Արմատներով արցախցի, միջազգային համբավ ունեցող դաշնակահարը ելույթ կունենա Երևանում
Աշոտ Խաչատուրյանն իր սերնդի լավագույն դաշնակահարներից է: Արմատներով արցախցի բելգիաբնակ մեր հայրենակիցը, փետրվարի 4-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում առաջին անգամ ելույթ կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի լրատվական ծառայությունից:
Մինչ այդ, Աշոտ Խաչատուրյանն ընկերների հետ փետրվարի 2-ին հանդես կգա կամերային բարեգործական համերգով, որի հասույթով ձեռք կբերվի ռոյալ Ստեփանակերտի ռմբակոծված երաժշտական դպրոցի համար:
Փետրվարի 4-ին, սիմֆոիկ համերգի ընթացքում, կհնչի Բեթհովենի Դաշնամուրի թիվ 3 կոնցերտը, որը Բեթհովենի և, առհասարակ, այս ժանրի լավագույն ստեղծագործություններից է: Այն մեծ ճանաչում է վայելել դեռ կոմպոզիտորի կյանքի օրոք և 250 տարի անց էլ այն դասվում է ամենահաճախ կատարվող ստեղծագործությունների շարքին: Այդ օրը կհնչի նաև Թիվ 2-րդ սիմֆոնիան՝ Բեթհովենի վաղ շրջանի ամենակատարյալ ստեղծագործություններից մեկը: Համերգը կղեկավարի ՀԱՖն գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
Համերգի մենակատար Աշոտ Խաչատուրյանը հայտնի է դաշնամուրային բարդագույն երկերի ուրույն և վիրտուոզ մեկնաբանությամբ: Նա Ս. Ռախմանինովի (2006) և Մարթա Արգերիխի անվան մրցույթների (2007) առաջին, ինչպես նաև Top of the World (2011) և Concours d’Epinal (2013) մրցույթների մրցանակակիր է: Ելույթ է ունեցել BBC Radio-ում՝ Լոնդոնի կամերային, Նորվեգիայի ռադիոյի,  Eighteenth Century, Բազելի սիմֆոնիկ, Վալոնի թագավորական կամերային նվագախմբերի հետ՝ անվանի դիրիժորներ Յան Կեյերսի, Ռոդոլֆո Ֆիշերի, Ավգուստին Դումայի, Դանիելե Գատիի, Թոմաս Զոնդեգարդի, Քրիստոֆեր Ուորեն-Գրինի և այլոց ղեկավարությամբ:
2018 թ. հիմնադրել է Իսայիի անվան միջազգային երաժշտական փառատոնը, որի գեղարվեստական ղեկավարն է մինչ օրս:

Famed Armenian pianist Ashot Khachatourian to perform with National Philharmonic Orchestra in Yerevan
Belgian-Armenian pianist Ashot Khachatourian will perform with the Armenian National Philharmonic Orchestra on February 4 at 19:00 at Aram Khachaturian Concert Hall in Yerevan. As the Orchestra reported in a release, before the main concert, Khachatourian along with his friends will perform a charity concert on February 2 proceeds of which will be used to buy a grand piano for Stepanakert musical school. The February 4 concert programme features Beethoven’s Piano Concerto No.3 and Symphony No.2.
Ahot Khachatourian is considered as one of the most inspiring artists of his generation. He started playing the piano at the age of five with Valentina Melikyan and Elena Galustova at the Charles Aznavour Music School in his home country. He then continued his studies with Gerard Wyss in Basel, Switzerland, Eliso Virssaladze in Fiesole, Italy, and Maria João Pires at the Queen Elisabeth Music Chapel in Brussels. He is a member of the Partitura Movement created by Maria João Pires.
Ashot Khachatourian has particularly excelled in his interpretations of Rachmaninov’s 2nd and 3rd concertos. He won the 1st Prize of the Rachmaninov Piano Competition in 2006 and the 1st Prize of the Martha Argerich Piano Competition in 2007. He is also a Prize winner of the Top of the World Piano Competition in 2011 and Concours d’Epinal in 2013.
The young virtuoso has been invited to perform in BBC Radio London St Luke’sand with many important orchestras such as the London Chamber Orchestra, the Norway Radio Orchestra, Orchestra of the Eighteenth Century, the Basel Symphony Orchestra, the Wallonie Royal Chamber Orchestra, The Olympique Orchestra, and to collaborate with masters such as Jan Caeyers, Rodolfo Fisher, Augustin Dumay, Daniele Gatti, Thomas Søndergård, Christopher Warren-Green and others.