Ամոթ է, որ երկրի ղեկավարը սուտ ասի. Ռադիկ Մարտիրոսյան
Արդյո՞ք գիտնականները շարունակում են պահանջել Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, թե՞ մտափոխվել են հարցին անդրադառնալով  ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը  Աժ-ում կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց, որ ամեն օր չէ, որ դրանով է զբաղվում, իսկ գիտնականներն ասել են իրենց կարծիքը և իրենց գործին են:
Նա հաստատեց, որ ԳԱԱ-ն ժամանակին արել է Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի մասին իր հայտարարությունը:
«Իրողությունների չափանիշը չեն որոշվում փողուցում եղած մարդկանց թվով, ես համոզված եմ, որ շատ-շատ մարդիկ, որ փողոցում չեն այլ նստած են տանը, կամ աշտավայրում, ունեն նույն կարծիքը, ինչ որ առաջ, չեմ կարծում, որ փողոց դուրս գալը հիմնական պայման է»,- հայտարարեց Ռադիկ Մարտիրոսյանը և շեշտեց, որ նոր վարչապետը պետք համապատասխանի մեր անցյալին և այն խնդիրներին, որոնք դրել ենք մեր առաջ ապագայի համար:
«Նոր վարչապետը պետք է լինի ճիշտ բաներ ասող, սուտ բաներից հեռու, ամոթ է, որ երկրի ղեկավարը սուտ ասի»,- նկատեց գիտնականը:
Անդրադառնալով Հայաստանի գիտության խնդիրներին՝ նա նշեց, որ Ռուսաստանում գիտնականը ստանում է երկրի միջին աշխատավարձի կրկնապատիկը, Չինաստանում և Հարավային Կորեայում այն հասնում է 5-ից 10-ապատիկի:
«Ես չեմ կարծում, որ այսօր անհրաժեշտ է ունենալ գիտության մասին նոր օրենք, երբ մենք ունենք երկու գործող օրենք՝ մեկը կոչվում է «Գիտության և գիտական քաղաքականության մասին» օրենք և «ԳԱԱ-ի մասին» օրենք: Եթե խնդիրներ կային՝ մենք պատրաստ էինք այդ օրենքներում փոփոխություններ կատարել»,- հայտնեց Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ նոր օրենքում հստակեցված չէ, թե ԳԱԱ-ի ենթակայության տակ գտնվող ինստիտուտների վերադասը, որ կառույցն պետք է լինի, իսկ իրենք պահանջում են, որ լինի այնպես ինչպես հիմա է:
ԳԱԱ նախագահը հայտնեց, որ «Սկոպիուս» միջազգային վիճակագրական ընկերությունը դիտարկել է 8800 գիտական կազմակերպություն ամբողջ աշխարհում և նրանց դասակարգել ըստ իրենց նվաճումների:
Նրա խոսքով՝ այդ ցուցակում Հայաստանից կա 14 գիտական կազմակերպություն, որից 12-ը ԳԱԱ ինստիտուտներն են, մյուս երկուսը՝ Ֆիզիկայի ինստիտուտն ու Սեյսմիկ ազգային կենտրոնն է, իսկ Վրաստանը և ադրբեջանցիներն այդ ցուցակում ունեն մեկական կազմակերպություն:
Ռադիկ Մարտիրոսյանը նաև հայտնեց, որ ԳԱԱ-ն շուտով կանի հայտարարություն Շուշիում և Արցախի ամբողջ տարածքում գտնվող մշակութային ժառանգության վերաբերյալ:

Ученые свою позицию уже выразили, Академия наук выступила с соответствующим заявлением. Об этом в беседе с журналистами 1 февраля в Национальном Собрании заявил президент Национальной академии наук Армении Радик Мартиросян в ответ на вопрос, по-прежнему ли ученые требуют отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра Армении или передумали.
«Критерием для оценки реалий служит не количество людей на улице, уверен, что очень многие, кто из своих домов или рабочих кабинетов не выходят на улицы, остаются при своем мнении, а позиция может выражаться, например, в виде голоса на выборах. Не думаю, что выходить на улицы – обязательное условие», – сказал Радик Мартиросян и подчеркнул, что новый премьер-министр Армении должен соответствовать нашему прошлому и вызовам, которые мы поставили перед собой для будущего.
«Новый премьер Армении должен говорить правду и держать подальше от лжи. Стыдно, чтобы руководитель страны врал», – отметил ученый.
Касаясь проблем в сфере науки в Армении, он отметил, что в России ученый получает зарплату вдвое больше, чем средняя по стране, в Китае и в Южной Корее она больше в 5-10 раз.
«Я не считаю необходимым принимать сегодня новый закон о науке, когда у нас есть два действующих закона: «Закон о науке и научной политике» и «Закон о Национальной академии наук». Если были проблемы, мы были готовы внести изменения в эти законы», – сказал Мартиросян.
По его словам, в новом законе не оговаривается, какая из структур будет вышестоящим начальством для подведомственных Национальной академии наук институтов, и они требуют, чтобы все осталось так, как сейчас.
Президент Национальной академии наук сообщил, что международная статистическая компания Scopus рассмотрела 8800 научных организаций по всему миру и классифицировала их в соответствии с их достижениями.
По его словам, в этом списке 14 научных организаций из Армении, 12 из которых – это институты Национальной академии наук, два других – Институт физики и Национальный сейсмический центр, а у Грузии и азербайджанцев по одной организации в этом списке.
Радик Мартиросян также сообщил, что в ближайшее время Национальная академия наук выступит с заявлением о культурном наследии в Шуши и на всей территории Арцаха.