Հայաստանում սիրիացի վարձկանների պահման պայմանները համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին
Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը ձերբակալել է Սիրիայի երկու քաղաքացիների, որոնց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը: Նրանք մեղադրվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով՝ վարձկանություն, միջազգային ահաբեկչություն, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ։
ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խումբը ՔԿ հիմնարկներ կատարած այցելության ժամանակ դիտարկել է վերջիններիս պահման պայմանները:
ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խումբը հայտնում է, որ նշված անձինք, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, պահվում են հիմնարկի 2 տարբեր խցերում: Խումբն արձանագրում է, որ նրանց խցերը համահունչ են 1 անձի համար նախատեսված չափանիշներին: Մասնավորապես, խցերում կան սանհանգույցեր, մշտական ջրամատակարարում, բավարար ջերմաստիճան, խուցն օդափոխելու հնարավորություն:
Հիմնարկի վարչակազմը Խմբին փոխանցել է, որ նրանք օգտվում են 3-անգամյա սննդից: 2 անգամ բժշկական հետազոտություն են անցել, ինչի արդյունքում առողջական խնդիրներ չեն արձանագրվել:
Այսպիսով, Խումբն արձանագրում է, որ ՔԿ հիմնարկում վարձկանները պահվում են միջազգային չափանիշներին համահունչ:

Условия содержания сирийских наемников в Армении соответствуют международным стандартам
Во время 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, армянская сторона задержала двух сирийских граждан, в качестве меры пресечения в отношении которых был избран арест. Их обвиняют по ряду статей УК РА: наемничество, международный терроризм, серьезные нарушения норм международного гуманитарного права в ходе вооруженных конфликтов.
Группа общественных наблюдателей, осуществляющих общественный контроль, в ходе своего визита в УИ учреждения УИС Министерства юстиции РА, изучила условия содержания последних.
Группа общественных наблюдателей, осуществляющих общественный контроль в УИС Министерства юстиции РА, сообщает, что указанные лица, исходя из соображений безопасности, содержатся в двух разных камерах учреждения. Группа отмечает, что их камеры соответствуют нормам, предусмотренным для одного человека. В частности, в камерах есть санузлы, постоянная подача воды, оптимальная температура, возможность проветривания камеры.
Администрация учреждения проинформировала Группу, что им предоставлено трехразовое питание. Они прошли два медицинских обследования, по результатам которых проблем со здоровьем не было зарегистрировано.
Таким образом, Группа отмечает, что наемники в УИ учреждении содержатся в соответствии с международными стандартами.