Ալումյանը՝ դատավորին. Ինձանից պաշտպանո՞ւմ եք այս միկրոֆոնը
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանն առարկեց դատավորի կողմից Արմեն Գևորգյանին ու նրա պաշտպանին ձայնի իրավունքից ու նրանց փաստարկները ներկայացնելու հնարավորությունից զրկելու որոշման դեմ։
Նա հիշեցրեց, որ ՀՀ երկրորդի նախագահի պաշտպանները մշտապես իրենց դիրքորոշումները հայտնելիս ընդգծել են, որ այս գործը կրում է քաղաքական բնույթ, հետապնդում է քաղաքական գնահատականներ։
«Քաղաքական հետապնդում ասվածն իրավական գնահատական է և ունի միջազգայնորեն ընդունված իր սահմանումները։ Հիմա եթե մենք իրավական բնույթ կրող այդ հայտարարություններ արել ենք ու ինչ-որ փուլում ուզում ենք հիմնավորել այդ, ապա պետք է առնվազն ակնարկենք, իսկ երբեմն շատ հստակ խոսենք, թե մեր կարծիքով, ինչ քաղաքական շահ է հետապնդում այն անձը կամ անձինք, որոնք հրահանգել են մեր պաշտպանյալների նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնել, և ում հրահանգով է  հիմա այս քրեական հետապնդումն իրականացվում։ Այսինքն, սա պաշտպանական կողմի փաստարկն է  իր տրամաբանական շղթայով»,- իր խոսքում ասաց Հայկ Ալումյանն՝ ընդգծելով, եթե Գևորգյանին զրկում են ձայնի իրավունքից, ապա նշանակում է, որ զրկում են փաստարկները ներկայացնելու հնարավորություններից։
Պաշտպանը նկատեց, որ պաշտպանական կողմն իր խոսքում դիմելով դատարանին՝ նշում են «հարգելի դատարան»՝ չնայած որոշները նրա հետ համաձայն չեն, երբեմն չեն համակրում, ամեն կերպ փորձում են դատական ինստիտուտի նկատմամբ հարգալից լինել։
«Բայց հարգելի դատարան, Դուք էլ պետք է այնպես անենք, որ Ձեր գործողությունների հետևանքով ձեր ինստիտուտը վարկանիշը չգցի։ Հիմա ես կարծում եմ, որ Դուք ոչ միշտ եք այդպես անում»,- նշեց Ալումյանը։
Փաստաբանն անդրադարձավ նաև այն հագամանքին, որ փաստաբանների սեղանին դրված բարձրախոսը հեռացված է։
«Ինձանից պաշտպանո՞ւմ եք այս միկրաֆոնը։ Թե՞ մտածում եք, որ փաստացի ֆիզիկական ներգործությամբ պարտադրել, որ ես անեմ այն, ինչ պարտավո՞ր եմ անել։ Չե՛ք կարող։ Մեղադրողների սեղանից վերցված չէ միկրոֆոնը, դրանով դուք ուզո՞ւմ եք ասել, որ ես մինչև հիմա ավելի անկարգ եմ դրսևորել էս դատավարության ընթացքում, քան մեղադրողներից մե՞կը։ Դա՞ եք ուզում ասել, թե՞ ուզում եք, որ այնտեղ նման տպավորություն լինի։ Ես դրա դեմ էլ եմ առարկում»,-ասաց Ալումյանն ու հայտարարեց՝ միանում է Արմեն Գևորգյանի պաշտպանի՝ Էրիկ Ալեքսանյանի միջնորդությանը։

Алумян судье: Вы защищаете этот микрофон от меня?
Адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян возразил против решения судьи лишить Армена Геворгяна и его защитника права голоса и возможности представить свои аргументы.
Он напомнил, что защитники второго президента РА, выражая свою позицию, всегда подчеркивали, что это дело носит политический характер, преследует политические оценки.
«Так называемое политическое преследование - это юридическая оценка, и у него есть свои международно признанные определения. Теперь, если мы сделали эти несущие юридический характер заявления и на каком-то этапе хотим их обосновать, то мы должны хотя бы намекнуть, а иногда и очень четко сказать, какие политические интересы, на наш взгляд, преследует лицо или лица, которые поручили осуществить уголовное преследование в отношении наших подзащитных, и по приказу которых в настоящее время ведется уголовное преследование. Другими словами, это аргумент стороны защиты с его логической цепочкой», - сказал в своем выступлении Айк Алумян, подчеркнув, что, если Геворгяна лишают права голоса, это означает, что его лишают возможности приводить аргументы.
Защитник отметил, что в своем выступлении сторона защиты, обращается к суду, называя его «уважаемый суд», хотя некоторые с ним не согласны, иногда не симпатизируют, но всячески стараются относиться к судебному институту с уважением.
«Но, уважаемый суд, Вы также должны сделать так, чтобы из-за Ваших действий ваш институт не потерял свою репутацию. Сейчас я думаю, что Вы не всегда так поступаете», - сказал Алумян.
Адвокат также сослался на то обстоятельство, что микрофон, установленный на столе адвоката, забрали.
«Вы защищаете этот микрофон от меня? Или вы думаете, что, фактически, применяя физическую силу, я сделаю то, что должен? Не сможете! Микрофон не был взят со стола обвинителей. Этим вы хотите сказать, что до сих пор в ходе этого процесса я вел себя более неподобающе, чем один из обвинителей? Вы это хотите сказать или хотите, чтобы там создалось такое впечатление? Я возражаю также и против этого», - сказал Алумян и заявил, что присоединяется к ходатайству адвоката Армена Геворгяна в отношении Эрика Алексаняна.