
По его словам, 90% потерь в 44-дневной войне обусловлено технологическим преимуществом врага.
Для того, чтобы иметь развитую науку, по мнению ученого, необходимо решать вопросы финансирования, кадрового потенциала, высокого уровня международного сотрудничества и государственного заказа, соответствующие высокому научному уровню.
Президент НАН сообщил, что в Турции на науку выделяется 2% ВВП, а в Армении - 0,25%.
Отметив, что в Армении с 1995 года науке выделяется этот маленький процент, Радик Мартиросян сказал, что это не финансирование науки, а деньги были выделены на содержание научных организаций, которые занимались наукой в советские годы.
Отвечая на прозвучавшие аргументы о том, что доля науки в ВВП в соседней стране тоже мала, докладчик подчеркнул, что ВВП соседей в 6-7 раз больше, чем в Армении.
По словам Радика Мартиросяна, средняя заработная плата научных работников в Армении составляет 100 000 драмов, что составляет половину средней заработной платы по стране, а 2/3 сотрудников НАН получают минимальную зарплату.
«В странах, которые придают значение развитию науки, финансирование составляет 2-3% от ВВП, а в странах, где проводятся также технологические исследования, таких как Израиль, Южная Корея, Швейцария, Швеция, этот показатель достигает 4%», - сказал Радик Мартиросян.