Արմատներով արցախցի, միջազգային համբավ ունեցող դաշնակահարը ելույթ կունենա Երևանում
Աշոտ Խաչատուրյանն իր սերնդի լավագույն դաշնակահարներից է: Արմատներով արցախցի բելգիաբնակ մեր հայրենակիցը, փետրվարի 4-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում առաջին անգամ ելույթ կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի լրատվական ծառայությունից:
Մինչ այդ, Աշոտ Խաչատուրյանն ընկերների հետ փետրվարի 2-ին հանդես կգա կամերային բարեգործական համերգով, որի հասույթով ձեռք կբերվի ռոյալ Ստեփանակերտի ռմբակոծված երաժշտական դպրոցի համար:
Փետրվարի 4-ին, սիմֆոիկ համերգի ընթացքում, կհնչի Բեթհովենի Դաշնամուրի թիվ 3 կոնցերտը, որը Բեթհովենի և, առհասարակ, այս ժանրի լավագույն ստեղծագործություններից է: Այն մեծ ճանաչում է վայելել դեռ կոմպոզիտորի կյանքի օրոք և 250 տարի անց էլ այն դասվում է ամենահաճախ կատարվող ստեղծագործությունների շարքին: Այդ օրը կհնչի նաև Թիվ 2-րդ սիմֆոնիան՝ Բեթհովենի վաղ շրջանի ամենակատարյալ ստեղծագործություններից մեկը: Համերգը կղեկավարի ՀԱՖն գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
Համերգի մենակատար Աշոտ Խաչատուրյանը հայտնի է դաշնամուրային բարդագույն երկերի ուրույն և վիրտուոզ մեկնաբանությամբ: Նա Ս. Ռախմանինովի (2006) և Մարթա Արգերիխի անվան մրցույթների (2007) առաջին, ինչպես նաև Top of the World (2011) և Concours d’Epinal (2013) մրցույթների մրցանակակիր է: Ելույթ է ունեցել BBC Radio-ում՝ Լոնդոնի կամերային, Նորվեգիայի ռադիոյի,  Eighteenth Century, Բազելի սիմֆոնիկ, Վալոնի թագավորական կամերային նվագախմբերի հետ՝ անվանի դիրիժորներ Յան Կեյերսի, Ռոդոլֆո Ֆիշերի, Ավգուստին Դումայի, Դանիելե Գատիի, Թոմաս Զոնդեգարդի, Քրիստոֆեր Ուորեն-Գրինի և այլոց ղեկավարությամբ:
2018 թ. հիմնադրել է Իսայիի անվան միջազգային երաժշտական փառատոնը, որի գեղարվեստական ղեկավարն է մինչ օրս:

Имеющий арцахские корни пианист с мировым именем – Ашот Хачатурян – выступит в Ереване
Ашот Хачатурян – один из лучших пианистов своего поколения. Проживающий в Бельгии и имеющий арцахские корни наш соотечественник 4 февраля в концертном зале «Арам Хачатурян» впервые выступит с Национальным филармоническим оркестром Армении. Об этом сообщает пресс-служба оркестра.
До этого, 2 февраля, Ашот Хачатурян вместе с друзьями выступит с благотворительным камерным концертом, на выручку от которого будет приобретен рояль для музыкальной школы Степанакерта, которая пострадала от бомбардировки во время развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года широкомасштабной войны против Арцаха.
4 февраля на симфоническом концерте прозвучит одно из лучших произведений Бетховена - Фортепианный концерт № 3. Он пользовался большой популярностью и при жизни композитора, и через 250 лет входит в число наиболее часто исполняемых произведений. Прозвучит и другое часто исполняемое произведение Бетховена - Симфония № 2. Концертом будет руководить художественный руководитель и главный дирижер НФОА Эдуард Топчян.
Пианист Ашот Хачатурян известен своей уникальной и виртуозной интерпретацией сложнейших фортепианных произведений. Он - лауреат конкурса С. Рахманинова (2006 г.), конкурса Марты Аргерих (2007 г.), а также конкурсов Top of the World (2011 г.) и Concours d'Epinal (2013 г.).
Выступал на BBC Radio с Лондонским камерным оркестром, на Норвежском радио с “Eighteenth Century”, с Базельским симфоническим оркестром, с Королевским камерным оркестром Валлонии, под руководством известных дирижеров Яна Кейерса, Родольфо Фишера, Даниэле Гати, Томаса Сондергаарда, Кристофера Уоррена-Грина и других.
В 2018 году он основал Международный музыкальный фестиваль им. Изаи, художественным руководителем которого является по сей день.