Ռոբերտ Քոչարյանը հինգ օր կբացակայի հանրապետությունից
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրում սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով շարունակվող քննության ընթացքում, մինչ պաշտպանական կողմի միջնորդության քննարկմանն անցնելը,  մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը խնդրեց դատարանին թույլ հայտարարություն անել։
Մեղադրող կողմը հիմնավորեց, քանի որ միջնորդության քննությունը երկար է տևելու, ավարտվելու է դատավորի խորհրդակցական սենյակ հեռանալով, իր հայտարարությունն ու դրանում նշված հանգամանքները կարող են աննպատակահարմար դառնալ։
Դատավորի հարցին ի պատասախան, դատախազը հայտնեց, հայտարարությունը վերաբերում է  ՀՀ ոստիկանությունից ստացած իր տեղեկություններին։
Նա նշեց, որ Ոստիկանության, ԱԱԾ-ի տարբեր վարչություններից ստացած տեղեկությունների համաձայն, դատարանը թույլատրել է Ռոբերտ Քոչարյանին, որ 2021 թ. փետրվարի 3-8-ը ներառյալ ժամանակահատվածում մեկնել Հայաստանից, այդ պատճառով խնդրել են Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ սահմանափակումներն այդ ընթացքում վերացնել, այնուհետև կրկին կիրառել։
Դատախազն ասաց, նախորդ նիստերից մեկում այդ հարցը բարձրացրել են, սակայն պարզաբանում չեն ստացել, իրենց հայտնի չէ, թե ինչի՞ հիման վրա է Ռոբերտ Քոչարյանին թույլատրվում մեկնել ՀՀ-ից, ինչո՞վ է պայմանավորված։
«Մենք դրան պետք է տեղեկացված լինենք, քանի որ ամբաստանյալի՝ դատական նիստերին մասնակցությունը և դրա հետ կապված բոլոր ռիսկերը շոշափում են մեր մեր կողմից իրականացվող մեղադրանքի պաշտպանության սահմանդրական գործառույթը։ Հետևաբար մենք հավասարափես պետք  է հնարավորություն ունենանք տեղեկացված լինելու այդօրինակ գրությունների պատճառների մասին, մասնակցելու դրանց քննարկմանը, հայտնելու դիրքորոշումներ, առարկելու կամ համաձայնելու»,-ասաց Գ. Բաղդասարյանը։
Ի պատասխան Աննա Դանիբեկյանը հայտարարեց, որ դատավարության յուրաքանչյուր մասնակից իրավունք ունի ծանոթանալ գործի նյութերին և ստանալ տարբեր տեղեկություններ։
«Այդ թվում, հարգելի մեղադրող, Ձեր կողմից բարձրացված հարցի վերաբերյալ։ Դուք հարցը բարձրացրել եք նախորդ նիստերից մեկում, սակայն չես դիմել դատարանին տեղեկություններ ստանալու և դրանց ծանոթանալու համար։ Այդ հնարավորությունից զրկված չես եղել։ Եթե գտնում եք, որ դատարանի որոշումը ենթակա է բողոքարկման վերաքննության կարգով, այդ հնարավորությունից նույնպես զրկված չեք»,-ասաց դատավորը։
Դատախազ Բաղդասարյանն իր հերթին բանավոր խնդրեց դատարանին տրամադրել այն փաստաթղթերը, որոնց հիման վրա կայացվել է նման որոշում։
«Կտրամադրվեն»,-պատասխանեց դատավորն ու հայտարարեց, որ անցնում են Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանի միջնոդության քննությանը։
Դատական նիստին ուղիղ հեռարձակմամբ կարող եք հետևել Yerevan.Today-ի ուղիղ եթերում։
Հիշեցնենք, որ սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով անցնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՊՆ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը և նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը։

Роберт Кочарян 5 дней будет отсутствовать из Армении
Сегодня, 2 февраля, в 13:00, в суде общей юрисдикции города Ереван (резиденция Шенгавита), под председательством судьи Анны Данибекян, продолжаются слушания по делу о предполагаемом свержении конституционного строя.
Прежде, чем приступить к обсуждению ходатайства стороны защиты, представляющий обвинение прокурор Геворк Багдасарян попросил суд позволить ему выступить с заявлением.
Прокурор обосновал: поскольку рассмотрение ходатайства продлится длительное время, оно закончится тем, что судья удалится в совещательную комнату, то тогда его заявление и указанные в нем обстоятельства могут стать нецелесообразными.
В ответ на вопрос судьи прокурор сообщил, что его заявление относится к сведениям, полученным им из Полиции РА.
Он отметил, что по информации, полученной из различных управлений Полиции и СНБ Армении, суд разрешил Роберту Кочаряну в период с 3 по 8 февраля 2021 года отсутствовать из Армении. На этом основании Полицию попросили на указанный период снять ограничения, наложенные на Роберта Кочаряна, а затем применить их снова.
Прокурор указал, что вопрос поднимался на одном из предыдущих заседаний, но они не получили разъяснения, им не известно, на каком основании Роберту Кочаряну разрешается выехать из Армении, чем это обусловлено.
«Мы должны знать об этом, потому что участие подсудимого в судебных заседаниях и все риски, связанные с этим, затрагивают конституционную функцию осуществляемой нами защиты обвинения. Следовательно, у нас должны быть равные возможности быть проинформированными о причинах подобных запросов, участвовать в их обсуждении, выражать позицию, возражать или соглашаться», – сказал Г. Багдасарян.
В ответ судья Анна Данибекян заявила, что каждый участник судебного процесса имеет право знакомиться с материалами дела и получать различную информацию.
«В том числе, уважаемый обвинитель, по поднятому Вами вопросу. Вы подняли вопрос на одном из предыдущих заседаний, но не обращались в суд за получением информации или ознакомлением с ней. Вы не были лишены этой возможности. Если вы считаете, что решение суда подлежит обжалованию, такой возможности вы тоже не лишены», – сказала судья.
В свою очередь, прокурор Багдасарян в устном порядке попросил суд предоставить документы, на основании которых было принято такое решение.
«Будут предоставлены», – ответила судья и сообщила, что приступают к рассмотрению ходатайства адвоката Армена Геворкяна – Эрика Алексаняна.
Эрик Алексанян на заседании 2 февраля представил ходатайство об отводе судьи Анны Данибекян. Адвокат указал на отсутствие объективности судьи и представил ряд фактов. В частности, обнародование на открытом заседании информации о заболевании супруги Геворкяна коронавирусом как обоснования переноса заседания и последующий отказ объяснить свои действия и разглашение врачебной тайны.