Լեխ Բուչեկն իր՝ «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկն ուղարկել է Ալիևին
Լեհ քաղաքական գործիչ Թոմաշ Լեխ Բուչեկն իր՝ «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկի առաջին օրինակն ուղարկել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Գրքույկի հետ միասին նա նաև նամակ է գրել Ալիևին՝ կոչ անելով ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, ասելով, որ «նրանց տանը սպասում են իրենց մայրերը, կանայք, երեխաները»։
«Նրանց ազատ արձակումը կդառնար պատմական մեծ նշանակություն ունեցող փաստ՝ ցույց տալով աշխարհում խաղաղության ձգտումը:
Ես նաև խնդրում եմ ձերբակալված հայ ռազմագերիների ճշգրիտ թիվը և միջազգային կազմակերպությունների միջոցով տեղեկություններ տրամադրել նրանց առողջական վիճակի վերաբերյալ:
Ես նաև կոչ եմ անում ձեռնարկել իրավական քայլեր՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների հանցագործների նկատմամբ, ովքեր ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում ռազմական հանցագործություններ են գործել` խախտելով միջազգային կոնվենցիաները և օրենքները, ինչպես նաև Ադրբեջանի օրենքները:
Հարգանքներով,
Թոմաշ Լեխ Բուչեկ»,- գրել է Ալիևին ուղված նամակում։
Հիշեցնենք, որ Բուչեկը հայտնել էր, որ Ադրբեջանից իրեն 50 հազար դոլար են առաջարկել՝ «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկը չհրապարակելու համար, որին ի պատասխան Բուչեկն կրկին կոչ էր արել ազատել հայ ռազմագերիներին։

Лех Бучек отправил Алиеву свой буклет «Военные преступления Азербайджана, совершенные против армян»
Польский политический деятель Томаш Лех Бучек направил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву первый экземпляр своего буклета «Военные преступления Азербайджана, совершенные против армян».
Вместе с буклетом он написал Алиеву письмо с призывом освободить армянских военнопленных, сказав, что «их дома ждут матери, жены и дети».
«Их освобождение станет фактом исторического значения, продемонстрировав стремление к миру во всем мире.
Я прошу Вас также назвать точное количество армянских военнопленных, и через международные организации предоставить информацию о состоянии их здоровья.
Я также призываю предпринять правовые шаги в отношении граждан-преступников Азербайджана, совершивших военные преступления во время Карабахского конфликта, нарушив международные конвенции и законы, а также законы Азербайджана.
«Томаш Лех Бучек», - написал он в письме Алиеву.
Напомним, что Бучек заявил, что от Азербайджана ему предложили 50 тысяч долларов за то, чтобы он не публиковал буклет «Азербайджанские военные преступления, совершенные против армян», в ответ на что Бучек вновь призвал освободить армянских военнопленных.