Հայաստանը 750 միլիոն դոլարի եվրաբոնդ է թողարկել. Մարտին Գալստյան
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը հաստատեց, որ Հայաստանը թողարկել է եվրաբոնդեր: Ասուլիսում, պատասխանելով հարցին, թե կհաստատե՞ք, որ Հայաստանը թողարկել է 700 միլիոնի եվրաբոնդեր, ԿԲ նախագահն ասաց. «Նախ 750 է, ոչ թե 700:  Այո, թողարկվել են 10 տարի ժամկետով եվրաբոնդեր, ԱՄՆ դոլարով, 3,875 տոկոս եկամտաբերությամբ: Պահանջարկը շատ մեծ է եղել: Այդքան մեծ պահանջարկ ոչ մի անգամ Հայաստանի կողմից թողարկված պարտատոմսների նկատմամբ չի եղել»:
Նա նշեց, որ դա պայմանավորված է մի շարք գործոններով. այս պահի դրությամբ համաշխարհային ֆինանսական ինստիտուտների ու ներդրողների մոտ բավականաչափ  մեծ թվով գումար կա կուտակված, իրենք նայում են, թե որտեղ կարելի է ներդրում անել:
«Ծավալը 500 միլիոնից պակաս չի իրականացվում, այլ արվում է 500 միլիոնից ավելի, որպեսզի մեր պարտատոմսերը ևս մտնեն որոշակի ինդեքսների մեջ, որոնք ներդրողների տեսանկյունից հետաքրքրություն են ներկայացնում»,- ասաց Մ.Գալստյանը:
Հարցին՝ մեխանիկորեն այդ 750 միլիոն դոլարը պետք է գումարե՞լ ՀՀ արդեն եղած պետական պարտքին, ԿԲ նախագահը պատասխանեց «Եթե սրա հաշին չէ իրականացվելու նախկինում թողարկածի վաղաժամ մարում, ապա այո»:

Мартин Галстян: Армения выпустила евробонды на 750 миллионов долларов
Председатель Центрального банка РА Мартин Галстян подтвердил, что Армения выпустила евробонды. На пресс-конференции, отвечая на вопрос, подтвердите ли вы, что Армения выпустила евробонды на 700 млн, председатель ЦБ сказал:
«Во-первых- 750, а не 700. Да, были выпущены евробонды сроком на 10 лет, в долларах США с доходностью в 3,875%. Спрос был очень высоким. Такого спроса на облигации, выпущенные Арменией, никогда не было».
Он отметил, что это обусловлено рядом факторов: на данный момент мировые финансовые институты и инвесторы накопили большую сумму денег, и они смотрят, куда можно их вложить.
«Объем осуществляется в размере не менее 500 миллионов, но больше 500 миллионов для того, чтобы наши облигации тоже были включены в определенные индексы, которые представляют интерес с точки зрения инвесторов», - сказал М. Галстян.
На вопрос, должны ли эти 750 миллионов долларов автоматически добавляться к уже существующему госдолгу РА, председатель Центробанка ответил: «Если они не будут использованы для погашения предыдущей эмиссии, то да».