Լեխ Բուչեկն իր՝ «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկն ուղարկել է Ալիևին
Լեհ քաղաքական գործիչ Թոմաշ Լեխ Բուչեկն իր՝ «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկի առաջին օրինակն ուղարկել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Գրքույկի հետ միասին նա նաև նամակ է գրել Ալիևին՝ կոչ անելով ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, ասելով, որ «նրանց տանը սպասում են իրենց մայրերը, կանայք, երեխաները»։
«Նրանց ազատ արձակումը կդառնար պատմական մեծ նշանակություն ունեցող փաստ՝ ցույց տալով աշխարհում խաղաղության ձգտումը:
Ես նաև խնդրում եմ ձերբակալված հայ ռազմագերիների ճշգրիտ թիվը և միջազգային կազմակերպությունների միջոցով տեղեկություններ տրամադրել նրանց առողջական վիճակի վերաբերյալ:
Ես նաև կոչ եմ անում ձեռնարկել իրավական քայլեր՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների հանցագործների նկատմամբ, ովքեր ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում ռազմական հանցագործություններ են գործել` խախտելով միջազգային կոնվենցիաները և օրենքները, ինչպես նաև Ադրբեջանի օրենքները:
Հարգանքներով,
Թոմաշ Լեխ Բուչեկ»,- գրել է Ալիևին ուղված նամակում։
Հիշեցնենք, որ Բուչեկը հայտնել էր, որ Ադրբեջանից իրեն 50 հազար դոլար են առաջարկել՝ «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկը չհրապարակելու համար, որին ի պատասխան Բուչեկն կրկին կոչ էր արել ազատել հայ ռազմագերիներին։

Polish politician Tomasz Lech Buczek has sent the first copy of his publication about the war crimes of Azerbaijan against the Armenians of Artsakh (Nagorno-Karabakh) in 2020 to Azerbaijan’s President Ilham Aliyev.
He has also enclosed with the publication a letter addressed to Aliyev, urging him to release the Armenian prisoners of war (POWs) imprisoned in Azerbaijan and noting that “desperate families of their mother, wife and children await them at home.”
“Their release would become a fact of great historical importance, showing the pursuit of peace in the world.
“I also request the exact number of detained Armenian prisoners of war and, through international organizations, to provide information on their health condition,” the letter said.
The politician also calls for legal steps against the Azerbaijani criminals who committed war crimes during the Karabakh conflict in violation of international conventions and law, as well as the laws of Azerbaijan.
Earlier in January, Tomasz Lech Buczek said that Azerbaijan had offered him $50,000 for canceling the publication of the brochure on Azerbaijani war crimes against Armenians in the recent Artsakh war.
The first copy number 1 (0001) of the publication about the crimes of Azerbaijan against the Armenians Karabakh 2020...