Մեդվեդև․ Հայաստանն ու  Ադրբեջանը պետք է շատ շնորհակալ լինեն Ռուսաստանի նախագահին
Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի ղեկավարի տեղակալ Դմիտրի Մեդվեդևը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի աշխատանքը՝ 2020-ի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ անվանել է «պրոֆեսիոնալիզմ» (филигранный): Այս մասին գրում է Tass-ը։
Տեղական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում նա հիշեցրել է, որ 2016-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտության սրումը` ավելացնելով, որ «այն ժամանակ պատրաստվել էր քարտեզ, բայց, ցավոք, երկրները դրանից չօգտվեցին»: Այս ամենը, նրա խոսքով, «հանգեցրեց նոր բախման, ձգձգված, մեծ թվով զոհերի»:
«Եվ շատ լավ է, որ Ռուսաստանի նախագահի աշխատանքի շնորհիվ, և այս աշխատանքը ֆիլիգրան էր, ես մի օր դիտեցի այս աշխատանքը, Վլադիմիր Վլադիմիրովիչը մեկ ժամ տևած քննարկումների մեջ էր այս հակամարտության բոլոր կողմերի միջև, եթե չլիներ իր աշխատանքը, եկեք ընդունենք, որ այս հակամարտությունը կարող էր շարունակվել մինչ օրս», - ասել է Մեդվեդևը, հավելելով, որ «սա հսկայական աշխատանք է, որի համար թե Ադրբեջանը, և թե Հայաստանը պետք է շատ շնորհակալ լինեն Ռուսաստանի նախագահին»:
2020-ի նոյեմբերին տարածաշրջանում հակամարտության «թեժ փուլի» դադարեցումից հետո «իրավիճակը հիմնականում հանդարտվել է, և սա ամենակարևորն է։ Մարդիկ չեն մահանում և զարգացման հնարավորություններ կան», ասել է Մեդվեդևը։

Medvedev: Armenia and Azerbaijan should be 'very grateful' to Putin for his huge Karabakh efforts
Russian Security Council Deputy Chairman Dmitry Medvedev called President Vladimir Putin’s efforts on normalization of situation in Nagorno-Karabakh ‘precision work’ on Monday, TASS reported.
Speaking in an interview for the media, he reminded about the 2016 escalation between Azerbaijan and Armenia, adding that "a roadmap was prepared at the time, but, unfortunately, the two countries did not use it the," which "led to a new conflict, a prolonged one, with many victims."
"It is very good that, thanks to the efforts of the Russian President – and this was precision work, I watched Vladimir Vladimirovich work once, he engaged in hours-long discussions with all participants of this conflict –without this work, this conflict could have continued right now," Medvedev underscored.
He added that "it is a huge work that both Armenia and Azerbaijan should be very grateful for to the Russian president."
Medvedev said that after the "hot phase" of the conflict ended in November 2020, "the situation has mostly settled, and this is the most important thing, people don’t die, and there are opportunities for development."