ԽԱՊԿ. Վերջին երկու տարում ԶԼՄ-ների ու լրագրողների դեմ ներկայացվել է 176 հայց
2019-2020 թվականների ընթացքում ընդհանուր առմամբ դատարաններ է ներկայացվել ԶԼՄ-ներին ու լրագրողներին վերաբերող 176 հայց, որոնցից վարույթ է ընդունվել 127-ը։ 116-ում լրատվամիջոցների հիմնադիրները հանդես են եկել որպես պատասխանող, իսկ 11-ում՝ որպես երրորդ անձ։ Նման տվյալներ է հրապարակել Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն՝ ներկայացնելով մոնիտորինգի արդյունքները։
Կոմիտեից մանրամասնում են, որ հուլիս-դեկտեմբեր ամիսներին Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն իրականացրել է ԶԼՄ-ների և լրագրողների ներգրավվածությամբ դատական գործերի մոնիտորինգ՝ ուսումնասիրելով և վերլուծելով դրանց քննության ընթացքը, կողմերի փաստարկները և իրավական հիմնավորումները, ինչպես նաև դատարանների կայացրած ակտերը։
Այս մոնիտորինգի անհրաժեշտությունը պայմանավորված էր նրանով, որ 2019 թվականն աննախադեպ էր ընդդեմ լրագրողների և լրատվամիջոցների դատական հայցերի քանակով, և այդ միտումը շարունակվեց 2020-ին, ինչը լուրջ մտահոգություն առաջացրեց մեդիա ոլորտում։ Բացի այդ, երկրում հետհեղափոխական շրջանում դատական համակարգի խորը ճգնաժամի պայմաններում էլ ավելի հրատապ է դառնում նման ուսումնասիրությունը։
Հետազոտությունն իրականացվել է՝ պարզելու համար, թե դատարանները որքանո՞վ են հետևում հայաստանյան օրենսդրությանը, միջազգային իրավական ակտերին, ՀՀ սահմանադրական դատարանի, Վճռաբեկ դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից կայացված որոշումներին, արդյո՞ք պրակտիկայում կիրառում են միատեսակ մոտեցումներ և արդյո՞ք ակտեր կայացնելիս հաշվի են առնում լրատվամիջոցի և լրագրողի դերը ժողովրդավարական հասարակությունում։
Մոնիտորինգի ընթացքում փորձագիտական վերլուծության են ենթարկվել այն գործերը, որոնց վերաբերյալ ընդունվել է գոնե մեկ կամ ավելի դատական ակտ։ Այդպիսիք 21-ն են, ընդ որում՝ դրանցից 12 գործով կայացված վճիռները մտել են օրինական ուժի մեջ՝ 6 դեպքում հայցադիմումը բավարարվել է (ամբողջությամբ կամ մասնակի), 6-ում՝ մերժվել, իսկ 9 գործի առնչությամբ ընդունվել է 1 կամ ավելի ակտ, և դատական գործընթացները շարունակվում են։
Մնացած 106 գործից 5-ը կարճվել է՝ հայցվորը հրաժարվել է իր պահանջներից, 2 դեպքում կողմերի միջև հաշտության համաձայնություն է կնքվել, իսկ 5 դեպքում հայցը թողնվել է առանց քննության՝ կողմերից մեկի՝ երկու հաջորդական նիստերի չներկայանալու հիմքով։ 94 գործով մինչև 2020 թ․ դեկտեմբերի 31-ը որևէ ակտ դեռ չի ընդունվել։

КЗСС: За последние два года против СМИ и журналистов было подано 176 исков
За 2019-2020 годы в суды было подано 176 исков, касающихся СМИ и журналистов, из которых 127 были приняты к рассмотрению. В 116 учредители СМИ выступили респондентами, а в 11 - в качестве третьего лица. Такие данные опубликовал Комитет по защите свободы слова, представив результаты мониторинга.
Из Комитета поясняют, что в июле-декабре Комитет по защите свободы слова провел мониторинг дел с участием СМИ и журналистов, изучая и анализируя ход их расследования, аргументы сторон и правовые обоснования, а также постановленные судами акты.
Необходимость такого мониторинга была обусловлена тем, что 2019 год был беспрецедентным по количеству судебных исков против журналистов и СМИ, и эта тенденция продолжилась и в 2020 году, что вызвало серьезную обеспокоенность в медиа-секторе. Кроме того, в условиях глубокого кризиса судебной системы в послереволюционный период такое исследование становится еще более актуальным.
Исследование проводилось с целью выяснить, насколько суды следуют законодательству Армении, международно-правовым актам, решениям Конституционного суда РА, Кассационного суда и Европейского суда по правам человека, применяют ли они на практике одинаковые подходы? И учитывают ли роль СМИ и журналиста в демократическом обществе при принятии актов?
В ходе мониторинга экспертному анализу подверглись дела, по которым был принят хотя бы один или несколько судебных актов. Их 21, при этом приговоры, вынесенные по 12 из них, вступили в законную силу: в 6 случаях иск был удовлетворен (полностью или частично), в 6 - отклонен, а по 9 из них принят 1 или несколько актов, и судебные разбирательства продолжаются.
Из оставшихся 106 дел 5 были отклонены, истец отказался от своих требований, в 2 случаях между сторонами было подписано мировое соглашение, а в 5 случаях иск остался без рассмотрения из-за неявки одной из сторон на двух слушаниях подряд. По 94 делам к 31 декабря 2020 года какого-либо акта еще не было принято.